Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zniesienie współwłasności a spłata kredytu hipotecznego
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zniesienie współwłasności a spłata kredytu hipotecznego

 

 

Zniesienie współwłasności a spłata kredytu hipotecznego

Współwłasność, zarówno nieruchomości jak i rzeczy ruchomych, jest często spotykana. Mieszkanie kupione z partnerem to dla każdego tańsza opcja niż zakup samodzielny. Podobnie z kredytem. Szanse na pozytywną odpowiedź z banku są większe, gdy po kredyt wnioskuje dwie osoby. Dla banku to mniejsze ryzyko. Jeśli jeden z kredytobiorców traci pracę, zawsze jest jeszcze jeden. Problem pojawia się, gdy dwoje ludzi, którzy kupili nieruchomość na kredyt chce się rozstać. Co z mieszkaniem, co z kredytem?

Zniesienie współwłasności

O zniesienie współwłasności wystąpić może każdy ze współwłaścicieli. Są dwie drogi, albo przez sąd, albo przez spisanie umowy między współwłaścicielami. W przypadku nieruchomości konieczna jest forma notarialna, co niestety nie kosztuje mało. Umowa pomiędzy właścicielami zawierać powinna między innymi: oświadczenie o przeniesieniu udziałów, sposób zniesienia. Spisanie umowy przed notariuszem to znacznie krótsza droga niż spotkanie w sądzie. Nie zawsze jednak współwłaściciele potrafią dojść do porozumienia i nie pozostaje inna droga niż sądowa. Sądowe zniesienie współwłasności wszczęte jest na wniosek jednego z właścicieli nieruchomości. O ile właściciele będą zgodni co do tego jak chcą rozwiązać sprawę, droga sądowa może być dużo tańsza od spotkania przed notariuszem.

Trzy sposoby rozwiązania współwłasności

Kupując nieruchomość na kredyt wspólnie z inną osobą, po rozstaniu, są trzy opcje rozwiązania tej sytuacji. Sąd, jeśli wybieramy tę drogę, może zdecydować o podziale nieruchomości, co nie jest najlepszym pomysłem, gdy dwoje ludzi się rozstaje. Po drugie może zdecydować o sprzedaży nieruchomości i po trzecie o przyznaniu prawa jednemu ze współwłaścicieli.

Przyznanie mieszkania jednej ze stron

Przejęcie mieszkania będzie się wiązało ze spłatą drugiej strony. Przy nieruchomości zakupionej na kredyt współwłaściciele mogą się dogadać, że osoba, która przejmuje mieszkanie, bierze również na swoje barki zaciągnięty kredyt. Druga strona zostaje bez dachu nad głową, ale jest też bez kredytu, ma czystą kartę, a więc może myśleć nad nowym mieszkaniem na kredyt.

Przejęcie kredytu

Banki nie chętnie uwalniają od kredytu współkredytobiorców. Co dwie osoby, to niejedna. Aby przejąć cały kredyt, konieczne będzie przejście całej procedury kredytowej od początku. Bank będzie sprawdzał zdolność kredytową nowego właściciela. Może się okazać, że nie posiada wystarczającej zdolności, by samodzielnie odpowiadać za zaciągnięte zobowiązanie. Jest kilka opcji by zwiększyć szansę na przejęcie kredytu, przykładem dodatkowe zabezpieczenie inną nieruchomością. Musimy pamiętać, że bank może zmienić warunki kredytu, ze względu na większe ryzyko. Trzeba liczyć się z wyższą marżą bądź koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję, wówczas kończą się problemy współwłaścicieli. Jeden odchodzi z niczym, ale też nie dźwiga już ciężaru kredytu. Drugi jest jedynym właścicielem nieruchomości, ale też sam jest od tej pory odpowiedzialny za spłatę zobowiązania.

Sprzedaż nieruchomości

Współwłasność będzie również zniesiona przy sprzedaży nieruchomości. Jeśli obydwie strony zgadzają się na to rozwiązanie, to jest to dobra opcja, pod warunkiem, że strony nie będą stratne. Mieszkanie kupione na kredyt również można sprzedać. Kwestia tego, czy pieniądze otrzymane ze sprzedaży pokryją zobowiązanie wobec banku. Jeśli tak, to współwłaściciele sprzedają mieszkanie, spłacają kredyt i rozchodzą się. Zostają bez mieszkania, ale też nie mają długu wobec banku. Pod uwagę trzeba wziąć czy w danym czasie opłaca się sprzedawać nieruchomość, bo być może za parę miesięcy dostaniemy za nią więcej. Niestety często zdarza się, że wartość kredytu przekracza kwotę ze sprzedaży nieruchomości i to rozwiązanie staje się mało opłacalne.

Najlepszą opcją dla współwłaścicieli jest dogadanie się w kwestii nieruchomości. Jeśli to sąd będzie rozstrzygał, a współwłaściciele nie będą zgodni, to trzeba liczyć się z rozciągnięciem sprawy w czasie i znacznie wyższymi kosztami. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Bartosz

0

Bartosz Data dodania: 06-05-2018 18:57 No a jak w sytuacji zamiany mieszkania np na ziemie budowlaną?i czy taką ziemie grunt budowlany można podzielić na pół?????
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.