Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak banki oszukują klientów?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jak banki oszukują klientów?

 

Jak banki oszukują klientów?

 

Doradca finansowy to bardzo popularna profesja. Prawdą jednak jest, że takim profesjonalnym doradcą jest około 500 osób w Polsce. Do takiego prawdziwego doradcy z niesamowicie dużą wiedzą i profesjonalizmem niewielu z nas będzie miało kiedykolwiek szansę dotrzeć. Cała reszta to osoby, które przechodzą szkolenia z naciągania klientów.

 

 Doradcy finansowemu zależy na tym, żeby klient wybrał usługi banku, bo każdy z nich dostaje prowizję od każdej transakcji jaką bank przeprowadza z klientem. Ci ostatni jednak coraz chętniej korzystają z ich usług. Dlaczego? Bo taki doradca finansowy zazwyczaj jest opłacany przez bank, a więc szkoda byłoby nie skorzystać. Istnieją także doradcy pracujący niezależnie, ale zdecydowaną większość stanowią doradcy bankowi.

 

Jak banki oszukują klientów? Wielu z nas zastanawia się czy banki faktycznie to robią. Można pomyśleć, że to byłoby wysoce niemoralne, ale jak najbardziej ma miejsce. Klient banku nie zostaje przez niego oszukany w jakiś widoczny na pierwszy rzut oka sposób. Odbywa się to pośrednio przez zawierane z bankiem transakcje. Trudno więc mówić o oszustwach, ale z całą pewnością można stwierdzić naciąganie klientów przez doradców finansowych. Można tutaj zarzucić nieetyczność, ale zazwyczaj to właśnie klient sam daje się oszukać.

 

Kiedy wybierasz się na zakupy do sklepu ze sprzętem sportowym, liczysz na pomoc ekspedienta. Pracownik sklepu w końcu najlepiej wie jaki mają asortyment i wie o nim najwięcej. Na czym jednak zależy takiemu sprzedawcy? Na tym, żeby sprzedać towar. Oczywiście nie będzie Ci wciskał hantli, kiedy przyszedłeś po buty do biegania, ale opaska na nadgarstek, bidon, maska do biegania czy ubranie dla biegacza, leży już jak najbardziej w Twoim zakresie zainteresowań. Może Ci się wydawać, że wcale nie, ale jednak to Ty biegaczu jesteś targetem na te przedmioty. A nawet jeśli nie kupisz nic innego, tylko buty, to czy przypadkiem sprzedawcy nie udało się wcisnąć Ci takich, które były dla Ciebie o wiele za drogie? Czy jego zdolność manipulacji i sprzedaży nie sprawiły, że kupiłeś takie, które początkowo wydawały Ci się nieosiągalne finansowo? Sprzedawca nie pracuje po to, żeby układać towar czy zamiatać podłogi. On pracuje dla Ciebie kliencie, a przede wszystkim dla Twoich pieniędzy.

 

Taka sytuacja może mieć miejsce wszędzie. W sklepie z ubraniami, ze sprzętem RTV, w sklepie komputerowym. W taki sam sposób działa bank i jego doradca finansowy. Tylko Tobie wydaje się, że doradca dba o Twoje finanse, podczas kiedy stara się wyciągnąć od Ciebie jak najwięcej pieniędzy. I nie byłoby w tym nic złego, gdybyś był tego świadomy. W końcu to jego praca, też musi zarabiać na życie.

 

Obecnie banki są instytucjami, które są nastawione tylko na zysk. Każdy doradca finansowy przechodzi szkolenie z technik sprzedaży i to na wiedzy zdobytej właśnie podczas takiego szkolenia, bazuje przez cały czas. A co najbardziej zachęca doradcę finansowego? Prowizja od sprzedaży, którą otrzymuje.

 

Medal ma jednak także drugą stronę. Bo warto mieć dobrego doradcę finansowego. Dlaczego? Żeby odpowiednio zarządzać swoimi finansami i  należycie o nie dbać. Od razu nasunąć się może pomysł, że najlepiej w takim razie wybrać doradcę niezależnego. Niestety, to nie zawsze zdaje egzamin. Taki doradca także musi zarabiać i być może nie do końca będzie dbał o interesy klienta. A właśnie to jest najważniejsze w wyborze doradcy. Klient nasz pan. Ale żeby klient był zadowolony, trzeba dbać o jego pieniądze, a nie  mydlić mu oczy.

 

Jak wybrać dobrego doradcę? Przede wszystkim skupić się na tych, których ktoś nam poleci. Uczciwy i zaufany doradca będzie dbał o nasz interes i zawsze przedstawi nam każdą ze stron każdej inwestycji czy transakcji. Będzie dbał o dobre relacje, bo będzie mu zależeć na długofalowej współpracy. Taki doradca finansowy skupi się przede wszystkim na nas, dopiero potem na swoich zyskach. Nie będzie gonił za planem sprzedażowym, poświęcając tym samym nasze dobro.

 

Jak banki oszukują klientów? Banki, a dokładniej doradcy finansowi. Każdy z nich otrzymuje prowizję za sprzedaż, dlatego to na niej zależy mu najbardziej. Doradca oszukuje klienta np. poprzez zaproponowanie wyższego kredytu. Klient chce pożyczyć 5 tysięcy złotych, a doradca oferuje mu kredyt na 8 tysięcy, zachęcając go niskim oprocentowaniem. A pieniądze przecież się przydadzą. To jedna z częstszych pułapek, w jakie wpadają klienci. Weź więcej, będzie taniej. Niekoniecznie.

 

Szeroko stosowany jest także cross-selling, czyli sprzedaż pakietowa. Klient przychodzi do banku jedynie po konto osobiste, a doradca oferuje mu (skutecznie) dodatkowo konto oszczędnościowe i ubezpieczenie do konta. Wchodząc do banku klient nawet nie pomyślał, że te opcje są mu potrzebne, bo po prostu nie są. Wychodząc z banku jest „bogatszy” o konto oszczędnościowe, które być może jest darmowe, ale rośnie na nim zadłużenie. Kolejny klient jest zainteresowany kredytem gotówkowym.

 I oprócz niego oferuje mu się dodatkowe konta np. osobiste czy oszczędnościowe, a także kartę kredytową. Potrzeby posiadania tego wszystkiego klient nie odczuwa, ale doradca finansowy stwierdzi, że te opcje są obowiązkowe (takie procedury), ale przecież są także tanie i korzystne. Mając kartę kredytową w końcu zaczyna się z niej korzystać, bo przecież ktoś zapewnił nas, że jest to przyjemne, opłacalne i tanie. Klient przychodzi więc jedynie po kredyt, wychodzi z całym pakietem. Nowych zobowiązań, nie inaczej.

 

Jak widać istnieją sposoby na jakie banki oszukują klientów. Takich metod jest nieskończenie wiele, a banki prześcigają się w tworzeniu nowych i jeszcze korzystniejszych ofert. Jak więc ustrzec się przed naciągnięciem przez bank i doradcę finansowego?

 

Przede wszystkim należy bardzo dokładnie czytać umowy. To podstawa. Wręcz nie należy podpisywać czegokolwiek, kiedy nie rozumiemy warunków. Warto pytać kilka razy, a nawet zabrać każdą umowę do domu i dokładnie się z nią zapoznać. W banku możesz czuć presję, że za Tobą tworzy się kolejka ludzi, doradca Cię pospiesza, a Ty czytasz umowę pobieżnie. Nie daj się w to wmanewrować. Jeśli masz do czynienia z doradcą ubezpieczeniowym to bardzo dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Zapoznaj się także z regulaminem i tabelą opłat.

 

Pamiętaj także o porównywaniu ofert. Nie chcesz przecież zostać oszukany, więc musisz włożyć jakiś wysiłek, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę. I nieistotne czego ona dotyczy. Musisz mieć porównanie – czy wybierając kredyt gotówkowy, czy inwestując pieniądze. Sprawdzenie wszystkich możliwości leży w Twoim interesie. Internet daje spore możliwości porównywania wielu różnych ofert. Powinieneś z tego skorzystać zanim udasz się do placówki banku na rozmowę z doradcą finansowym.

 

Najważniejszą jednak zasadą jest posiadanie chociaż podstawowej wiedzy o finansach. Jeśli chcesz o nie należycie dbać, musisz mieć przynajmniej ogólne pojęcie na temat interesujących Cię kwestii. Jeśli czegoś nie wiesz – doucz się, sprawdź, poczytaj. Wiedza i świadomość mogą ochronić Cię przed naciągaczami.

 

Jeśli zachowasz ostrożność i będziesz świadomy swoich decyzji, a także mechanizmów działania banków i doradców finansowych z pewnością uda Ci się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, po których będziesz żałował, że wcześniej nie przemyślałeś danej decyzji dwa razy.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Jacek

1

Jacek Data dodania: 15-11-2022 18:18 A stawianiu przeszkód przy wcześniejszej spłacie kredytu to nie umyślne opóźnianie spłaty kredytu tonie chwyty bankowców.Przrcież każdy dzień opóźnienia to dodatkowe odsetki dla banku.
Z banksterami należy grać ostro.

1

Z banksterami należy grać ostro. Data dodania: 27-01-2019 10:39 W moim przypadku lojalność się skończyła. Teraz zaginam doradców i pytam się wprost: "dlaczego pani nie mówi mi prawdy. Oszukać to możesz męża-nie mnie" wtedy zazwyczaj kończę rozmowę. Więcej nie dzwonią.
Pablo

0

Pablo Data dodania: 10-02-2017 23:03 W PKO CHCIAŁEM WZIĄĆ POŻYCZKĘ , PRACOWNIK BANKU POLICZYŁ MI WSZYSTKO Z PROWIZJĄ 19 TYS A GDY MIAŁEM PODPISAĆ UMOWĘ TO CAŁKOWITY KOSZT BYŁ 26 TYS , CZEGO WCZEŚNIEJ NIE MÓWIŁA O TYM . ZŁODZIEJE
Tomasz

0

Tomasz Data dodania: 04-01-2017 12:06 Jak banki oszukują klietów? Precież to proste. Banki oszukują klientów jak tylko się da, najgorsze to są przypadki gdy pracownik banku w żywe oczy wprowadza klienta w błąd albo wciska mu coś czego kompletnie nie potrzebuje tylko dlatego że tego pracownika ciśnie jakiś zwierzchnik, żeby sprzedaż się zgadzała.
Jan

0

Jan Data dodania: 26-10-2016 12:44 banki oszukują na każdym kroku jak tylko mogą, różnica między zwyczajnym przekrętem, a bankami jest taka, że banki robią to legalnie i to jeszcze za przyzwoleniem państwa
MEssi

0

MEssi Data dodania: 12-09-2016 12:58 tylko tyle ze UOKiK przyjmuje skargi tylko zbiorowe, ale faktycznie warto sie z nimi skonsultować, bo wysłuchają każdego, a autentycznie potrafią pomóc
Dat

0

Dat Data dodania: 12-07-2016 17:32 w razie jakichkolwiek naruszeń czy podejrzeń warto się zgłąszać do UOKiK albo sądu, bo w przypadku gdy zostanie stwierdzone jakieś naruszenie to możemy jeszcze nawet odszkodowanie dostać
Iwona

0

Iwona Data dodania: 29-06-2016 11:19 najbardziej nienawidze jak konsultanci banków czy jakichś operatorów telefonicznych naciągają starsze osoby, które już nie nadążają za nowinkami i są bardziej naiwne i podatne na manipulacje, a taki jeden z drugim podbiją sobie sprzedaż przez to
Be

0

Be Data dodania: 16-06-2016 15:19 rodzinie też nie ma co ufać, mój wujek jest doradcą finansowym i pomagał mi przy wyborze kredytu i kilku innych sprawach. ostatnio na mocno zakrapianych rybach przyznał się mojemu ojcu ze ma wyrzuty sumienia bo doradzał mi to z czego miał najwiekszy zysk, a nie to co było dla mnie najlepsze. fajnie, zostałam oszukana przez własnego wujka
Gadzin

0

Gadzin Data dodania: 13-06-2016 20:23 jak to mowia nieznajomosc prawa szkodzi, jak bedziemy zorientowani w temacie i dociekliwi to nikt nas nie oszuka, warto walczyć i zabiegać o swoje, żeby nie dać tym złodziejom ani złotóweczki
Skwadro

1

Skwadro Data dodania: 10-06-2016 18:38 nie wierzcie reklamom, ja się tak nacięłam przy kredycie gotówkowym, w reklamie pisali że za darmo, 0zł, nie przeczytałam dobrze umowy i dopiero potem wyszły jakieś dodatkowe opłaty niewiadomo skąd
Henryk

0

Henryk Data dodania: 30-05-2016 17:26 warto zweryfikować wiedzę takiego doradcy finansowego, przed wyborem konkretnego prześledzić źródło zdobytej wiedzy, zainteresować się czy nie pracuje dla jakiejś instytucji, popytać znajomych, może oni znają jakiegoś dobrego doradce
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.