Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Służebność osobista a kredyt

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 08-04-2016/13:19

Służebność osobista a kredyt

Reklama


 

Służebność osobista a kredyt

 

Ile mieszkań kupujemy na kredyt? Z analizy przeprowadzonej przez Firmę Home Broker wynika, iż  połowa mieszkań kupowana jest na kredyt. Szczególnie w dużych miastach kredyty hipoteczne mają przewagę nad gotówką. Aby jednak uzyskać kredyt na mieszkanie, zainteresowany jego zakupem musi przejść często długą drogę.

Służebność osobista a kredyt to jedna z kwestii często poruszanych na forach internetowych. W każdym przypadku czy chcemy wziąć kredyt pod zastaw nieruchomości obciążonej dożywociem czy chcemy kupić taką nieruchomość, napotkamy na utrudnienia. W większości przypadków okaże się, że wcale nie dostaniemy kredytu na mieszkanie obciążone dożywociem bądź też nie dostaniemy gotówki pod jego zastaw. Służebność osobista a kredyt będzie dziś naszym punktem zainteresowania.

 

Co to jest służebność osobista?

 

Mieszkanie na kredyt czy z dziadkiem w zamian za opiekę bądź z rodzicem? To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, nie pociąga za sobą miesięcznych rat i służy obu stronom. Młody człowiek otrzymuje prawo do zarządzania nieruchomością w określonym obszarze, a starszy ma prawo do mieszkania i opieki do śmierci. Służebność osobista zaliczana jest do ograniczonych praw rzeczowych. Nieruchomość zostaje obciążona na rzecz konkretnej osoby. Podmiotem służebności może być nie tylko osoba fizyczna, ale również prawna. Ma ona charakter okresowy i najczęściej kończy się wraz ze śmiercią osoby, która czerpie z tego tytułu profity. Służebność jest niezbywalna i nie można przenieść prawa do jej wykonywania.

 

Służebność osobista a gruntowa

 

Nie tylko służebność osobista a kredyt budzi wątpliwości, ale również rozróżnienie rozróżnienie służebności osobistej i gruntowej. Główną różnicą pomiędzy jedną a drugą jest to, że przy służebności osobistej określone prawa otrzymuje wskazany właściciel nieruchomości, a przy gruntowej każdy z właścicieli nieruchomości. Przykładem, jeśli by dojechać do drogi głównej, musimy przejechać przez posesję sąsiada, ustalana jest służebność. W przypadku osobistej wskazana jest konkretna osoba, a w przypadku gruntowej każdy kolejny właściciel nieruchomości ma to prawo.

 

Tańsze mieszkanie z dożywociem

 

Opcją na zakup tańszego mieszkania jest dodatkowy lokator. Dajmy na to pani w wieku 75 lat chce  sprzedać mieszkanie z dożywotnią możliwością mieszkania w jednym pokoju. Wartość rynkowa mieszkania 300 tys zł, a można je nabyć za 150 tys. O wiele taniej więc ten sposób zakupu nieruchomości skusi niejedną osobę. Niestety jednak kwestia służebność osobista a kredyt nie idą ze sobą w parze i rozwiązanie to jest dla osób, które posiadają gotówkę. Tylko jeden z banków póki co oferował możliwość sfinansowania zakupu nieruchomości obciążonej służebnością. Inne owszem udzielą takiego kredytu, ale pod zastaw innej nieruchomości. Dlatego mimo że mieszkanie jest tańsze, to z tego rozwiązania niewiele osób będzie mogło skorzystać.

 

Kredyt po zastaw nieruchomości ze służebnością

 

Niestety również nie wchodzi w grę. Służebność osobista a kredyt czy to hipoteczny czy pod zastaw nie jest możliwy do uzyskania. Nieruchomość ze służebnością nie jest dla banku wystarczającym zabezpieczeniem. Rozważmy sytuację, w której kredyt nie jest spłacany, zaczyna nie windykacja, następnie dochodzi do rozprawy w sądzie i w końcu jest egzekucja komornicza. Jak sprzedać nieruchomość z lokatorem dożywotnim?

Wartość mieszkania znacznie spada i niestety nie jest to łatwe, wręcz zdarza się, że niemożliwa jest sprzedaż. A to pociąga za sobą kolejne skutki. Sprzedana nieruchomość nie pokrywa kosztów kredytu. Dlatego służebność osobista a kredyt nie idą w parze. Banki nie udzielają kredytów pod zastaw nieruchomości ze służebnością. Bank zgodzi się na taki zastaw, gdy służebność zostanie zniesiona aktem notarialnym.

 

Zniesienie służebności osobistej

 

Jest możliwość jej zniesienia, ale nie jest to proste. Można to zrobić przed sądem za wynagrodzeniem. Co to oznacza? Przykładowo można znieść służebność osobistą i zastąpić ją rentą, w sytuacji, gdy osoba uprawniona z tytułu służebności dopuściła się rażących błędów przy tym jak wykonywała swoje prawa.

Dożywotnią służebność mieszkania można również znieść bez wynagrodzenia. Ma to miejsce, gdy osoba uprawniona mieszka w innym miejscu, a więc zaspokaja swoje potrzeby określone w treści służebności inaczej. Kwestia służebność osobista a kredyt jak widać niesie ze sobą wiele utrudnień dla zainteresowanych kredytem na mieszkanie obciążone służebnością bądź pod jego zastaw. Zniesienie służebności dopiero otwiera drzwi do kredytu.

 

Kredyt pod zastaw innej nieruchomości

 

Jest to rozwiązanie, gdy chcemy kupić nieruchomość obciążoną służebnością. W takiej sytuacji banki nie widzą raczej problemu przy udzieleniu kredytu. Inna nieruchomość stanowi jego zabezpieczenie. Klient nabywając nieruchomość ze służebnością, może kupić ją na bardziej atrakcyjnych warunkach, o czym wspomniano, stąd warto wziąć pod uwagę tego typu rozwiązanie.

Podsumowując, służebność osobista a kredyt, niestety, ale bardzo trudno go uzyskać, gdy hipoteka jest obciążona.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Hekate

1

Hekate Data dodania: 03-01-2017 15:19 czy ktoś przeprowadził zniesienie służebności osobistej? będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje
zenon

0

zenon Data dodania: 23-12-2016 16:09 służebność na lokalu pomimo wad ma również zalety. Przy zajęciu komorniczym trudniej jest sprzedać lokal z wpisaną służebnością. Lokal z wpisaną służebnością można również sprzedać pod warunkiem, że osoba która ma zabezpieczoną służebność przed sądem zrezygnuje z tej służebności. W przypadku pożyczek bankowych jest możliwość zawieszenia prawa do służebności na czas spłaty pożyczki.
Janina

0

Janina Data dodania: 25-10-2016 14:33 probowałam wziac kredyt z zabezpieczeniem na nieruchomosci gdzie byla wlasnie sluzebnosc osobista, ale niestety mi sie nie udało...
loney

0

loney Data dodania: 08-09-2016 14:31 na pewno żaden bank nie udzieli nam kredytu na służebność osobistą, a na mieszkanie ze służebnością osobistą też niezbyt, bo kto by chciał kupić mieszkanie z przymusowym lokatorem, którego na dodatek się nie zna?
Sandra

0

Sandra Data dodania: 20-06-2016 17:00 mój tata miał mieszkanie ze służebnością osobistą i powiem Wam, że za żadne skarby świata nie zgadzajcie się na takie rzeczy! ile nerwów nas to kosztowało i użerania się to tylko my wiemy
Zaza

0

Zaza Data dodania: 27-05-2016 13:35 ja tam wolałabym zapłącić więcej i mieć mieszkanie w pełni za siebie niż oszczędzanie na tym, że się z kimś będziemy użerać do końca życia, poroniony pomysł
Daria

1

Daria Data dodania: 18-05-2016 12:14 z tego co się orientuję to pożyczkę pod zastaw nieruchomości ze służebnością osobistą możemy znaleźć u prywatnego inwestora, warto więc się rozejrzeć po portalach z pożyczkami społecznościowymi,
Pocahontaz

0

Pocahontaz Data dodania: 18-05-2016 11:41 Men, to Ty możesz sie jeszcze z 15 lat bujać z tym człowiekiem, ja nie wiem czy bym się zdecydowała na taki zakup, pytanie jeszcze ile lat Ty masz
Men

0

Men Data dodania: 18-05-2016 11:19 Ja dzieki sluzebnosci osobistej kupilem za 120tys mieszkanie warte conajmniej 300tys. Warunkiem była właśnie służebność osobista mężczyzny w wieku 63 lat. Niby chłop w sile wieku, ale jestem w takiej sytuacji, że akurat dla mnie to bez znaczenia czy mam przymusowego lokatora czy nie
Tonta

0

Tonta Data dodania: 16-05-2016 16:02 z doświadczenia wiem, że mieszkania ze służebnością osobistą to zawsze jakieś komplikacje i kłopoty, jesli nie ma konieczności to lepiej się w takie historie nie pakować
Dawid

0

Dawid Data dodania: 11-05-2016 16:57 chciałem kupić takie mieszkanie ze służebnością osobistą, ale żaden bank nie chciał mi udzielić kredytu
Iwona

1

Iwona Data dodania: 11-05-2016 15:54 wcale się nie dziwię, że banki nie chcą udzielać kredytów ze służebnością osobistą, jako kredytodawca sama bym nie poszła na takie coś
Hehela

0

Hehela Data dodania: 11-04-2016 19:49 Darowizna z zapisanym dożywociem to służebność.
Waldi

0

Waldi Data dodania: 11-04-2016 17:21 A jak to jest z darowizną i dożywociem na jeden pokój? Czy to jest to samo co służebność osobista a kredyt.
Miro

0

Miro Data dodania: 10-04-2016 21:16 Ja słyszałem, że w żadnym banku ne ma szans.
AJo

0

AJo Data dodania: 09-04-2016 17:17 Z tego co wiem to jedynie PKO kiedyś było skłonne pożyczyć, ale teraz nie wiem jak jest.
Fiola

0

Fiola Data dodania: 08-04-2016 18:50 Naprawde nie ma opcji, żeby dostać kredyt?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.