Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zwrot prowizji od kredytu hipotecznego
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zwrot prowizji od kredytu hipotecznego

 

 

Banki będą zwracać prowizję przy wcześniej spłacie kredytu hipotecznego

Dobra, a nawet bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają kredyty mieszkaniowe i zamierzają je szybciej spłacić. Pod koniec ubiegłego roku projekt ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami został przyjęty przez Radę Ministrów. Ustawa będzie obowiązywać zgodnie z prawem po trzech miesiącach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Już dziś warto pomyśleć o korzyściach, które ze sobą niesie. Jedną z nich są zmiany we wcześniejszej spłacie zobowiązania. Klient nie tylko zyska możliwość spłaty kredytu w dowolnym momencie, ale odzyska część prowizji. Dziś kilka informacji na ten temat, ile i co bank powinien nam zwrócić?

Chcesz spłacić? Musisz zapłacić!

Obecne prawo nie reguluje tej kwestii. Banki działają według różnych zasad. Niektórzy klienci zainteresowani szybszą spłatą zobowiązania muszą słono zapłacić, by pozbyć się kredytu. I mało tego na zwrot prowizji nie mają co liczyć. W zależności od banku kredyt hipoteczny można spłacić w dowolnym momencie bądź też dopiero po upływie kilku lat, najczęściej jest to trzy, pięć lat. Życie jest nieprzewidywalne i jutro może się okazać, że na konto wpływa niezła suma, spadek, wygrana, darowizna, intratne zlecenie. Niestety jeśli spłatę kredytu hipotecznego ograniczają ramy czasowe, musimy dalej ponosić koszty. Mało tego, na zwrot prowizji raczej nie ma co liczyć. Otrzymamy jedynie zwrot odsetek za okres, o który skrócono spłatę zobowiązania. Ponadto, kredytobiorcy, którzy chcą teraz szybciej spłacić kredyt hipoteczny, muszą dobrze przeczytać umowę czy czasem nie będzie się to wiązało z kolejną dodatkową opłatą. Czasem bardziej opłacalne było spłacanie rat według harmonogramu niż szybsze uregulowanie zadłużenia.

Spłata kredytu w dowolnym czasie

Nowe prawo daje kredytobiorcom możliwość spłaty kredytu hipotecznego w dowolnym czasie. Zobowiązanie można spłacić w całości bądź też w części. Banki będą musiały zrezygnować z ustalenia granicy, po której klient dopiero mógł spłacić kredyt w całości. Takie rozwiązanie jest korzystne dla kredytobiorców, bo gdy pojawią się pieniądze, spłacane jest zobowiązanie i klient oszczędza.

Zwrot wszystkich kosztów

Banki po wejściu w życie nowego prawa będą zobowiązane do zwrócenia klientowi wszystkich kosztów proporcjonalnie do okresu, o który skrócona została spłata. W koszty wliczone są nie tylko te, które klient ponosi spłacając każdą ratę, ale też te zapłacone z góry, czyli przykładowo prowizja. To również korzystne rozwiązanie z punktu widzenia kredytobiorcy i tak powinno być. Skoro spłacamy kredyt szybciej, to nie tylko należy się zwrot odsetek, ale wszystkich poniesionych kosztów. W praktyce będzie wyglądać to tak, że klient biorąc kredyt z prowizją np. 5% na 25 lat, spłaca go po 4 latach i bank musi oddać proporcjonalną część wszystkich kosztów. Czyli prowizja będzie naliczona za cztery lata kredytu, jej część za 21 lat zostanie zwrócona kredytobiorcy. Podobnie sytuacja będzie wyglądać z innymi kosztami, takimi jak np. ubezpieczenie, gdy zostało pobrane z góry. Przy pożyczce na mieszkanie ponosimy wiele kosztów, w tym przykładowo opłaty notarialne, ich zwrotu oczywiście nie dostaniemy. Dzięki wszystkim zmianom szybsza spłata kredytu będzie bardzo opłacalna, dlatego gdy kredytobiorca dostanie większą gotówkę, powinien pomyśleć o tym jak najszybciej. Korzystne będzie również nadpłacanie kredytu, czyli gdy pojawi się gotówka, wpłata większej kwoty do banku. Dzięki temu szybciej można spłacić kredyt i więcej zostanie w portfelu.

Rekompensata za wcześniejszą spłatę kredytu

Nowa ustawa precyzuje również warunki na jakich bank będzie mógł zażądać od kredytobiorcy rekompensaty za szybszą spłatę pożyczki mieszkaniowej. Warunki są również bardziej korzystne dla klientów i w tym aspekcie. Klienci, którzy w ciągu pierwszego roku trwania uowy zdecydują się na spłatę całości zadłużenia, mogą ponieść dodatkowe opłaty. Ich limit jest również określony przez ustawę.

Szykują się zmiany na korzyść dla planujących szybszą spłatę kredytu hipotecznego, dlatego teraz warto zaczekać aż nowe prawo zacznie obowiązywać. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

mii

0

mii Data dodania: 26-04-2017 16:59 ja splacilem tydzien temu, powiedzcie czy to juz weszlo ? boje sie ze sie pospieszylem
Michał

0

Michał Data dodania: 20-03-2017 11:41 Czy wiadomo, kiedy dokładnie ustawa wejdzie w zycie?
Mazur

1

Mazur Data dodania: 13-03-2017 17:37 Znacie kogoś kto spłacił wcześniej kredyt hipoteczny? Mam sporo znajomych, którzy mają taki kredyt do spłaty i ani jednego, który by spłacił wcześniej.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.