Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zwrot ubezpieczenia w trakcie spłaty pożyczki
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zwrot ubezpieczenia w trakcie spłaty pożyczki

 

 

Zwrot ubezpieczenia w trakcie spłaty pożyczki

Ubezpieczenie- ochrona, zabezpieczenie, spokój ducha- czy aby na pewno tak nam się kojarzy to słowo? Na słowo ubezpieczenie większość nie reaguje pozytywnie, a zawód ubezpieczyciela nie należy do najbardziej lubianych. O ile sami decydujemy o zakupie polisy na warunkach, które nam odpowiadają, są dostosowane do potrzeb, o tyle ubezpieczenie, a raczej składki pokornie znosimy. Gorzej, gdy pukając do banku po kredyt słyszymy: z ubezpieczeniem kredyt by był, ale bez niego to nie ma Pan/Pani zdolności. Kredyt jest podwyższonego ryzyka i trzeba byłoby polisę wykupić. Albo jak wykupi Pan ubezpieczenie, pakiet najlepiej, to kredyt nie będzie miał prowizji… Szkoda, że w wielu przypadkach ten z prowizją byłby tańszy niż z drakońskim ubezpieczeniem. Dziś o odzyskaniu ubezpieczenia w trakcie trwania pożyczki.

Przyparci do muru

Ubezpieczenia oferowane są już teraz przy każdym rodzaju kredytu, także zakupach ratalnych. Przy tych drugich najczęściej oferowane jest ubezpieczenie sprzętów- m.in. przedłużenie gwarancji do lat 5 (w tym sprzedawcy przekonują, że nawet jak rozwalimy laptop o ziemię, to ubezpieczyciel da na nowy), a także sprzedawcy oferują pozostałe rodzaje ubezpieczeń: od utraty pracy, w przypadku śmierci, choroby, wypadku. Biorąc kredyt gotówkowy, nawet na niewielką kwotę, również dostajemy propozycje wykupienia ubezpieczenia. W przypadku kredytów opiewających na wyższe kwoty bank wbrew dobrym praktykom może postawić ultimatum: kredyt tak ale z ubezpieczeniem. Przyparty do muru człowiek potrzebujący gotówki, godzi się na niebotyczny dodatek do kredytu. A nie musi, bo w takiej sytuacji najlepiej pójść do innego banku i sprawdzić swoją zdolność i ofertę.

Niepotrzebne ubezpieczenie- już jakoś przeżyję?

Wiele osób odpuszcza rezygnację z ubezpieczenia w trakcie jego trwania. Macha ręką, kredyt niewielki, to ubezpieczenie też nie jest duże. Przykład z życia: mężczyzna kupił w sklepie na raty drukarkę wartą 150 zł, wykupił do niej pełne ubezpieczenie do 5 lat, do tego tego skusił się na ubezpieczenie kredytu. Za kwotę kredytu wraz z ubezpieczeniami kupiłby przynajmniej dwie takie drukarki. O ile jeszcze chciał mieć ubezpieczony sprzęt to można zrozumieć (choć przy tak tanich sprzętach jest to mało opłacalne), o tyle po co ubezpieczać taki kredyt, którego rata to tak naprawdę grosze.. Machnął ręką na ubezpieczenie i spłacił. Ubezpieczyciel zadowolony, klient uboższy. Wiele osób nawet nie próbuje odzyskać ubezpieczenia. Przy zaciąganiu kredytu faktycznie już żyjemy tymi pieniędzmi, ale gdy przychodzimy do domu i emocje opadają to należy przekalkulować czy to się opłaca? Czy w ogóle warto ciągnąć to ubezpieczenie? Bank straszy zmianą warunków kredytowych?- Może być taniej niż z ubezpieczeniem.

Rezygnacja prostsza niż myślisz

Z ubezpieczenia rezygnuje się wysyłając krótki wniosek do ubezpieczenia i po sprawie. To czy bank zmieni warunki kredytu zależy od zapisów umowy, ale może się okazać, że pieniądze z ubezpieczenia pokryją nadwyżkę w racie kredytu i jeszcze zostaną. Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie do kredytu nie zastanawiając się nad tym, nie przeliczając tego, to zrób to teraz i odzyskaj zwrot od ubezpieczyciela. Rezygnacja to bardzo prosta sprawa, mało formalności. Dlatego jeśli czujemy, że ubezpieczenie jest niepotrzebne, jak najszybciej należy złożyć wniosek.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia?

W każdej chwili. Ubezpieczenie jest produktem dodatkowym. Klient banku nie ma obowiązku kupowania ubezpieczenia kredytu. Jednak jeśli już się zdecyduje, może z niego zrezygnować w każdej chwili. Ponadto z polisy możesz rezygnować:

  • przy wcześniejszej spłacie pożyczki- nie oddawaj pieniędzy ubezpieczycielowi za darmo. Spłacony kredyt to koniec ochrony i pieniądze muszą wrócić do kredytobiorcy;
  • bank wypowiada umowę kredytu- masz kilka dni na spłatę albo dług zostaje sprzedany? Również powinieneś się starać o zwrot ubezpieczenia.

O zwrot ubezpieczenia można się starać przez cały okres ochrony ubezpieczeniowej. Przykładowo kredyt został zaciągnięty na 24 raty, to ubezpieczenie kredytu jest wykupione na dwa lata. Do tego czasu możesz starać się o zwrot składki. Im szybciej, tym lepiej.

Nie wiem czy kredyt jest ubezpieczony?

Czy można tego nie wiedzieć? Jak się okazuje gro ludzi podpisuje dokumenty bezwiednie, we wskazanym przez pracownika miejscu. O głośnych sprawach wciskania ubezpieczeń nieświadomym klientom niejednokrotnie było głośno. Osoba zaciągająca kredyt jest już myślami na wakacjach albo w nowym samochodzie. Gdy pracownik banku przedstawia symulację z ubezpieczeniem i bez, różnice w racie nie są duże, a korzyści przedstawione tak jakby wzięcie ubezpieczenia było jedyną słuszną decyzją. Jeśli nie wiesz czy Twój kredyt jest wyposażony w ubezpieczenie sprawdź to i pomyśl czy naprawdę go potrzebujesz. Być może bardziej przyda się teraz gotówka.

Czas oczekiwania na zwrot

Rezygnując z ubezpieczenia obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia umowy. Czyli najlepiej wniosek u ubezpieczyciela złożyć pod koniec miesiąca. Zwrot następuje najczęściej dość szybko. Do 30 dni gotówka powinna być już w naszych rękach.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Przezorna

0

Przezorna Data dodania: 25-09-2017 21:01 Uważajcie przy zawieraniu jakichkolwiek umów kredytowych aby nie dać się nabrać na ubezpieczenie. Mojej mamie jak brała kredyt to tak zamotali że wcisnęła jej pani z banku ubezpieczenie za 70 pln miesięcznie do raty. Przy racie około 500 zł miesięcznie to dodatkowo 70 musiała płacić przez 3 lata kredytu. Dobrze że ja poszłam z mamą do banku od razu po pierwszej płatności raty jak sciągneli z konta i mama zrezygnowała z ubezpieczenia i płaci o 70 pln miesięcznie mniej. To są cwaniak i oszuści w tych bankach i naciągacze. Wciskają ubezpieczenia bo mają zarobek i prowizję z tego. Uważajcie!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.