Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Po co jest pozytywna historia kredytowa?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Po co jest pozytywna historia kredytowa?

Jeżeli Klient chce zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, musi liczyć się z tym, że bank na pewno sprawdzi jego wiarygodność. Jest to stały i konieczny zabieg, bez którego nie będzie można kontynuować procedury kredytowej.

 

Co chcą wiedzieć o nas banki komercyjne?

Banki komercyjne i inne instytucje bankowe chcą przede wszystkim poznać zdolność kredytową Klienta, wysokość i rodzaj dochodu, a ponadto informacje na temat historii kredytowej interesantów. Na podstawie analizy dokumentacji dotyczącej sytuacji finansowej Klienta wydawana jest decyzja kredytowa. Istnieje kilka zabiegów, które można zastosować, aby historia kred. była jak najbardziej zadowalająca i aby decyzja kredytowa wypadła pozytywnie.

Wszelkie informacje na temat zaciąganych pożyczek czy kredytów, limitów odnawialnych, kart kred. i innych produktów finansowych to elementy historii kredytowej. Ponadto banki komercyjne mogą zdobyć informacje na temat spłaconych zobowiązań, które Klient ma już dawno za sobą. Bank sprawdzi także aktualnie regulowane pożyczki. Wszystkie te dane znajdują się w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej.

Funkcje Biura Informacji Kredytowej

Głównym zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest gromadzenie informacji pochodzących z banków i SKOK-ów odnośnie wszystkich kredytów, które zostały przez nie przydzielone. BIK z powodzeniem funkcjonuje już ponad 15 lat, a z jego pomocy korzystają nie tylko banki komercyjne, ale również niektóre instytucje pozabankowe. Szczegółowe dane dotyczące zobowiązań to głównie: wysokość świadczenia, czas jego spłaty. W każdym miesiącu ma miejsce aktualizacja danych, aby nie uległy przedawnieniu i zawsze były prawdziwe. W BIK można znaleźć informacje na temat ilości wniosków, jakie Klient złożył w celu uzyskania kredytu, dzięki czemu mają kontrolę nad tym, czy Pożyczkobiorca ubiega się o kredyt również w innych instytucjach.

Warto wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę w chwili, gdy staramy się o kredyt. Należy również pamiętać o tym, że instytucje bankowe i banki komercyjne w każdej chwili mogą sprawdzić wiarygodność potencjalnego Klienta – co więcej, często korzystają z takiej właśnie możliwości. Klient powinien dbać o swoją historię kred., ponieważ każdy problem ze spłatą rat jest odnotowany w BIK i działa na naszą niekorzyść w trakcie ubiegania się o kolejne świadczenie. Bank, widząc pozytywne informacje na temat finansów Klienta dużo chętniej udziela mu kredytu i robi to z uwzględnieniem lepszych warunków. Zła historia kredytowa często jest czynnikiem decydującym w trakcie procedury pożyczkowej. Najczęściej przyczynia się do tego, że decyzja kredytowa banku jest negatywna.

Jak uzyskać pozytywną decyzję kredytową? Historia kredytowa klienta

Pozytywna historia kred. jest niezbędnym elementem, który znacznie ułatwi nam zdobycie pożyczki. Oprócz tego, że będzie ona miała wpływ na szybkość podjęcia decyzji kredytowej, to ponadto może być powodem zastosowania lepszych warunków kredytowych. Dzięki temu Klienci łatwiej i szybciej uzyskają kredyt, ale także będą mogli liczyć na lepsze warunki finansowe. Banki często stosują punktację w stosunku do zaufanych Klientów.

Aby mieć jak najlepszą historię kredytową, należy nie tylko często brać pożyczki, ale również spłacać je w wyznaczonych terminach. Stosując się do tych zaleceń, zwiększamy swoje szanse, że decyzja kredytowa podejmowana przez banki komercyjne będzie pozytywna.

Ciekawostki

Mieszkańcy krajów zachodnich szczególnie dbają o swoją historię kredytową. Dzięki zaciąganiu drobnych kredytów i regularnemu ich spłacaniu, możliwe jest tworzenie pozytywnej opinii kredytowej. Polskim odpowiednikiem tego rodzaju instytucji jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli będziemy dbać o naszą wiarygodność zyskujemy pewność, że decyzja kredytowa udzielana przez banki komercyjne będzie twierdząca, a tym samym dużo łatwiej będziemy mogli zdobyć kredyt czy inne świadczenie oparte na podobnych zasadach. Budowanie historii kred. czy odnotowanie Klienta w Biurze Informacji Kredytowej są jak najbardziej pozytywnymi kwestiami, o które warto zadbać już teraz.

Jak zadbać o naszą historię kredytową?

Jest to proces długotrwały i nie wymaga on zaciągania bardzo wysokich kwot kredytowych. Młody człowiek czy osoba początkująca powinna zacząć od produktów kredytowych, którymi są: karty kredytowe, limity w koncie, a także kredyty ratalne.

Zwykła karta kredytowa może być bardzo pomocna w życiu codziennym. Zawiera ona nieoprocentowany kredyt oraz umożliwia uzyskanie odpowiednich rabatów.

Wiele osób może również korzystać z limitów na koncie, które są świetnym zabezpieczeniem budżetu domowego. Aby uregulować nieprzewidziane wydatki, Klient może zadłużyć się w ROR. Trzecia opcja, czyli kredyty ratalne może zostać wykorzystana w chwili zakupu sprzętu domowego, mebli czy innych elementów, które służą wyposażeniu domostw. Jeżeli jesteś osobą nieobeznaną w świecie finansów i nigdy nie miałeś z nim nic wspólnego, warto skorzystać z ostatniego rozwiązania.

Wykorzystanie kredytu

Każda z trzech dostępnych opcji, o których mowa powyżej, nie wymaga większego wysiłku, jeżeli chodzi o jej pozyskanie. Procedura pożyczkowa każdej z nich nie jest skomplikowana, dzięki czemu w prosty sposób możemy zadbać o nasz wizerunek dla banku. Wiarygodność jest bardzo istotną sprawą, ponieważ właśnie dzięki niej uzyskanie danego świadczenia stanie się dużo prostsze. Nie można jednak zapominać o tym, że każdy produkt finansowy posiada szereg wad, o których wspomina się rzadko albo nie mówi się wcale. Pożyczki znane są zazwyczaj z tego, że może je uzyskać w zasadzie każdy, kto ma ukończone 18 lat. Nie wymaga się tam sterty formalności czy zaświadczeń. Pozytywna decyzja kredytowa może być podjęta w przeciągu kilku minut, jednak w chwili podpisywania umowy, musimy dokładnie ją przeczytać. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy mieć na uwadze swoją zdolność finansową i zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Zanim wybierzesz konkretny bank, kredyt czy inny produkt finansowy, porównaj jak najwięcej opcji i zdecyduj się na najkorzystniejszą.

O czym warto pamiętać?

Każdy z nas powinien budować swoją własną historię kred. oraz dbać o to, aby była pozytywna. Dzięki temu będzie to działać na naszą korzyść w przypadku ubiegania się o kredyt w banku. Na tej podstawie można też wynegocjować lepsze warunki pożyczkowe.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie pożyczki, warto przeanalizować swoją sytuację finansową oraz sprawdzić wiarygodność danej firmy finansowej. Wybierając produkt oferowany przez konkretny bank, kredyt dopasuj do swoich realnych możliwości finansowych.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

hanna

6

hanna Data dodania: 23-12-2016 15:37 pozytywna historie kredytowa mozna porownac do dobrej renomy czy też opinii o sobie, pozytywna historia kredytowa sprawia, że ktoś nam zaufa i pożyczy pieniądze
Daniel

6

Daniel Data dodania: 21-12-2016 18:10 Trzeba spłacać po prostu zobiwązania w terminie i nie robić zaległości, to jest tak proste, żadna filozofia naprawdę.
Damn it

7

Damn it Data dodania: 23-11-2016 14:20 teraz coraz latwiej jest budować pozytywną historie z tymi wszystkimi bazami typu fairpay itd.
MJ

6

MJ Data dodania: 13-10-2016 15:56 z historią kredytową jest jak z reputacją - jak raz ją sobie popsujemy to później baaaaardzo ciężko jest ją odpracować
Elenka

6

Elenka Data dodania: 19-07-2016 16:23 jestem młodą osobą i na własnej skórze odczułam co to znaczy brak historii kredytowej - mimo stałej pracy na umowę nikt mi nie chciał dać nawet telefonu na raty, ale jak zacząć budować historię kredytową skoro nikt nie chce dać pożyczki po raz pierwszy?
Kasia

6

Kasia Data dodania: 01-06-2016 14:45 duzo osob demonizuje historie kredytowa, wystarczy z glowa brac zobowiazania, splacac je na czas i tyle, i mamy pozytywna historie kredytowa, nic skomplikowaneog
Lisiczka

6

Lisiczka Data dodania: 20-05-2016 10:09 w dzisiejszych czasach pozytywna historia kredytowa to taka nasza wizytówka, musimy pamiętać, że gdy z kimś robimy interesy lub ubiegamy się o kredyt albo pożyczkę to ta osoba albo firma nas kompletnie nie zna wiec bazuje na dostepnych informacjach, na nic nasze zapewnienia, że jesteśmy sumiennymi płatnikami jak w BIKu widnieją zaległości
zezola

6

zezola Data dodania: 06-04-2016 14:33 ciężko jest utrzymać dobrą zdolność i historię kredytową gdy ciągle zarabiam za mało i wiecznie brakuje do pierwszego. ciągle musze ratować się pożyczkami w internecie i jak tylko chce iść do banku to wiecznie odmawiają. i co z tego że mam pozytywną historię kredytową jak i tak nie chcą mi dać większego kredytu i musze płacić pozabankowym chwilówkom drogie opłaty za 30 dniowe pożyczki ?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.