Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak złożyć skargę do UOKiK?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jak złożyć skargę do UOKiK?

 

Jak złożyć skargę do UOKiK?

 W przypadku, gdy czujemy się oszukani lub mamy poczucie, że nasze prawa zostały naruszone pamiętajmy, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie z problemem. Poza oczywiście takimi organami jak sąd czy policja istnieje również specjalny urząd, którego zadaniem jest dbanie o konsumentów. Mowa o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jak złożyć skargę do UOKiK?

 W jakiego typu sprawach możemy liczyć na pomoc lub interwencję UOKiK? Zasady zgodnie, z którymi możemy zgłaszać skargi do Prezesa UOKiK są zbliżone do zasad obowiązujących przy składaniu skarg do innych organów administracyjnych. Jest to uregulowane artykułem 63 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. W przypadku, gdy złożona skarga zostanie uznana za zasadną może to poskutkować wszczęciem postępowania o naruszenie zbiorowego interesu konsumentów. Nie każda skarga, nawet jeśli jest uzasadniona, skutkuje natychmiastowym wszczęciem postępowania, bowiem Prezes UOKiK nie ma obowiązku wszczynania postępowania za każdym razem, gdy otrzyma skargę. Ze względu na to, że wielu osobom ten fakt umyka, warto dodać że zgłaszający nie jest stroną postępowania w sprawach naruszeń zbiorowych interesów konsumentów. Artykuł 101 ustawy 1 z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów wyraźnie wskazuje, że tylko przedsiębiorca, wobec którego toczone jest postępowanie ma takie uprawnienie. Według artykułu 105 tej samej ustawy, w przypadku gdy minął pełen rok od końca roku, w którym zaprzestano uprawiać podejrzany proceder nie można wszcząć postępowania o naruszenie zbiorowego interesu konsumentów.

 Jeśli chcemy zwrócić uwagę Prezesa UOKiK na jakieś podejrzane praktyki rynkowe, zamiast skargi powinniśmy zdecydować się na złożenie zawiadomienia. Takie prawo daje nam artykuł 100 wspominanej ustawy, który stanowi, że każda osoba ma możliwość zgłoszenia Prezesowi Urzędu zawiadomienia na piśmie na temat podejrzeń stosowania praktyk, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Jak złożyć skargę do UOKiK? Skargę lub zawiadomienie można do UOKiK złożyć na kilka różnych sposobów. Istnieje możliwość osobistego wniesienia skargi w siedzibie urzędu w Warszawie przy placu Powstańców Warszawy 1 w pokoju 116 lub w którejś z delegatur UOKiK. W przypadku braku możliwości lub chęci wyboru takiego rozwiązania mamy możliwość przekazać stosowne dokumenty za pośrednictwem poczty lub faksu na adres centrali lub jednej z delegatur. Możemy również złożyć skargę do UOKiK ustnie do protokołu w warszawskiej centrali lub którejś z delegatur. Ostatnią z możliwości, którą mamy do swojej dyspozycji jest złożenie skargi lub zawiadomienia poprzez elektroniczną skrzynkę nadawczą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna pod adresem epuap.gov.pl . Co powinno zawierać zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów kierowane do UOKiK?

 Zawiadomienie do UOKiK przede wszystkim powinno zawierać wskazanie przedsiębiorcy, którego podejrzewamy o stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Ponad to w dokumencie jesteśmy zobowiązani podać opis faktycznego stanu, który stanowi podstawę  zawiadomienia, wskazać przepisy ustaw, które według nas narusza przedmiot naszych oskarżeń oraz uprawdopodobnienie naruszenia przepisów ustawy – szanse na poważne potraktowanie sprawy i wszczęcie postępowania przez Prezesa UOKiK w zdecydowany sposób zwiększa dołączenie wszelkich dokumentów, które mogą posłużyć jako dowód naruszania przepisów ustawy. Z pozoru błahą, aczkolwiek bardzo istotną kwestią jest załączenie danych identyfikujących zgłaszającego zawiadomienie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie rozpatruje skarg i zawiadomień podsyłanych anonimowo.

 Czym jest naruszenie zbiorowego interesu konsumentów?

Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów ma miejsce w sytuacjach, gdy bezprawna praktyka stosowana przez przedsiębiorcę dotyczy określonej grupy (na przykład konsumentów konkretnego przedsiębiorcy) lub sytuacji gdzie potencjalnie każdy klient może zostać poszkodowany. Co za tym idzie zbiorowego interesu konsumentów nie naruszają sprawy indywidualne – takie jak błędne naliczenie kosztów rozmowy lub nieścisłości w jednej konkretnej odosobnionej umowie. Naruszenie zbiorowego interesu konsumentów również następuje w przypadkach, gdy system obsługi klienta został skonstruowany w sposób uniemożliwiający zareklamowanie kwestionowanego rachunku lub gdy nieuczciwy przedsiębiorca stosuje we wzorcu umowy dla wszystkich konsumentów niedozwolone postanowienia.

  Mówiąc w skrócie praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów to postępowanie przedsiębiorcy lub przedsiębiorstwa, które godzi w interes grupy klientów, jest sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami. Do najczęściej spotykanych tego typu praktyk należy zaliczyć naruszenie obowiązku udzielenia klientowi rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, nieuczciwa praktyka rynkowa lub tak zwany misselling czyli celowe wprowadzanie w błąd i świadome proponowanie konsumentowi usługi nieadekwatnej do jego potrzeb.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Nataszka

0

Nataszka Data dodania: 04-01-2017 14:51 z jednej strony to rozumiem, ale z drugiej strony wielka szkoda, że skargę do UOKiK można tylko zbiorowo zgłaszać, chociaż trzeba przyznać, że nikogo kto sie zwróci o pomoc do UOKiK nie odprawia się z kwitkiem
Pikon

1

Pikon Data dodania: 28-10-2016 12:48 warto sie zwracać do takich instytucji z prosba o pomoc jak ma sie problem, bo czasami sam fakt ze UOKiK lub Rzecznik Finansowy sie zainteresuje lub zainteresował sprawą wystarczy, by firma sie zreflektowała, :)
Titan

1

Titan Data dodania: 13-09-2016 15:14 mimo że przyjmują skargi tylko wtedy jak poszkodowane jest wiecej osób to nawet jak sie z jakas indywidualna sprawa do nich zwroci to nie pozostawiaja czlowieka samemu sobie, za co im chwała
Wibun

1

Wibun Data dodania: 05-09-2016 17:10 UOKiK to instytucja która cieszy sie chyba najwiekszym zaufaniem i szacunkiem publicznym, faktycznie, czasami wystarczy tylko ze sie postraszy firmę pójściem do UOKiK, a już działa, :)
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.