Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co zrobić, aby nasza zdolność kredytowa była jak najlepsza?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co zrobić, aby nasza zdolność kredytowa była jak najlepsza?

Aby mieć jak najlepszą zdolność kredytową, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W tym celu powinniśmy regularnie spłacać zaciągnięte kredyty, dbać o naszą historię pożyczkową w BIK oraz na bieżącą wykazywać zdolność finansową i stabilność dochodów. Co zrobić jednak w przypadku, gdy nie masz stałego źródła dochodów?

W trakcie procedury pożyczkowej dla banku najważniejszą rolę odgrywa zdolność kredytowa Klienta. Na jej podstawie można orzec, jak wysokie obciążenie będzie w stanie udźwignąć dany Kredytobiorca. Tak naprawdę bank zestawia ze sobą dochody potencjalnego Klienta z jego miesięcznymi wydatkami. W skład tych wydatków wchodzą raty zaciągniętych kredytów, pieniądze, jakie przeznaczamy na utrzymanie rodziny, mieszkania lub też samochodu.
Wysokość dochodów to nie jedyny czynnik, który decyduje o zdolności kredytowej i przyznaniu świadczenia. Dla banku czy instytucji pozabankowej ważna jest również historia kredytowa, wiek czy też miejsce zatrudnienia. Bardzo często nie mamy wpływu na wyżej wymienione czynniki, ale istnieją również inne parametry, dzięki którym możliwe będzie poprawienie zdolności kredytowej.
Oto kilka przydatnych rad, które pozwolą nam utrzymać zdolność kredytową na odpowiednim poziomie.

Rezygnacja z posługiwania się kartą kredytową

Poprawę zdolności finansowej warto zacząć od uporządkowania domowych finansów. Każdy Klient, który nie korzysta z karty kredytowej, powinien z niej zrezygnować i zwrócić ją bankowi. Jeżeli nawet używasz jej bardzo rzadko, bank będzie brał pod uwagę przyznany Ci limit kredytowy. W takiej sytuacji najczęściej zakłada się, że Klient będzie mógł dowolnie używać karty i zaciągać inne kredyty, które oczywiście obciążają budżet. Podobnie powinniśmy postąpić z limitem w przypadku konta osobistego.

Uporządkowanie istniejących kredytów

W przypadku, gdy jesteś zobowiązany do regulowania pożyczki wakacyjnej lub też świadczenia przeznaczonego na kupno samochodu, musisz pamiętać, że będzie to uwzględnione, jako obciążenie budżetu domowego w sposób stały. Nie jest to dość istotne, jeżeli są to ostatnie raty kilkuletniego kredytu. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeżeli masz w planach podjęcie kredytu mieszkaniowego. Wówczas należy się zrezygnować np. z nabycia samochodu. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć innego rozwiązania, możesz skorzystać z pomocy rodziny.

Poprawienie historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej ma za zadanie gromadzić informacje o regulowaniu kredytów. Dlatego też dobrym posunięciem będzie zaciągnięcie nawet niewielkiego, krótkoterminowego kredytu i spłacenie go bez opóźnień. Będzie to dobrze świadczyć o nas - Kredytobiorcach. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej nie będzie działać na naszą korzyść. Bank na pewno skorzysta z informacji, gromadzonych w BIK.Zanim podejmiesz jakiekolwiek świadczenie, warto dowiedzieć się wszystkiego, co mówią na nasz temat raporty BIK.
W bazie Biura Informacji Kredytowej mogą znajdować się nieaktualne już informacje, które trzeba sprostować.

Wydłużenie okresu kredytowania

Jeżeli zaciągniemy większy kredyt, czas jego spłaty znacznie się wydłuży a co za tym idzie będziemy musieli uregulować więcej odsetek. Jest to zasada, która dotyczy wszystkich kredyty różnego typu. Należy pamiętać także, że dłuższy kredyt znaczy tyle samo, co niska miesięczna rata. W tym wypadku jest to również pozytywny czynnik wpływający bezpośrednio na zdolność kredytową. Mając do dyspozycji długi okres spłaty pożyczki, możemy starać się o większą ilość środków.

Zaciągniecie świadczenia wraz z rodziną

Na zwiększenie zdolności kredytowej ma również pozytywny wpływ zaciąganie kredytu wraz z rodzicami lub z innymi członkami rodziny. W księdze wieczystej nie będą oni figurować jako właściciele nieruchomości. Rodzice mogą za to stanowić zabezpieczenie dla banku. Ważnym czynnikiem jest jednak wiek, w jakim znajdują się rodzice. Może on ma mieć negatywny wpływ na maksymalny okres kredytowania.

Dodatkowe środki służące zabezpieczeniu kredytu

Mieszkanie rodziców może również stanowić bardzo dobre zabezpieczenie kredytu. Oczywiście muszą oni wyrazić na to zgodę. Przysługa ta umożliwi nam zaciągniecie pożyczki, która będzie oparta na lepszych zasadach.

Wybór stałych rat

Rodzaj rat kredytowych to również ważny czynnik, który bezwzględnie ma niemały wpływ na zdolność kredytową. Wyższe koszty kredytu wiążą się z równymi ratami, które odnoszą się zarówno do kapitału, jak i odsetek, ale będą one miały swój pozytywny udział w trakcie określania zdolności kredytowej. Początkowy okres spłaty zaciągniętego kredytu jest zawsze trudny, a raty malejące są wysokie. Co za tym idzie, nie będą one w pozytywny sposób wpływać na zdolność kredytową. W trakcie dokonywania obliczeń, bank ze szczególną uwagą przyjrzy się pierwszym miesiącom spłaty pożyczki.

Odpowiednia waluta kredytu

Wbrew powszechnym przekonaniom dobrze dobrana waluta kredytu również ma wpływ na naszą zdolność finansową. Jeżeli zdecydujemy się na podjęcie pożyczki w obcej walucie, będziemy musieli zrobić wszystko, aby nasza zdolność finansowa była wyższa aż o 20%, niż w przypadku kredytu zaciąganego w złotówkach. Próg ten został ustalony przez nadzór finansowy.

Dokumentacja ciągłości dochodów

Jeżeli posiadasz umowę o pracę, bank na pewno spojrzy na Ciebie dużo bardziej łaskawym okiem. Kredyt trudniej uzyskają osoby, które mają podpisaną np. umowę o dzieło. Nie oznacza to jednak, że takie osoby w ogóle nie mają szans na otrzymanie świadczenia. Ich szanse rosną, kiedy będą one w stanie udokumentować stabilność swoich dochodów i regularność spłacanych rat, wynikających z poprzednich kredytów.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Olga

3

Olga Data dodania: 23-12-2016 15:53 Najlepiej to jak rodzice juz ucza tego dzieci zeby dbaly o swoja zdolnosc kredytowa i historie kredytowa, uświadamianie już na poziomie nastolatka jest niezwykle istotne!
kler

3

kler Data dodania: 23-11-2016 15:35 Pomaga też rozeznanie sie w swoiej sytuacji, warto zlecić sobie raporty z tych baz wszystkich, wiekszosc to za darmo nawet jest, a jak trzeba placic to jakies grosze wiec oplaca sie byc na biezaco
Ponney

3

Ponney Data dodania: 13-10-2016 16:24 niestety do dobrej zdolności kredytowej potrzeba czasu i cierpliwości i nie da sie tego przeskoczyć
Patryk

3

Patryk Data dodania: 19-07-2016 19:39 przeciez to jest dziecinnie proste co nalezy zrobic aby nasza zdolnosc kredytowa byla jak najlepsza. wystarczy podejmowac zobowiazania i splacac je w terminie i tyle. no umowa o prace tez nie zaszkodzi haha
Fortel

3

Fortel Data dodania: 01-06-2016 15:05 co zrobic aby zdolnosc kredytowa byla jak najlepsza to najlepiej doradzi ogarniety doradca finansowy z doswiadczeniem, w moim przypadku wystarczylo splacic raty za telewizor do konca i zrezygnowac z karty kredytowej
elade

3

elade Data dodania: 20-05-2016 10:23 Gargamel, dodałbym do tego jeszcze, żeby mieć jak największy obrót na koncie w banku i wszystkie płatności bezwzględnie spłacać na czas - wszystko ma znaczenie, raty, abonament telefoniczny, TV
Gargamel

3

Gargamel Data dodania: 06-04-2016 14:29 dobą zdolność kredytową mamy wtedy gdy zarabiamy na umowie na czas nieokreślony w dużej firmie od kilku lat i oczywiście aby zarobki były jak największe bo bank daje kredyty do około 65% wysokości zarobków. to jak zarabiam 2000 to rata nie może być większa niż 1300 miesięcznie
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.