Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Skąd wziąć pieniądze na studiowanie ?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Skąd wziąć pieniądze na studiowanie ?

 

Skąd wziąć pieniądze na studiowanie ?

 

Studia furtką do godnego życia

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku pracy z roku na rok staje się coraz bardziej zażarta. Pracodawcy poszukują dobrze wykwalifikowanych fachowców, a liczba chętnych na stałe i dobre zatrudnienie wciąż wzrasta.

W związku z tym niemal wszyscy marzący o  wysokich zarobkach i stabilności finansowej  chcąc zwiększyć swoje szanse na pracę marzeń decydują się iść na studia.

Niestety studiowanie wiąże się z dużymi kosztami, na które nie każdego stać.

By wyjść naprzeciw potrzebom młodych ambitnych ludzi pragnących zapewnić sobie godne życie poprzez dalszą edukację ustanowiono specjalną pożyczkę dla studentów na dogodnych warunkach.

Pozwól, że przybliżę Ci na czym polega kredyt studencki i jakie wymagania trzeba spełnić, aby go otrzymać.

 

Aby każdy miał szansę

Kredyt studencki jest kredytem preferencyjnym – czyli na korzystniejszych warunkach niż rynkowe – przeznaczonym dla osób, które rozpoczęły studia przed 25 rokiem życia.

Zdecydowaną zaletą tego programu jest fakt, iż skierowany jest on do wszystkich studentów i doktorantów uczelni publicznych i niepublicznych niezależnie od systemu studiów.

Pożyczka ta została wprowadzona w 1998r. jako element rozszerzania dostępu do szkolnictwa wyższego, a wnioski o przyznanie kredytu co roku można składać do 15 listopada.

 

Nie tylko od początku

Na pewno wielu z nas zaznało lub wciąż zaznaje gorzkich i słodkich aspektów życia studenckiego. Dla większości osób podjęcie studiów wiąże się z koniecznością przeprowadzki do innego miasta – a co za tym idzie znalezieniem nowego miejsca zamieszkania.  Przeciętna cena wynajmu pokoju w dużym polskim mieście waha się w granicach od 600 nawet do 1000zł, do tego dochodzą koszty jedzenia i codziennych potrzeb. Dość szybko każdy student przekonuje się na własnej skórze, że łącznie nie jest to mała suma.

Jednak nie mając wyboru bierzemy dzielnie ten ciężar na swoje barki podejmując pracę, udzielając korepetycji lub dostając wsparcie z rodzinnego domu.

Czasami, już w trakcie studiów, w skutek różnych zdarzeń losowych dzieje się tak, iż jesteśmy zmuszeni poszukać dodatkowych funduszy, które podreperują nasz domowy budżet i umożliwią kontynuowane podjętej nauki.

 

Dlatego powinna ucieszyć Was wiadomość, że o kredyt studencki można ubiegać się nie tylko na początku, ale również w późniejszych latach trwania naszych studiów.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki podczas studiowania zamiast korzystać z pożyczek internetowych i chwilówek warto się zorientować na czym polega kredyt studencki i czy nie jest to dla nas najlepsze rozwiązanie.

 

Co zrobić by otrzymać kredyt studencki?

Ubiegając się o ten rodzaj finansowania musimy posiadać zaświadczenie o rozpoczęcia nauki w szkole wyższej oraz zaświadczenie o dochodach w rodzinie.

Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytu mają osoby z rodzin o najniższych dochodach.

Próg maksymalnych dochodów jest ustalany co roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w roku akademickim 2015/2016 wynosił 2500zł.

Wnioskując o ten kredyt musimy mieć poręczyciela.

Jeśli rodzice nie żyją lub nie są w stanie zostać poręczycielami istnieje możliwość ubiegania się o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Banku Gospodarstwa Krajowego.

Szczegółowych informacji na temat poręczeń udzielają wszystkie banki kredytujące.

Do 15 lutego bank dokonuje oceny zabezpieczenia spłaty kredytu.

W przypadku oceny negatywnej w danym banku student może do 28 lutego wnioskować o udzielenie kredytu w innym.

Umowy o kredyt są podpisywane do 31 marca.

 

Jak wygląda wypłata kredytu studenckiego?

Jeśli przebrnęliśmy przez wszystkie formalności i otrzymaliśmy pozytywną decyzję z wybranego przez nas banku będziemy otrzymywać każdego miesiąca roku akademickiego transzę w wysokości 600zł lub 800zł w przypadku raty podwyższonej.

Warto zwrócić uwagę, że przez lipiec i sierpień wypłaty są wstrzymywane.

Również w przypadku zawieszenia studiów finansowanie również zostaje zawieszone.

Kredyt może być wypłacany przez maksymalnie 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich 4 lat.

Podsumowując maksymalna kwota jaką możemy otrzymać na przestrzeni całego okresu kredytu sięga nawet do 48 000zł w przypadku studiów magisterskich i 32 000zł w przypadku studiów doktoranckich.

 

Obowiązki kredytobiorcy

Jak wiadomo wzięcie kredytu wiąże się nieraz z pewnymi obowiązkami nakładanymi na nas przez podpisaną umowę, tak też jest w tym wypadku.

Kredytobiorca jest zobligowany do przedstawiania w banku ważnej legitymacji studenckiej lub w przypadku pobytu za granicą – zaświadczenia o odbywaniu studiów, dokument należy przedstawić bankowi dwa razy w roku do 31 października i 31 marca.

W przypadku doktorantów ważną legitymację doktoranta przedstawia się raz w roku do 31 października.

Trzeba pamiętać, że istnieje obowiązek powiadamiania banku o każdym zdarzeniu, które wydłuża okres na jaki został udzielony kredyt, np. niezaliczony rok lub semestr, zawieszenie w prawach studenta czy udzielony urlop.

Mamy wtedy prawo wnioskowania do banku o wydłużenie okresu kredytowania, w przypadku odpowiedzi negatywnej termin ustalony przy podpisywaniu umowy pozostaje bez zmian.

 

Jakie są warunki spłaty kredytu studenckiego?

Kolejnym argumentem, który może nas zachęcić do kredytu studenckiego jest fakt, iż jego spłata następuje dopiero po dwóch latach od terminu ukończenia studiów.

Liczba rat spłaty kredytu wynosi dwukrotność wypłaconych rat kredytu.

Odsetki od kredytu spłacane są przez budżet  państwa.

Odsetki spłacane przez nas są naliczane w wysokości połowy stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Stopa ta wynosi obecnie 1,75% (wrzesień 2015 r.).

 

Problemy ze spłatą kredytu

Każdy człowiek raz na jakiś czas jest zmuszony zmierzyć się z przeciwnościami losu.

W przypadku utraty źródła dochodu bądź przypadków losowych, które uniemożliwiają nam spłatę naszego zobowiązania nie zostajemy na lodzie.

W takiej sytuacji możemy wnioskować do banku o zmniejszenie raty do 20% naszej średniej miesięcznej pensji z okresu ostatniego kwartału, możemy również wystąpić z wnioskiem o zawieszenia spłaty kredytu razem z odsetkami na okres maksymalnie do roku.

 

Możliwość umorzenia spłaty

Kredyt studencki poza motywacją samą w sobie – bo czyż nie ma lepszego bodźca do działania niż świadomość, że to nas kosztuje? – zachęca również faktem, iż będąc w gronie 5% najlepszych absolwentów lub doktorantów uczelni możemy ubiegać się w banku o umorzenie aż 20% całkowitej kwoty kredytu, czyli nawet do 10 000zł!

 

Wziąć czy nie wziąć – o to jest pytanie

Teraz, gdy wiesz już na czym polega kredyt studencki i jakie ulgi przysługują korzystającym z tej oferty możesz podjąć decyzję czy w Twoim przypadku będzie to dobrym wyjściem.

Wiele osób, które zdecydowało  się na takie rozwiązanie stwierdzało później, że jest to bardziej płatna forma pomocy niż regularny kredyt.

Biorąc pod uwagę fakt, iż większość odsetek jest spłacana przez państwo, spłata rozpoczyna się po dwóch latach od terminu ukończenia studiów – co daje możliwość znalezienia dobrze płatnego zatrudnienia i istnieje szereg udogodnień w przypadku ciężkiej sytuacji materialnej nie sposób sięz tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Warto również nadmienić, iż często jest tak że po spłacie zobowiązania zapominamy, że takie kiedykolwiek mieliśmy, a korzyści z efektów – w tym przypadku wykształcenia –  czerpiemy przez całe życie.

 

    

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Akrol

0

Akrol Data dodania: 04-01-2017 11:45 niby to jest bardzo korzystne i to umorzenie spłaty, ale choć mnie to bardzo wiele kosztowało ja przez całe studia (dzienne, 5 długich lat) pracowałam i jestem bardzo z siebie dumna, że wszystko zawdzięczam tylko i wyłącznie sobie
student pracownik

0

student pracownik Data dodania: 26-10-2016 12:20 najlepsza opcja jak nam rodzice finansują studia i to dzienne, nie trzeba pracować i niczym się martwić, ehh... szkoda że ja tak nie mam
Minka

0

Minka Data dodania: 12-09-2016 12:49 nie chciałam wiązać się kredytem studenckim wiec niestety chcac studiowac bylam zmuszona przez caly okres studiow pracować, ale trzeba przyznac ze hartuje to charakter
Fjonka

0

Fjonka Data dodania: 12-07-2016 17:09 a mnie wspierają finansowo rodzice więc nie mam takich zmartwień skąd wziąć pieniądze na studiowanie :) ale zanim poleje sie na mnie fala krytyki to dodam że szanuje to, dorabiam sobie jeszcze pracując dorywczo i mam dobre stopnie na studiach, wiec wykorzystuje to szczescie ktore mi sie przytrafiło
zaoczny

0

zaoczny Data dodania: 29-06-2016 10:51 ja mimo wszystko zamiast brać kredyt studencki zdecydowałem się pracować i studiować zaocznie, chociaż trzeba przyznać że studia zaoczne są koszmarnie drogie
Kaska

0

Kaska Data dodania: 16-06-2016 13:46 to zacznij o tym myśleć i działać w tym kierunku wcześniej, procedura troche zajmuje i formalności, a lepiej być juz za wczasu przygotowanym to calosc sprawnie przebiegnie. mowie z wlasnego doswiadczenia
Kazet

0

Kazet Data dodania: 13-06-2016 19:56 teraz będę na 2 roku studiów dziennych i się właśnie zastanawiam czy od października nie wziąć kredytu studenckiego, niby tylko 600zł, ale to naprawdę dużo w skali miesiąca dla ogarniętej nieimprezującej osoby
Scisly umysl

0

Scisly umysl Data dodania: 30-05-2016 17:00 spłacałem kredyt studencki i powiem, że katastrofy nie ma. opłaca się brać kredyt studencki zwłaszcza jeśli się studiuje ścisłe kierunki
Mawir

0

Mawir Data dodania: 19-05-2016 18:33 Dokładnie, mój kuzyn wykorzystał te pieniądze by rozkręcić własną działalność gospodarczą, działa coś w informatyce i z tego co wiem to całkiem mu idzie
Tatar

0

Tatar Data dodania: 18-05-2016 10:53 zaletą jest też to, że nie musimy rozliczać się z tych pieniędzy, więc możemy je przeznaczyć na cokolwiek chccemy
dr

0

dr Data dodania: 18-05-2016 10:17 dzięki kredytowi studenckiemu mogłem podjąć studia doktoranckie, które miały ogromny wpływ na moją karierę, jeśli wiążemy przyszłość z tym co studiujemy/zamierzamy studiować i studia nie stanowią jedynie dodatku lub zapchaj dziury to nie ma nad czym się zastanawiać, taki kredyt zwróci się z nawiązką
Pianka

0

Pianka Data dodania: 16-05-2016 14:38 Wybieram się od października na studia dzienne i rozważałam właśnie kredyt studencki. Po przeczytaniu tego artykułu chyba się jednak skuszę, najbardziej przekonywujące jest to, że nie zostanę sama na lodzie, gdy coś pójdzie nie tak i nie będę mieć kasy na spłatę
Geniusz

0

Geniusz Data dodania: 16-05-2016 14:08 Mój brat cioteczny wziął kredyt studencki na studia, przez całą edukację był prymusem, ukończył studia z wyróżnieniem i umorzyli mu ponad 7000zł z tego kredytu
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.