Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Tagi > Pożyczka czy kredyt
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Pożyczka czy kredyt

Pożyczka czy kredyt – czym się różnią? Kredyt jest świadczeniem finansowym, którego mogą udzielać jedynie banki. Wszelkie działania związane z ich funkcjonowaniem regulowane są przez „prawo bankowe”. W trakcie udzielania kredytu, bank posługuje się głównie środkami, które pochodzą z depozytów Klientów danej placówki. Dzięki temu działalność banku jest powszechna.

 

Co wybrać - pożyczkę czy kredyt?

Umowa kredytowa charakteryzuje się tym, że zawiera określony termin zwrotu kapitału wraz z odsetkami. Jest ona obowiązkowym elementem każdego kredytu i występuje w formie pisemnej. Oprócz tego zawiera ona także informacje na temat przeznaczenia pożyczanych pieniędzy. Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, iż taka umowa jest odpłatna. W skład kredytu wchodzi nie tylko kwota podstawowa, ale także różnego rodzaju opłaty, prowizje i oprocentowania. Kredytobiorca uzyskuje kapitał na pewien czas, ale nigdy nie stanie się właścicielem pieniędzy. Kredyt nie istnieje także w formie gotówkowej, a jedynie w postaci zapisu na rachunku.

Pożyczka odznacza się tym, że może jej udzielić każda osoba fizyczna i nie musimy w tym celu zwracać się do banku. Ważne jest jedynie to, aby dana kwota była własnością pożyczkodawcy. Wszelkie działania, realizowane w ramach procesu pożyczania pieniędzy są regulowane przez kodeks cywilny. W przypadku pożyczki nie istnieje również żaden dokument, który potwierdzałby dokonanie transakcji. Warto jednak sporządzić pismo na wzór umowy kredytowej w przypadku, gdy kwota świadczeniowa jest wyższa od 500 zł. Takie rozwiązanie chroni nas przed ewentualnymi nieprzyjemnościami i kłopotami ze spłatą długu. Pożyczka jest świadczeniem udzielanym bezterminowo i nie wiążą się z nią również żadne odsetki. Wierzyciel nie może też ingerować w cel, na jaki zostaną spożytkowane pieniądze, ponieważ stają się one własnością Pożyczkobiorcy.

Pożyczka i kredyt – cechy wspólne i różnice

Powszechnie wiadomo, że kredyt i pożyczka to dwa zupełnie różne świadczenia finansowe. Kredyt udzielany jest w oparciu o wiele różnych formalności. Mogą go udzielić jedynie banki. Pożyczka odznacza się łatwością jej uzyskania. Stanowi ona nieodpłatne świadczenie.

Pytanie „pożyczka czy kredyt?” bywa często niezrozumiałe. Ludzie, którzy na co dzień nie mają do czynienia z finansami często mylą słowo: „kredyt” z wyrazem: „pożyczka”. Jedyne, co łączy oba te świadczenia to fakt, że stanowią one pewien rodzaj długu. Poza tym można je uznać za dwie zasadniczo różne umowy, których niedotrzymanie niesie za sobą odmienne konsekwencje zarówno prawne, jak i ekonomiczne.

Każdy może udzielić pożyczki. Może to być zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja. Jedynym ważnym wymogiem jest to, aby pożyczkodawca był właścicielem pożyczanych pieniędzy. Działania odnośnie tego typu świadczeń podejmowane są w oparciu o kodeks cywilny. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli chodzi o kredyt. Mogą ich udzielać jedynie banki, które dysponują środkami pochodzącymi z depozytów Klientów. Czynniki te powodują, że umowy kredytowe są regulowane przez prawo bankowe.

Niezależnie od tego, czy bierzemy pożyczkę czy kredyt – zaciągamy dług. Umowa kredytowa ma to do siebie, że zawiera ściśle określony termin zwrotu świadczenia, czego nie ma w przypadku pożyczki. Klient może w swobodny sposób dysponować środkami pochodzącymi z pożyczki, pod warunkiem, że w umowie nie zrobiono żadnych zastrzeżeń na ten temat. Wówczas wierzyciel nie może ingerować w sposób ich wykorzystania. Pożyczka przekazywana jest Klientowi w postaci gotówki.

Jeżeli mamy na myśli kredyt w banku, dana instytucja oddaje pewną kwotę pieniężną do czasowej dyspozycji Kredytobiorcy. Pieniądze te nigdy nie staną się własnością Klienta. Kwota kredytowa funkcjonuje jako bezgotówkowy pieniądz bankowy. Innymi słowy, jest to zapis na rachunku. Żaden Klient nie otrzyma kredytu w postaci gotówki, ponieważ taka forma nie jest praktykowana. Nawet, jeżeli wypłacamy jakiekolwiek środki z bankomatu przy użyciu karty kredytowej, zaciągamy pożyczkę.

Bank udziela kredytu pod warunkiem, że Klient przedstawił we wniosku kredytowym cel, na jaki zamierza przeznaczyć pieniądze. Jeżeli w późniejszym czasie okaże się, że wykorzystanie środków było niezgodne z wcześniej zadeklarowanym celem ich przeznaczenia, bank może zażądać ich natychmiastowej spłaty. Restrykcje te nie dotyczą jednak kredytu konsumpcyjnego i kredytu gospodarczego na wydatki bieżące.

Bezpłatna pożyczka czy kredyt z oprocentowaniem?

Każdy kredyt odznacza się tym, że ma swoją cenę. Zazwyczaj oprócz kwoty podstawowej Klient musi zapłacić prowizję za udzielenie świadczenia oraz oprocentowanie od przekazanego kapitału. Bank w ten sposób generuje zyski dla siebie i swoich pracowników. Poza tym pieniądze te pochodzą z depozytów Klientów, a dodatkowe koszty w formie oprocentowania są zabezpieczeniem dla danej placówki.

Pożyczka może istnieć w formie nieodpłatnego świadczenia. Jeżeli kierujemy się do naszych znajomych z prośbą pożyczenia pieniędzy, żadna z tych osób na pewno nie zażąda dodatkowej kwoty w formie oprocentowania. Odsetki w takim przypadku są jedynie kwestią umowną. Obydwie strony powinny jednak pamiętać o tym, aby kwota ta nie była zbyt wysoka, ponieważ może ona zostać zakwestionowana przez sąd.

Ostatnią kwestią, ale równie ważną jak pozostałe, jest zawieranie umowy pożyczkowej na piśmie. Co prawda, nie wymaga się do tego celu żadnej szczególnej formy, ale warto sporządzić taki dokument w przypadku, gdy pożyczana kwota przekracza wartość 500 złotych. Będzie on zabezpieczeniem dla obu stron.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Jordan

0

Jordan Data dodania: 14-10-2016 13:43 Jszcze nie tak dawno temu oczywistym było, że bardziej opłaca się wziąć kredyt w banku niż pożyczkę pozabankową, ale teraz to wcale nie jest takie oczywiste. Na własnej skórze się przekonałem, żę jeśli chodzi o niskie kwoty i krótkie terminy to szybka chwilówka online może być bardziej opłacalna.
Nitka

0

Nitka Data dodania: 25-07-2016 11:34 jak potrzebuje 2000zł na 2 miesiące to zanim bank w ogóle rozważy mój wniosek o kredyt to ja już dawno wydam te pieniądze korzystając z chwilowki
Szalom

0

Szalom Data dodania: 02-06-2016 13:48 czasami wolę pożyczyć pozabankowo szybko gotówke na dowód bez zaświadczeń, bo w 15 minut mam gotówke na koncie, koszty są porównywalne, a mimo że mam dobra zdolnosc kredytowa to doprosić sie bank o pieniadze to zawsze jest czas i formalności...
prosto

0

prosto Data dodania: 20-05-2016 11:38 pożyczka jest dla tych, którzy potrzebują małej kwoty na krótki termin, albo gdy nnie chcą nam udzielić kredytu, taka prawda
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.