Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Fakty i mity na temat zdolności kredytowej
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Fakty i mity na temat zdolności kredytowej

 

Fakty i mity na temat zdolności kredytowej

 Zdolność kredytowa. Jest to jedno z najczęściej używanych sformułowań podczas rozmów o kredytach i pożyczkach. Niezależnie od tego czy planujesz zakup lodówki na raty, czy podjęcie dużego kredytu inwestycyjnego dla swojej firmy, z całą pewnością spotkasz się z tym terminem.

 Zdecydowana większość osób zapytana o to czym jest zdolność kredytowa, będzie w stanie udzielić stosunkowo poprawnej odpowiedzi. Jednak sytuacja się komplikuje, gdy spytamy jak jest ona określana i od czego konkretnie zależy. Każda instytucja finansowa, niezależnie czy to bank, parabank, czy pozabankowa firma pożyczkowa,  kieruje się swoimi wewnętrznymi ustaleniami odnośnie określania zdolności kredytowej. Również z tego powodu powstają niezliczone historie i teorie dotyczące tego tematu. Jakie zatem są fakty i mity na temat zdolności kredytowej?

 Co to jest zdolność kredytowa?

Mianem zdolności kredytowej najczęściej określamy zdolność osoby ubiegającej się o zakup na raty, kredyt lub pożyczkę do terminowej spłaty zobowiązania wraz z odsetkami. Profesjonalnym określeniem na zdolność kredytową jest termin wiarygodności finansowej kredytobiorcy. Dla banków oraz innych instytucji finansowych zdolność kredytowa jest czymś na kształt naszej opinii lub marki. Gdy wnioskujemy o jakąś usługę pierwszym krokiem banku będzie zapoznanie się z naszą historią kredytową i ustalenie czy można nam zaufać.

 Wiele czynników wpływa na naszą zdolność. Do tych kluczowych, branych pod uwagę przez każdą instytucję, należy między innymi  wysokość naszych stałych dochodów oraz ilość wydatków. Jako wydatki są rozumiane inne pożyczki i kredyty – łączna wartość obciążenia, wszystkie rachunki np. za czynsz lub telefon oraz opłaty za media, a także ponoszone koszty życia. Decyzja podejmowana jest na podstawie zestawienia dochodów z wydatkami jakimi obciążony jest nasz budżet. Dzięki temu bank jest w stanie oszacować, czy nas stać na kredyt.

 Zdolność kredytowa – obalamy mity, potwierdzamy fakty

Jedną z pierwszych rzeczy, na które banki zwracają uwagę przyglądając się naszej sytuacji finansowej jest kwestia zatrudnienia. Istotne jest na jakiej podstawie uzyskujemy dochód. Faktem jest, że naszą wiarygodność kredytową podnosi umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak krążące przekonanie jakoby umowa zlecenie lub umowa o dzieło skreślały nas przy staraniach o kredyt są nieprawdziwe. Jest to jeden z licznych mitów na temat zdolności kredytowej.

 Każdy bank podchodzi inaczej do tej kwestii, jednak żaden nie wyklucza osoby uzyskującej dochód z tytułu umowy o dzieło lub zlecenie – jedne banki wymagają przedstawienia umów z ostatnich 6 miesięcy, natomiast inne z ostatniego roku. Następnym błędnym przekonaniem jest opinia, że nieposiadanie do tej pory żadnego kredytu wpływa korzystnie przy procesie szacowania wiarygodności kredytowej. Jest to kolejny mit. Im większa liczba terminowo spłaconych kredytów tym bardziej wiarygodny staje się klient w oczach banku.  Łatwo jest też natknąć się w internecie na liczne ogłoszenia oferujące nam pomoc rzekomych pracowników banku przy otrzymaniu kredytu. Nie dajcie się na to nabrać. Jest to jeden z najbardziej kosztownych mitów na temat zdolności kredytowej. Ocena zdolności kredytowej jest zautomatyzowana.

 Nasze dane zawsze przechodzą przez system, który na bazie informacji przepuszczanych przez algorytmy wydaje decyzję kredytową. Bardzo mało prawdopodobnym, graniczącym wręcz z niemożliwym jest to, aby jakikolwiek pracownik banku miał możliwość wpłynięcia na decyzję kredytową i podejmował ryzyko, które jest o wiele większe niż potencjalny zysk. Wbrew krążącej opinii, dodatkowe zabezpieczenia nie mają wpływu na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Zabezpieczenie zapewnia bezpieczeństwo dla kapitału banku zainwestowanego w naszą pożyczkę, jednak w żaden sposób nie zapewnia, że będziemy w stanie ją terminowo spłacić. Faktem natomiast jest, że warunki kredytu można negocjować. Im lepsza zdolność kredytowa tym bardziej dogodne warunki do negocjacji.

 Biuro Informacji Kredytowej – kluczowy czynnik przy określaniu zdolności kredytowej

Prawdą  jest, że przy ustalaniu naszej zdolności kredytowej zawsze zostaniemy sprawdzeni w bazach. Do najczęściej sprawdzanych list dłużników należy Krajowy Rejestr Dłużników i Biuro Informacji Kredytowej. Odnośnie tego ostatniego również krąży wiele nieprawdziwych opinii, które warto zweryfikować. Pierwszym z nich jest przekonanie, że do BIK trafiają wyłącznie osoby zalegające z płatnościami, a wpis do tej bazy może być tylko negatywny. Jest to nieprawdą.

W BIK widnieją wszystkie osoby, które posiadają kredyty – w ten sposób tworzona jest ich historia kredytowa. Współpraca z BIK jest ustawowym uprawnieniem banków oraz instytucji, które są upoważnione do udzielania kredytów. W przypadku sektora pozabankowego wymagana jest zgoda klienta na przekazywanie danych. Nie mają racji też osoby, które twierdzą, że do BIK mają wgląd jedynie banki. Dostęp do danych oprócz banków posiadają również współpracujące z bazą na zasadzie wzajemności SKOKi, a także prokuratura i sądy. Pod warunkiem otrzymania zgody klienta, BIK mogą weryfikować też pozabankowe firmy pożyczkowe.

Dostęp do danych zgromadzonych na nasz temat posiadamy również my sami. Następnym mitem, jest przekonanie o możliwości wyczyszczenia niechlubnej historii kredytowej z BIKu. Usługi takich firm to najczęściej koszt rzędu kilkuset złotych, a nie są one w stanie zaoferować żadnego działania, którego nie bylibyśmy w stanie wykonać sami. O usunięcie danych z BIK można wystąpić w przypadku odwołania zgody na przetworzenie danych, po upływie 5 lat od wygaśnięciu zobowiązania lub w przypadku danych nieprawdziwych i błędnych omyłkowo wprowadzonych do systemu.

 Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Na ten temat również krąży wiele faktów i mitów. Prawdą jest, że istnieje szereg sposobów, których wykorzystanie może korzystnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Na przykład wybór dłuższego okresu finansowania wiąże się z mniejszymi ratami miesięcznymi. Łatwiej przekonać bank, że jesteśmy w stanie spłacać mniejszą kwotę. Wydłużenie okresu spłaty dotychczasowego kredytu albo konsolidacja również może poprawić naszą sytuację. Jeśli posiadamy jakieś nieużywane karty kredytowe warto je zlikwidować – nie jest prawdą, że karty kredytowe nie mają wpływu na naszą wiarygodność finansową. Jeśli zamierzamy w przyszłości brać kredyt warto myśleć o tym perspektywicznie i zadbać o swoją zdolność kredytową z wyprzedzeniem, budując historię i spłacając zobowiązania terminowo.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Sonia

0

Sonia Data dodania: 04-01-2017 13:06 Troche mi głupio przyznać, ale wierzyłam, że wiekszosc wymienionych mitów w tym artykule to prawda i jest tak rzeczywiście, no cóż... ten sie nie myli co nic nie robi, ;)?
Benek

0

Benek Data dodania: 27-10-2016 12:02 bardzo dobrze, ze w artykule została poruszona kwestia tych wszystkich firm czyszczonych BIK, bo to jedna wielka sciema jest!!
Leomid

0

Leomid Data dodania: 14-09-2016 11:19 wielu polakow lekcewazy kwestie zdolnosci kredytowej a jest ona naprawde niezwykle wazna, zwykle ludzie budza sie z reka w nocniku jak chca wziac kredyt i dostaja odmowe
Pysku

0

Pysku Data dodania: 22-07-2016 12:08 no to tylko pozazdrościć, dbaj lepiej o nią, bo ciężko jest zbudować historię kredytową, a wiarygodność finansową może zniszczyć jedno głupie potknięcie, choćby i takie niezamierozne
NATKA

0

NATKA Data dodania: 15-07-2016 15:31 ja tam mam dobrą historię w BIK więc nie mam czym się przejmować :)
Paweł

0

Paweł Data dodania: 11-07-2016 15:27 ostatnio ubiegałem się o kredyt na samochód i nie chcieli mi przyznać ze względu na brak zdolności kredytowej, a znajomy poradził mi bym pokasował karty kredytowe, zrobiłem jak radził i kredyt dostałem
Cezary

0

Cezary Data dodania: 08-07-2016 12:03 jak ktoś jest dobrym płatnikiem i wszystko spłaca w terminie, do tego zarabia na umowe o prace i ma wpływy regularne na konto to ma zdolność kredytową, i nie ma w tym żadnej filozofii
Olivia

0

Olivia Data dodania: 29-06-2016 13:10 ja właśnie tak sie nacięłam, że niby pracownik banku oferował mi kredyt w pewnym banku którego nazwy lepiej nie będę podawała, zapłaciłam mu 500zł i sie potem okazało, że ta osoba nigdy nawet w banku nie pracowała...
Mewa

0

Mewa Data dodania: 22-06-2016 18:33 ludzie narzekają tak na ten BIK, ale to dobrze, że jest takie cos. Ci którzy są w porządku i wywiązują się ze swoich zobowiązań nie mają się czego obawiać, a wręcz przeciwnie bo to działa na ich korzyść i łątwiej im dostać kase
Tomasz

0

Tomasz Data dodania: 16-06-2016 16:04 Prawda, podstawa zdolności kredytowej to brak zaległości i dobra praca na umowe
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.