Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kto dziedziczy długi zmarłego?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kto dziedziczy długi zmarłego?

 

Kto dziedziczy długi zmarłego?

 

Spadek wywołuje pozytywne skojarzenia, dom, samochód, oszczędności po rodzicach, dziadkach czy zapomnianych wujkach, z tym właśnie go utożsamiamy. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo, bo spadek to również długi, czasem ogromne zobowiązania wobec banków, podmiotów pozabankowych oraz innych wierzycieli. Kto dziedziczy długi zmarłego, po rodzicach, rodzeństwie czy wnukach? Jak zabezpieczyć się na taką ewentualność, gdy brak pewności, że spadek to dodatkowy zastrzyk gotówki bądź nieruchomości, a nie długi? Śmierć bliskiej osoby powoduje ból, smutek, rzadko zastanawiamy się wówczas nad spadkiem czy dziedziczeniem długów. Zwłaszcza w przypadku dalszej rodziny, wujka, cioci czy kuzyna. Prawda jest taka, że każdy krewny może się spodziewać, że do jego drzwi zapuka komornik. Dziś o tym kto dziedziczy długi zmarłego i jak się przed tym ustrzec.

 

Dziedziczenie ustawowe a testament

 

Przyjmuje się, iż osoba, która nie pozostawia testamentu zgadza się na dziedziczenie ustawowe. Testament jest najważniejszym dokumentem przy podziale majątku zmarłego, w tym długów. Jeśli zmarły nie spisał testamentu oznacza, że wyraził zgodę na dziedziczenie ustawowe. Spisany testament  nie oznacza, iż osobom, którym należy się część spadku nic nie otrzymają, gdy nie zostały ujęte w testamencie. Również mają prawdo spadku, ale to temat na inne rozważania. Osoby, które mają długi nie spisują zazwyczaj testamentu, więc długi dziedziczone są ustawowo.

 

Kolejność dziedziczenia

 

O tym kto dziedziczy długi zmarłego decydują więzy krwi, małżeństwa oraz przysposobienia. Ustawa określa iż, spadek, w tym długi dziedziczą: małżonek, zstępni (dzieci oraz wnuki i prawnuki), rodzeństwo- ich zstępni, dziadkowie, pasierbowie. Pasierbowie oraz dziadkowie mogą odziedziczyć spadek od stosunkowo krótkiego czasu, bo nowelizacja ustawy weszła w życie w 2009 roku. Dług po zmarłym wnuku może spaść na dziadka. Istotne jest nie tylko to kto dziedziczy długi zmarłego, ale również w jakiej kolejności? Wyróżnia się cztery grupy dziedziczących. Przez poszczególne grupy przechodzi się, gdy w poprzedniej brak spadkobierców bądź też zrzekli się prawa do spadku.

 

Cztery grupy spadkobierców:

 

Grupa I: małżonek oraz dzieci zmarłego (zstępni dzieci, jeśli one nie żyją).

Grupa II: małżonek, rodzice, rodzeństwo- w przypadku, gdy jedno z rodziców nie żyje, zstępni rodzeństwa.

Grupa III: dziadkowie, ich zstępni, pasierbowie.

Grupa IV: gmina, w której mieszkał zmarły bądź Skarb Państwa.

Małżonek dziedziczy spadek i długi, należąc zarówno do pierwszej jak i drugiej grupy. Rożnicę są jednak pod względem udziału, który mu się należy po śmierci bliskiego. Jeśli chodzi o to kto dziedziczy długi zmarłego ojca, gdy ma dzieci ze związku małżeńskiego oraz pozamałżeńskiego, to w równym stopniu prawo do spadku, mają wszystkie dzieci. Nie ma znaczenia fakt, czy pochodzą ze związku małżeńskiego czy pozamałżeńskiego. Wszystkie równo zostają obarczone długami, chyba  że zrezygnują ze spadku.

 

Zmiany w prawie spadkowym w 2015 roku

 

O konieczności wprowadzenia zmian mówiono już od kilku lat. Wcześniejsza ustawa, która powstała w latach 60., była niekorzystna z punktu widzenia spadkobierców. Była przyczyną popadnięcia w długi nie z własnej winy i braku wiedzy. Krewni nie zawsze wiedzą o kredytach, pożyczkach czy innych zobowiązaniach zmarłego, stąd nie podejmowali żadnych działań. Często bliska rodzina rezygnowała ze spadku, a długi spadały na dalszych krewnych. By chronić spadkobierców, od października zeszłego roku weszła w życie ustawa, która ma na celu zabezpieczenie majątku spadkobierców, w sytuacji otrzymania w spadku długów.

 

Co na korzyść?

 

Przed wejściem w życie nowych przepisów, spadkobiercy mogli w ciągu pół roku odrzucić spadek bądź przyjąć do wysokości inwentarza. Po tym czasie spadek bez względu na wysokość długów trafiał na ich konto. Od października po okresie pół roku, jeśli spadkobiercy nie zrzekną się spadku, to otrzymają do spłaty długi wyłącznie do wysokości inwentarza. Dzięki temu, bez względu na to kto dziedziczy długi zmarłego, nie będzie musiał spłacać ich z własnego majątku.

 

Co ze wspólnie wziętym kredytem?

 

Kto dziedziczy długi zmarłego w przypadku, gdy był współkredytobiorcą? Dwie bądź trzy osoby biorą wspólnie kredyt, spłacają każdy swoją ratę, co po śmierci jednego z kredytobiorców? Przy kredytach hipotecznych oraz pożyczkach na wysokie kwoty wymagane jest ubezpieczenie na życie. W takiej sytuacji po śmierci współkredytobiorcy ubezpieczyciel spłaci pozostałą część zmarłego, ale pod pewnymi warunkami. Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów na przykład, gdy kredytobiorca popełnił samobójstwo bądź poniósł śmierć w wyniku wypadku, będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Podobnie, gdy kredyt był zaciągnięty tylko przez osobę zmarłą, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić spłaty zobowiązania, w określonych okolicznościach. Jeśli kredyt nie był ubezpieczony bank będzie żądał spłaty od pozostałych kredytobiorców. Z pewnością zaproponuje restrukturyzację kredytu, wydłużenie okresu spłaty, zmniejszenie rat itd. Konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy. Bez względu na to kto dziedziczy długi zmarłego, przy wspólnym kredycie zawsze warto zadbać o polisę na życie.

 

Co z pożyczkami prywatnymi?

 

Sąsiad puka do drzwi, informując o pożyczce zaciągniętej przez ojca przed śmiercią. Jak się zachować w takiej sytuacji, oczywiście nie chodzi tu o to kto dziedziczy długi zmarłego, ale bycie  w porządku wobec innych ludzi, którzy również nie przewidzieli takiej sytuacji i chcą odzyskać swoje pieniądze. Oczywiście możemy i powinniśmy sprawdzić czy rzeczywiście taka pożyczka została udzielona. Możemy ją spłacić, a możemy zamknąć sąsiadowi drzwi, ale musimy się liczyć z tym, że jeśli są dowody, w postaci umów, to sprawa jest z dużym prawdopodobieństwem wygrana.

 

Załatwić swoje sprawy

 

Najlepiej zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę, zadbać o osoby starsze, by uregulowały swoją sytuację, by nie padło po śmierci pytanie kto dziedziczy długi zmarłego i jak się przed tym ustrzec. Nie zawsze zdążymy załatwić swoje sprawy przed śmiercią, jednak zawsze możemy się zabezpieczyć, wykupując choćby polisę na życie, co już w części pokryje długi.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

baladyna

2

baladyna Data dodania: 18-02-2020 14:16 Ci z długami dobrze wiedzą co robić, aby zabezpieczyć swoją najblizszą rodzinę., W chili śmierci mają tylko rentę lub emeryturę, z której prowadzona jest egzekucja,, ICH DZIECI DOBRZE O TYM WIEDZĄ bo pożyczki były dla nich,-spadek odrzucają., wierzyciele szukają dalszych spadkobierców i tak dochodzi do prapra...., aż ktoś się załapie na długi po praprapradziadku.. To był wprost "genialny" pomysł z dziedziczeniem dziadków. . ,
ewa

6

ewa Data dodania: 07-06-2017 10:54 A ja dzisiaj dowiedzi ałam sie,że bede dziedziczyła długi po zmarłym kuzynie bo jego dzieci,wnuki i matka odrzucili spadek!!!Teraz my musimy odrzucic,nasze dzieci i wnuki.To jest chore!!!Moje dzieci nawet go nie znały!!!
Spadkobierca

4

Spadkobierca Data dodania: 08-02-2017 11:55 Lilik, "Spadek dziedziczy żona i dzieci w różnych proporcjach i z długami jest tak samo!" Nie, długi spłaca się solidarnie. Ścigają wszystkich i nie wnikają, kto jaką część odziedziczył...
Spadkobierca

12

Spadkobierca Data dodania: 08-02-2017 11:49 Passt "jak przyjmiecie spadek z dobrodziejstwem inwentarza to nic Wam nie grozi i wtedy naa pytanie kto dziedziczy długi zmarłego odpowiedź brzmi, że NIKT, i tak właśnie powinno być!" Ale tak nie jest. Przejmujesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, i odpowiadasz TYLKO do wysokości przejętego spadku. Ale to nie znaczy, że nikt nie odpowiada, albo że tylko samym spadkiem. Długi zmarłego ściągną z Ciebie i innych spadkobierców - z pensji, lokat, siądą Ci na hipotekę, jeśli nie zapłacisz. Odpowiadasz tylko do wysokości spadku, potrzebna jest więc wycena majątku (oczywiście to też kosztuje) ale nie spadkiem, a po przyjęciu spadku również majątkiem własnym...
karolina

12

karolina Data dodania: 19-01-2017 13:39 A co jeśli mój brat jest z innego ojca ?czy po jego śmierci ja też muszę spłacić jego długi ?skoro nazwiska mamy inne
Passt

8

Passt Data dodania: 03-01-2017 11:40 jak przyjmiecie spadek z dobrodziejstwem inwentarza to nic Wam nie grozi i wtedy naa pytanie kto dziedziczy długi zmarłego odpowiedź brzmi, że NIKT, i tak właśnie powinno być!
klops

5

klops Data dodania: 22-09-2016 13:57 Świetnie wszystko fajnie a jak to wszystko ma się do no babci ktora mieszkała w Holandii chcemy odrzucić ale nie wiadomo kto dziedziczy i w jaki sposób czy jest cos takiego jak dobrodziejstwo inwentarza i czy można stosować holenderskie prawo spadkowe w stosunku do polskich długów a nie jest ich mało. A nawet można powiedzieć ze mojej córce ktora ma 2 lata może nie wystarczyć życia na ich spłatę :\
helena

8

helena Data dodania: 21-09-2016 01:26 Mój 9 letni wnuk dziś dostał wezwanie do spłaty odziedziczonego długu po zmarłym w 2012r bracie swojej prababci,bo rodzice z nieznajomości przepisów nie zrzekli się spadku w imieniu małoletniego.Koszmar!!! Może ktoś podpowie jakieś sensowne rozwiązanie problemu.
renia

23

renia Data dodania: 20-09-2016 07:54 czy dziedziczę długi po kuzynie , którego nie znam - ma on żonę , dzieci i rodzeństwo , które się zrzekło spadku
Anty patriota

14

Anty patriota Data dodania: 07-09-2016 17:27 Polska to kraj oszustów i złodzieji dzisiaj zadzwoniła do mnie baba z urzędu skarbowego i poinformowała mnie że odziedziczyłem długi po zmarłej osobie która nigdy na oczy nie widziałem absurd. A te matoły w sejmie siedzą i po dupie się drapia za duże pieniądze a człowiek biedny dostaje po kieszeni
Aśka

9

Aśka Data dodania: 17-08-2016 15:52 z tego co mi wiadomo i co słyszałam od znajomych i czytałam w gazetach i na forach to spadek może być tak samo powodem do radości jak przyczyną naprawdę dużego bólu głowy, dobrze żę nie ma już obowiązku przyjmowania spadku po zmarłym,
Mimbak

12

Mimbak Data dodania: 24-06-2016 12:31 na szczęście spadek to nie jest kot w worku i mozna najpierw sie dowiedziec co jest w tym spadku, a potem dopiero podjac decyzje
Kinga

0

Kinga Data dodania: 24-05-2016 12:12 nie zawsze dziedziczy się długi, ja dostałam w spadku 50tyś po wujjku, którego widziałam dwa razy w życiu :)
no problem

2

no problem Data dodania: 18-05-2016 12:41 zawsze można nie przyjąć spadku i po problemie
Janek

6

Janek Data dodania: 21-01-2016 19:13 Dziedziczenie długów to trudny temat. Ja z rodzeństwem (łącznie nas piątka), ludzi w wieku 50+ odziedziczyliśmy długi po ojcu (zmarł w wieku 90 lat). Okazało się, że przez lata nie płacił rachunków, nabrał kredytów, pożyczek, łącznie ponad 80 tys zł. Teraz spłacamy, nie ma wyjścia.
LL

4

LL Data dodania: 19-01-2016 20:11 A mnie nie dziwi, że mąż sobie poszedł! Jak można być tak bezmyślnym!
Fuksja

1

Fuksja Data dodania: 18-01-2016 19:00 Jakby wiedziała to chyba inaczej by się zachowała! A męża nie żałuj, skoro tak się zachował to nie był Ciebie wart!
Lilik

1

Lilik Data dodania: 18-01-2016 17:52 Współczuje, ale skoro to brat, to nie widziałaś, że ma długi..?!
Irka

2

Irka Data dodania: 17-01-2016 17:31 Dostałam długi w spadku po bracie. Mąż mnie zostawił, ledwo wiąże koniec z końcem. Gdybym wiedziała, że odziedziczę cokolwiek to bym się zrzekła.
Ryku

2

Ryku Data dodania: 16-01-2016 17:01 Spadek tak, długi już nie, polska mentalność.
Lilik

2

Lilik Data dodania: 16-01-2016 14:37 Jasne, że będziesz spłacać. Spadek dziedziczy żona i dzieci w różnych proporcjach i z długami jest tak samo!
Fuksja

0

Fuksja Data dodania: 15-01-2016 19:09 Według mnie na Ciebie również spadną.
Wiessa

0

Wiessa Data dodania: 15-01-2016 18:12 Czy jeśli mój ojciec narobił długów to spadną one tylko na mamę czy również na mnie?
Sabka

0

Sabka Data dodania: 14-01-2016 20:37 Dobrze że coś się zmieni!
Aldika

1

Aldika Data dodania: 14-01-2016 18:17 Jakoś sobie nie wyobrażam, że mam spłacać długi kogoś kogo w zasadzie widziałam parę razy w życiu. Wiem, że tak się zdarza. Dobrze, że coś w prawie się zmieniło.
Kinia

1

Kinia Data dodania: 14-01-2016 17:05 Kilka lat temu przeżywałam koszmar z tym związany. Wuj pozostawił ogromne długi, wszyscy dookoła się zrzekli, a my w ostatnim momencie. Gdyby nie życzliwość jednej z sióstr męża spłacalibyśmy je do końca życia. Najlepsze jest to, że widziałam go może dwa razy w życiu. Paranoja!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.