Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Płatność BLIK bez tajemnic
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Płatność BLIK bez tajemnic

 

 

 

Płatność BLIK bez tajemnic

Nie w każdej sytuacji mamy bądź chcemy mieć przy sobie portfel. Płatność BLIKIEM ułatwia życie. Portfel można zgubić, szczególnie gdy wybieramy się na imprezę czy pobiegać rano bądź wieczorem. A telefon zawsze mamy przy sobie. Telefon oprócz swojej głównej funkcji, czyli komunikowania się z innymi, stał się centrum zarządzania finansami, w tym płacenia za zakupy w różnych miejscach. BLIK, choć brzmi dość tajemniczo i sama nazwa niewiele mówi, nie jest skomplikowanym systemem. Z jego obsługą poradzi sobie większość osób, a na pewno Ci, którzy korzystają z internetu, dostępu do rachunku online itd. I nawet, jeśli nie chcesz rezygnować z karty, warto ściągnąć aplikację na próbę, bo przydaje się w różnych sytuacjach, często kryzysowych, gdy zapomnisz portfela.

Jak działa BLIK? Jak płacić za pomocą aplikacji za zakupy w sklepie? Gdzie możesz płacić BLIKIEM? Czy Twój bank współpracuje z BLIKIEM? Dlaczego w Twojej aplikacji bankowej nie ma płatności BLIK? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

BLIK- system płatności mobilnych

Z płatności BLIKIEM klienci mogą korzystać od lutego 2015 roku. Jego twórcą jest Polski Standard Płatności Sp. z o. o. BLIK wzorowany był na aplikacji IKO Banku PKO, który był pionierem tego typu płatności w Polsce. Obecnie współpracujących z BLIKIEM banków jest kilkanaście. Liczba ta rośnie, podobnie zresztą jak punktów, w których można płacić BLIKIEM. Cała filozofia płacenia w ten sposób polega na wygenerowaniu w aplikacji bankowej krótkiego kodu i wpisaniu go w terminal płatniczy w sklepie, a następnie zatwierdzeniu PIN-em w aplikacji. I choć może wydawać się to bardziej czasochłonne niż płatność kartą, to trwa moment.

Które banki współpracują z BLIKIEM?

Aby zacząć płacić bezgotówkowo, przy wykorzystaniu mobilnej aplikacji bankowej, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy bank, w którym posiadasz ROR, udostępnia płatność BLIKIEM. Obecnie z systemem współpracuje 13 banków. Są to:

  • Alior Bank- Alior Mobile,
  • Bank Millenium- Bank Millennium,
  • Santander Bank Polska- Santander Mobile,
  • ING Bank Śląski- Moje ING Mobile,
  • mBank- mBank PL,
  • PKO Bank Polski- IKO,
  • Orange Finanse- Orange Finanse,
  • Getin Bank- Getin Mobile,
  • T-Mobile Usługi Bankowe- T-Mobile Bankowe,
  • BGŻ BNP Paribas- GOmobile,
  • Raiffeisen Polbank- Mobilny Portfel,
  • Credit Agricole- CA24 Mobile,
  • Bank Pekao SA- Peo Pay.

Co jeśli w aplikacji nie ma opcji płacenia BLIKIEM?

Jeśli masz rachunek w jednym z powyższych banków, a także ściągniętą aplikację i korzystasz z niej od dawna, to masz możliwość płacenia BLIKIEM. Jeśli nie możesz znaleźć w aplikacji takiej opcji, to konieczna jest jej aktualizacja. Po aktualizacji płatność BLIKIEM będzie dostępna.

Jak zacząć przygodę z BLIKIEM?

Pierwszym krokiem jest ściągnięcie aplikacji swojego banku na telefon. I nic więcej nie musisz robić. Twój bank, współpracując z BLIKIEM, udostępnia taką opcję. Pobranie aplikacji jest darmowe, tak samo jak płatności w sklepach. Mając aplikację w telefonie, przy najbliższych zakupach przekonasz się jakie to proste.

Gdzie przydaje się BLIK?

Płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych to jedna z opcji, ale niejedyna, bo BLIKIEM zapłacisz:

  • za zakupy w internecie,
  • za przesyłkę na poczcie,
  • w urzędach,
  • w punktach usługowych,
  • w restauracjach i innych lokalach,
  • za paliwo na stacjach benzynowych,
  • za bilety w biletomatach,
  • za bilety do kina.

Nie wszystkie sklepy czy punkty usługowe akceptują płatność BLIKIEM, dlatego wcześniej należy się upewnić, że jest taka możliwość. Miejsca, w których zapłacisz BLIKIEM, mają przyklejone w widocznym miejscu logo BLIK.

Oprócz płacenia za towary i usługi, korzystając z BLIK:

  • wypłacisz gotówkę z bankomatu,
  • wpłacisz pieniądze na swój rachunek we wpłatomacie,
  • zrobisz przelew na telefon, bez znajomości nr konta odbiorcy,
  • wystawisz czek (możliwość przekazania innej osobie).

Jednym słowem oprócz funkcji, które daje ci tradycyjna karta debetowa, zyskujesz dodatkowe możliwości. Są to szybkie przelewy na telefon czy też czek, dzięki któremu w weekend szybko przekażesz pieniądze odbiorcy.

W jakich bankomatach pobierzesz pieniądze za pomocą BLIKA?

Podobnie jak w sklepach czy punktach usługowych, w których można płacić BLIKIEM, bankomaty mają logo BLIK. Gotówkę za pomocą BLIK wybierzesz w bankomatach współpracujących z systemem, czyli z bankomatów swojego banku i wymienionych powyżej. A także z Planet Cash i Euronet. Jest to ponad 12 tys. bankomatów w całej Polsce, zatem nietrudno znaleźć w swojej okolicy bankomat, w którym wypłacisz pieniądze BLIKIEM.

Jak płacić BLIKIEM?

Zasady są podobne, zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Poniżej przedstawiamy sposób płatności BLIKIEM w poszczególnych miejscach, a także dowiesz się, w jaki sposób wystawić czek czy wysłać przelew na telefon. Banki coraz bardziej ułatwiają sprawę, choć wydaje się, że prościej już się nie da.

Płatność BLIKIEM w tradycyjnych sklepach

Zanim przystąpisz do płatności, poinformuj sprzedawcę o chęci płatności BLIKIEM. Uruchom aplikację swojego banku, a następnie wygeneruj kod BLIK. Należy go wpisać na terminalu (tak samo jak PIN), zatwierdzając zielonym przyciskiem. Ostatnim krokiem jest wpisanie PIN-u w aplikacji mobilnej, w celu potwierdzenia transakcji. I gotowe! Banki ułatwiają życie przy transakcjach na niższe kwoty. Przykładowo: przy pierwszych kilku płatnościach każdego dnia i kwotach nie wyższych niż 50 zł, nie musisz potwierdzać transakcji PIN-em. Oznacza to, że wystarczy wpisać kod BLIK w terminalu i zatwierdzić.

Płatność BLIKIEM w sklepach internetowych

BLIK to szybsza płatność niż tradycyjny przelew czy za pomocą karty. W kilku krokach zapłacisz za zakupy w internecie:

  • wybierz formę płatności BLIK (jeśli nie widzisz jej na stronie, wybierze płatność PayU, CashBill, Przelewy24, Tpay),
  • wpisz kod BLIK z aplikacji,
  • kliknij zapłać,
  • potwierdź w aplikacji płatność PIN-em.

Istotny jest czas, musisz pamiętać, że masz dwie minuty na wpisanie kodu BLIK. Po tym czasie traci ważność. Podobnie przy zakupach w tradycyjnym sklepie, ale przy kasie raczej nie zastanawiamy się tylko płacimy, a robiąc zakupy w internecie coś może odwrócić naszą uwagę.

Wypłata pieniędzy z bankomatu z BLIKIEM

Na ekranie bankomatu wyświetla się opcja zapłać BLIKIEM. Potwierdzamy chęć płatności w ten sposób. Następnie należy wybrać kwotę i uruchomić aplikację bankową w telefonie. Wyświetlany kod BLIK wpisujemy w bankomacie i potwierdzamy. Na koniec, tak jak w przypadku poprzednich transakcji, zatwierdzamy PIN-em w aplikacji.

Przelew na telefon BLIK

Przelew na telefon to wygodna opcja przekazania pieniędzy, gdy nie znasz numeru konta odbiorcy. I wcale nie musi on korzystać z BLIKA. Ta funkcja jest dostępna dla osób, które mają aplikację w: mBanku, Alior Banku, PKO Banku Polskim, Banku Millenium, Santander Bank Polska, ING Banku Śląskim. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z tej funkcji, w prosty sposób ją uruchomisz. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej, a następnie wejść w zakładkę przelewy na numer telefonu. Kolejnym krokiem jest wybór rachunku do odbioru przelewów i akceptacja oświadczenia. Na koniec wystarczy kliknąć zarejestruj.

By wykonać przelew na telefon:

  • zaloguj się do aplikacji bankowej,
  • wejdź w zakładkę przelewów/płatności,
  • wybierz przelew na telefon,
  • wpisz numer telefonu odbiorcy bądź wybierz go z książki odbiorców,
  • wpisz kwotę przelewu i kliknij wyślij,
  • zatwierdź operację PIN-em.

Czas otrzymania przelewu uzależniony jest od tego, czy odbiorca korzysta z przelewów na telefon. Jeśli tak, pieniądze otrzyma w chwilę. W innym przypadku otrzyma link, w który należy kliknąć. Konieczne będzie podanie numeru rachunku i przelew zostanie zrealizowany jako zwykły. Przelewy na telefon to znacznie szybsza opcja przekazania pieniędzy niż tradycyjny przelew, szczególnie jeśli jest wieczór, noc, weekend czy święta.

Wpłata gotówki we wpłatomacie z BLIKIEM

Podobnie jak w przypadku bankomatów, jeśli wpłatomat umożliwia wpłacenie gotówki BLIKIEM, posiada jego logo. A na ekranie startowym pojawia się komunikat płatność BLIKIEM. Należy ją wybrać. Następnie wygenerować kod BLIK, wpisać i zatwierdzić. W kolejnym kroku wpisujesz PIN w aplikacji mobilnej i zatwierdzasz. Na koniec wkładasz pieniądze do wpłatomatu i potwierdzasz kwotę, która wyświetli się na ekranie. I takim sposobem wpłacisz pieniądze. Z tej funkcji korzystać mogą posiadacze rachunku w ING Bank Śląski oraz w Banku Millenium.

Wystawianie czeku BLIK

To bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które często przekazują pieniądze innym, np. dzieciom, które uczą się w innym mieście. Dzięki czekowi BLIK odbiorca pobierze gotówkę z bankomatu bądź też zapłaci nim w sklepie. Opcja wystawienia czeku BLIK jest dostępna w: Getin Banku, Banku Millenium, PKO Banku Polskim, Santander Bank Polska.

Aby wystawić czek:

  • zaloguj się do aplikacji mobilnej,
  • z menu wybierz czeki BLIK,
  • kliknij w utwórz nowy czek (jeśli jest to pierwszy czek, zostaniesz poproszony o ustawienia hasła, które posłuży do jego realizacji),
  • wpisz kwotę, ważność czeku, ewentualnie nazwę,
  • potwierdź utworzenie czeku.

I gotowe, hasło oraz numer czeku przesyłasz odbiorcy- najlepiej w dwóch osobnych wiadomościach. By go zrealizować, odbiorca nie potrzebuje aplikacji mobilnej. Kwota widniejąca na czeku zostaje zablokowana na koncie do momentu, gdy zostanie zrealizowany bądź wygaśnie jego ważność. Dzięki czekom BLIK pieniądze przesyłasz błyskawicznie.

Płatność BLIKIEM- bezpieczeństwo

BLIK to bezpieczne zakupy i płatności za wszelkiego rodzaju usługi. Jeśli chodzi o same płatności, to na każdym etapie potwierdzasz transakcję PIN-em w aplikacji. Wyjątkiem wspomniane wcześniej płatności na niewielkie kwoty. A jeśli chodzi o samą aplikację, to banki starają się zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa swoim klientom. Aplikację zawsze należy pobierać ze strony banku.

Co zyskujesz płacąc BLIKIEM?

Oprócz wygody, braku konieczności noszenia zawsze portfela, zyskujesz  również dostęp do atrakcyjnych ofert. Wiele punktów, gdzie można płacić BLIKIEM, oferuje zniżki, rabaty itd. Szczegóły na stronie BLIK Mobile. Są to między innymi:

  • określona kwota na kolejne zakupy (zapłać za zakupy BLIKIEM w Empiku, a na kolejne zakupy otrzymasz 10 zł),
  • tańsze bilety do kina (płacąc BLIKIEM na stronie Multikina otrzymasz rabat na bilety i to nie tylko dla Ciebie, ale również dla osoby towarzyszącej),
  • tańsza dostawa z BLIKIEM (w InPost Paczkomaty płacąc BLIKIEM oszczędzisz 5 zł),
  • darmowa dostawa jedzenia (zamawiając na Pizza Portal i płacąc BLIKIEM w każdy piątek dostawa za 0 zł),
  • rabat na zakupy (robiąc zakupy w oficjalnym sklepie Legii, otrzymasz 15 zł rabatu na zakupy powyżej 100 zł, gdy zapłacisz BLIKIEM, rabat naliczany jest przy każdych zakupach z płatnością BLIKIEM).

Ściągniecie aplikacji i płatności BLIKIEM nic nie kosztują. Dodatkowe koszty mogą się wiązać z wypłatą gotówki z innego bankomatu niż ten należący do banku, w którym posiadamy ROR. Za to dzięki zniżkom za płatność BLIKIEM w różnych punktach, można nieco zaoszczędzić. Warto korzystać, bo duże oszczędności biorą się z małych.

Płatność BLIKIEM jest wygodna, nie musisz nosić portfela, a telefon praktycznie zawsze masz przy sobie. A dzięki dodatkowym funkcjom, szybko poratujesz rodzinę, znajomych w kryzysowej sytuacji. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.