Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty- kiedy konsolidacja się opłaca?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty- kiedy konsolidacja się opłaca?

 

Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty- kiedy konsolidacja się opłaca?

 

Utrata płynności finansowej to czas najwyższy by pomyśleć o konsolidacji kredytów. Warto również rozważyć tę opcję, gdy kredyty były zaciągane były na szybko, na mało atrakcyjnych warunkach bądź miesięcznie spłacamy kilka zobowiązań i powoli zaczynamy się gubić w spłacanych pożyczkach.

Nie tylko gdzie najlepiej skonsolidować kredyty, ale czy w ogóle się to opłaca, decyduje szereg czynników. Kredytu konsolidacyjnego nie dostaniemy od ręki przy jednej wizycie w banku czy składając wniosek o pożyczkę przez internet. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale też dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu! Nowy kredyt, to nowe koszty. Czasem lepiej je ponieść, niż nie spłacać zbyt wysokich rat. Dzisiaj kilka informacji o tym gdzie najlepiej skonsolidować kredyty i na jakie koszty zwrócić uwagę?

 

Analiza kosztów bieżących kredytów

 

Zanim zapytamy gdzie najlepiej skonsolidować kredyty, konieczna jest analiza sytuacji finansowej oraz kosztów posiadanych kredytów. Zebranie wszystkich dokumentów, przeliczenie, ile rat do końca, ile kosztują poszczególne kredytu i łącznie ile zapłacimy za nie pozostając przy osobnej spłacie każdego z nich.

Atrakcyjna oferta banku czy firmy pozabankowej może tylko pozornie wydawać się lepszym rozwiązaniem, dlatego jeśli nie ma się noża na gardle i konieczności obniżenia miesięcznej raty, dokładnie należy przeanalizować koszty posiadanych zobowiązań. Dzięki temu z łatwością po wyliczeniu kosztów kredytu konsolidacyjnego można porównać ile do tej zamiany dopłacimy bądź też ile zaoszczędzimy. O tym gdzie najlepiej skonsolidować kredyty powinno się zadecydować po przejrzeniu ofert przynajmniej kilku banków.

 

Jakie koszty dochodzą przy konsolidacji kredytów?

 

Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych i od tego, jaki kredyt wybierzemy zależą koszty. Kredyt gotówkowy bądź pod zastaw. Kredyt gotówkowy konsolidujący posiadane zobowiązania ma wyższe oprocentowanie, udzielany jest na mniej atrakcyjnych warunkach. Ponadto musimy pamiętać, iż tego typu kredyty nie opiewają na wysokie kwoty, a okres spłaty to zazwyczaj maksymalnie kilka lat. Kredyty hipoteczne są tańszym rozwiązaniem konsolidacyjnym, ale z drugiej strony pociągają za sobą często niemałe koszty dodatkowe, jest to m. in. wycena nieruchomości, ubezpieczenie kredytu, opłaty za wyciąg z księgi wieczystej. Trzeba liczyć się z opłatami za rozpatrzenie wniosku oraz prowizją. Oczywiście na rynku dostępne są oferty, w których banki kuszą prowizją 0%, ale wówczas koniecznie bliżej trzeba się przyjrzeć opłatom dodatkowym i oprocentowaniu.

Bank może też zrezygnować z pobierania prowizji, ale pod warunkiem otwarcia rachunku osobistego, na który wpływa wypłata czy wyboru innych dodatkowych produktów. To podnosi koszt kredytu, dlatego trzeba być czujnym. Jeszcze jedną ważną rzeczą, którą należy sprawdzić myśląc gdzie najlepiej skonsolidować kredyty, są koszty ponoszone za szybszą spłatę posiadanych pożyczek. Najczęściej przy kredytach hipotecznych banki pobierają opłatę za szybszą spłatę zobowiązania, ale również przy kredytach gotówkowych, dlatego trzeba zajrzeć do poszczególnych umów. Sumując obecne koszty zobowiązań i podliczając ile będzie kosztował nowy kredyt, z łatwością sprawdzimy, na ile to rozwiązanie się opłaca.

 

Niższa rata przemawia za?

 

To, co najczęściej przemawia za kredytem konsolidacyjnym, to niższa miesięczna rata. Banki oraz firmy pozabankowe bazując na tym, chętnie konsolidują kredyty, zmniejszając ratę. Nie ma nic za darmo i do kredytu, którego okres sporo wydłużymy, trzeba będzie więcej dopłacić. Im niższa rata, tym dłuższy okres, a to oznacza, że ostatecznie kredytobiorca poniesie wyższe koszty. W przypadku  utraty płynności finansowej zmniejszenie raty i wydłużenie okresu spłaty ma znaczenie, często to jedyne wyjście. Chroni przed popadnięciem z długi, sądem, komornikiem i egzekucją. Musimy jednak pamiętać, że każdy miesiąc spłaty dłużej to wyższy koszt. Szczególnie jeśli kredyt konsolidacyjny ma być tanim rozwiązaniem, to nie warto zbytnio wydłużać okresu spłaty.

 

Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty- bank czy firma pozabankowa?

 

Kredyty konsolidacyjne są zarówno w ofercie banków jak i firm pozabankowych. Banki stawiają bardziej rygorystyczne wymagania i z pewnością kredytu nie dostanie się od tak. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej (zarobków, umowy o pracę najlepiej), dobry BIK, bez opóźnień oraz posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Procedura otrzymania kredytu konsolidacyjnego w banku przebiega podobnie jak w przypadku innych kredytów i zazwyczaj trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni w przypadku kredytów pod zastaw. Firmy pozabankowe są znacznie bardziej elastyczne.

Po pierwsze biorą pod uwagę rożne źródła dochodów, oferują pożyczki konsolidacyjne osobom, których BIK nie wygląda zbyt dobrze, a nawet są zadłużone, mają komornika. W przypadku firm pozabankowych dostępne są również kredyty gotówkowe oraz pod zastaw. Podobnie jak w bankach te drugie udzielane są na lepszych warunkach. Formalności związane z kredytem konsolidacyjnym w firmie prywatnej można załatwiać przez internet i za pośrednictwem kuriera.

 

Dodatkowa gotówka- brać?

 

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, oprócz tego gdzie najlepiej skonsolidować kredyty, pojawia się jeszcze jedno pytanie czy brać dodatkową gotówkę? Zarówno banki jak i firmy pozabankowe proponują oprócz spłaty pożyczek, również ekstra pieniądze. Nadwyżka zawsze się przydaje i z pewnością w głowie już jest kilka pomysłów jak ją wydać. Dodatkowa gotówka zwiększa wartość kredytu i koszty. Najbardziej opłacalna jest sama konsolidacja bez dodatkowej gotówki, ale są sytuacje, w których z tej opcji warto skorzystać. Przy utracie płynności finansowej, gdzie dodatkowo zalega się z rachunkami czy jakimiś opłatami. Wówczas należy dokładnie oszacować kwotę i wziąć tyle, ile się potrzebuje.

 

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujemy wszystkie za i przeciw!

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Misiak

0

Misiak Data dodania: 03-01-2017 14:19 Konsolidacja się opłaca i najlepiej konsolidować kredyty w momencie gdy ilość i wysokość rat nas przerasta, wtedy warto pomyśleć o konsolidacji.
Ploter

0

Ploter Data dodania: 25-10-2016 12:36 ja w GetIn Banku dostałam konsolidację, aż byłam zaskoczona, że to wszystko tak sprawnie przebiegło
Bawidamek

0

Bawidamek Data dodania: 07-09-2016 12:42 w BZWBK mają dobre warunki konsolidacji, szukałem w kilku miejscach i w tym banku otrzymałem najlepsze warunki, polecam konsolidacje kredytów i innych zadłużeń bo to jest dobra metoda, aby troszeczke sie odkuć i wyprostować swoja sytuacje finansowa
Bestio

0

Bestio Data dodania: 20-06-2016 16:16 im szybciej się skonsoliduje tym lepiej, ja czekałam niewiadomo na co i w końcu zdecydowałam się na kredyt konsolidacyjny jak już było za późno i dostałam odmowę, a jakbym miesiąc wcześniej wnioskowała to bym dostała
Krisu

0

Krisu Data dodania: 24-05-2016 16:01 konsolidacja się opłaca praktycznie zawsze, zamiast kilku rat uzyskujemy jedną, często mniejszą, a do tego banki często oferują przy tym jeszcze dodatkową gotówke, którą można dobrze spożytkować
Kato

2

Kato Data dodania: 17-05-2016 12:03 Ja skonsolidowałam chwilówki, gdyby nie ten krok to bym utonęła w długach
Tandem

0

Tandem Data dodania: 17-05-2016 11:24 Ula warto też dodać że przy kredycie konsolidacyjnym często też zostaje nam troche dodatkowej gotówki, którą możemy przeznaczyć na bieżące potrzeby, albo odłożyć w ramach poduszki finansowej
Ula1

0

Ula1 Data dodania: 06-04-2016 14:24 konsolidacja jest dobra gdy ma się za dużo różnych rat do płacenia albo mamy kilka drogich zadłużeń na kartach kredytowych czy limity w koncie wykorzystane za które płacimy duże odsetki co miesiąc - wtedy warto wziąć jeden kredyt konsolidacyjny i pospłacać inne zadłużenia i mieć można 1 często mniejszą ratę do spłaty niż dotąd
Kleo

0

Kleo Data dodania: 29-03-2016 20:24 Najpierw sprawdź ofertę swojego banku:) Zazwyczaj od tego się zaczyna:)
Ajo

0

Ajo Data dodania: 25-03-2016 18:48 W jakim banku, gdzie najlepiej skonsolidować kredyty?
Liro

0

Liro Data dodania: 24-03-2016 19:17 A ja skonsolidowałem hipoteczny z dwoma gotówkowymi i jestem zadowolony:)
Alka

0

Alka Data dodania: 22-03-2016 18:17 Przy kartach kredytowych polecam. Jak nie spłacasz od razu to koszty Cię zjedzą. A hipotecznego i reszty chyba bym nie konsolidowała. Zależy kiedy zaciągane były kredyty.
Eurom

0

Eurom Data dodania: 21-03-2016 19:23 Konsolidowałem zadłużenie z kart kredytowych i to była najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć.
Lider

0

Lider Data dodania: 21-03-2016 18:38 Opłaca się jak kredyt jest niżej oprocentowany.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.