Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę?

 

Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę?

 

Atrakcyjna oferta pożyczki przestała nią być w chwili, gdy przeliczyłeś w domu koszty, po podpisaniu umowy? Niestety, ale tak się zdarza, kruczki, ukryte koszty, niekorzystne dla klienta zapisy w umowie, z tym wszystkim możemy się zetknąć, gdy interesuje nas kredyt na wyższą kwotę bądź szybka pożyczka na konto przez internet.

Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę, to w ostatnich latach temat co jakiś czas poruszany przez media i przewijający się w kampaniach społecznych. Jednym z kluczowych aspektów tematu ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę, jest czytanie umowy. Wciąż wiele osób podpisuje w ciemno, a później nawet pomimo zapoznania się z dużymi kosztami nie odstępuje od umowy kredytowej. Dziś o ukrytych kosztach, jak nie dać się nabić w butelkę, biorąc kredyt w banku czy szybką pożyczkę pozabankową przez internet.

 

Co może nas zaskoczyć?

 

Odsetki czy prowizja to dwa kluczowe elementy każdego kredytu i na nie głównie zwracamy uwagę. Im niższa prowizja i odsetki, które są jednocyfrowe, tym kredyt wydaje się atrakcyjniejszy. Niestety w rzeczywistości może być jedną z droższych ofert na rynku i najdroższym kredytem w naszym życiu. Banki i firmy pozabankowe zarabiają głównie na opłatach dodatkowych, których nie brakuje, a o których klient niekoniecznie zawsze musi wiedzieć. Dlatego wciąż aktualne jest pytanie o ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę? To, co może nas zaskoczyć to RRSO, które niekoniecznie zawiera wszystkie opłaty. A co za tym idzie jego wartość nie jest odzwierciedleniem faktycznych kosztów kredytu!

 

Opłaty dodatkowe

 

Tabela kosztów i opłat to kluczowy załącznik do każdej umowy kredytowej! Z niej dowiemy się, ile tak naprawdę będzie kosztował kredyt i czy w ogóle się opłaca. Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę:

- opłaty za rozpatrzenie wniosku (nie tylko przy kredycie hipotecznym),

- opłaty administracyjne (obsługa pożyczki, niektóre firmy każdego miesiąca pobierają opłatę administracyjną w niemałej kwocie, co znacznie podnosi koszt kredytu),

- opłata za przygotowanie umowy,

- ubezpieczenie (nie zawsze pożyczkodawca informuje, że jest już wliczone w koszt),

- inne koszty, przykładem opłaty za ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń kredytu.

Kosztów dodatkowych, o których klient nie ma pojęcia, jest wiele. Wymienione to najpopularniejsze, z którymi często spotkamy się przy zaciąganiu pożyczki na już czy kredytu gotówkowego z banku. Jak widać ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę jest trochę opłat dodatkowych, dlatego zawsze trzeba zerknąć do tabeli opłat.

 

Jak można bronić się przed ukrytymi kosztami?

 

Wiedza oraz świadome podpisywanie każdej umowy. Nawet jeśli musisz spędzić kolejne pół godziny w placówce w banku czy przed komputerem załatwiając pożyczkę online, należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Szczególnie powinny Cię zainteresować zapisy drobnym druczkiem i opatrzone gwiazdką. Poza tym jeśli coś budzi nasze wątpliwości, to póki nie uzyskamy satysfakcjonującej odpowiedzi, nie należy podpisywać umowy. Wiedząc, że są ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę, jest mniejsze ryzyko, że z tego powodu w przyszłości będziemy mieć problemy.

 

Ubezpieczenie- lwia część kosztów

 

Przy niektórych rodzajach kredytów, przykładem hipoteczny, ubezpieczenie jest konieczne. Nie musimy jednak brać tego co daje bank, bo można na własną rękę znaleźć tańszego ubezpieczyciela. Ubezpieczenie to częsty temat, gdy omawiane są ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę, bo to ono stanowi dużą część kosztów ponoszonych przez kredytobiorcę. Zdarza się, że jest automatycznie dodawane do kredytu, a klient nie ma tego świadomości. Ubezpieczenie oferowane jest nie tyko przez banki, ale również firmy pozabankowe, a co za tym idzie należy to sprawdzać również przy szybkich internetowych pożyczkach ratalnych. A jak już decydujemy się na ubezpieczenie, to koniecznie trzeba sprawdzić zakres wyłączeń, czy rzeczywiście mi się to opłaca?

Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę? Na wszystkie opłaty, nie tylko prowizję i odsetki, bo one zazwyczaj są na atrakcyjnie niskim poziomie.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Hektor

0

Hektor Data dodania: 25-10-2016 12:14 zwracajcie uwage na te wszystkie opłaty przygotowawcze prowizje i tak dalej, banki trzepią na tym niemała kasiorę, tym też sie kierujcie wybierajac kredyt!
Demo

0

Demo Data dodania: 07-09-2016 12:23 uważajcie też na misseling, konsultanci i handlowcy bardzo lubią wciskać nam niepotrzebne rzeczy przekonując jednocześnie, że bardzo ich potrzebujemy!
Piesto

0

Piesto Data dodania: 24-06-2016 18:07 jak czyta się uważnie umowę to nie ma żadnych niespodzianek i ukrytych kosztów pożyczki. a wszystko czego nie zrozumiemy ma obowiazek wyjasnic nam konsultant
Karol

0

Karol Data dodania: 20-06-2016 15:56 Jestem sceptyczny w stosunku do wszystkich takich rewelacyjnych ofert i promocji, Często to kończy się tak, że to co ma być ekstra tanie i na super promocji wychodzi drożej niż przy normalnym zakupie w sklepie.
minka

0

minka Data dodania: 24-05-2016 15:34 najsmutniejsze jest to, że firma często ukrywa przed klientem różne opłaty, wspomną tak, że człowiek nie wie o co chodzi w umowie sie przeoczy, a później niemiłe zaskoczenie, że taka wysoka rata, a przecież miało być tanio :/
Miły

0

Miły Data dodania: 17-05-2016 11:45 ubezpieczenie i koszty opóźnień/przedłużenia okresu spłaty, w niektórych firmach funkcjonuje też coś takiego jak "koszt obsługi pożyczki", warto sie takim rzeczom dokładnie przyjrzeć przed zawarciem umowy
umowa

0

umowa Data dodania: 17-05-2016 11:04 najwazniejsze to czytać uważnie umowe! czasem jest tak, że konsultant mówi co innego, a na umowie co innego, a potem z człowieka głupiego robią, że mówili coś innego niż mówili...
Olecka Marta

0

Olecka Marta Data dodania: 12-04-2016 17:32 Kiedyś pożyczyłam prywatnie na dowód osobisty 5 tyś na 10 rat. Rata wynosiła 723 zł, spóźniłam się z trzecią ratą o 2 dni bo był weekend a ja płatność przez internet w piątek po południu zrobiłam a termin spłaty przypadał akurat w sobotę. Niestety pieniądze zaksięgowały się dopiero w poniedziałek i naliczyli mi 300 kary za opóźnienie i nie dotrzymanie terminu spłaty raty - jak się okazało był taki zapis w umowie małym druczkiem i kary za opóźnienia... uważajcie i czytajcie dokładnie umowy zanim weźmiecie pożyczkę czy kredyt bez zaświadczeń.
Mądry John

0

Mądry John Data dodania: 06-04-2016 19:10 Najlepiej zanim podpiszesz umowę to spytaj tak jak ja gdy pożyczam kase : ile będę musiał oddać ? np. pozyczam 1000 przez internet na konto a mam zwrócić za 45 dni 1250 i wtedy wiadomo że koszt takiej pozabankowej pożyczki w necie wynosi 250 za 45 dni
Fuksja

0

Fuksja Data dodania: 15-03-2016 18:23 Ja się w tym wszystkim nie łapię. A nie chcę wyjść na idiotkę, podpisuje ładnie umowę... ehhh!
Kubik

0

Kubik Data dodania: 14-03-2016 19:42 Zawsze dokładnie całą tabele analizuję:)
~Bohdan

0

~Bohdan Data dodania: 13-03-2016 16:43 Ukryte koszty pożyczki - na co zwracać uwagę to temat rzeka, bo tak naprawdę już wszystko w kredycie idzie znaleźć!
Kapustka2

0

Kapustka2 Data dodania: 12-03-2016 19:14 Niestety dziś trzeba się wszędzie pilnować.
Felka

0

Felka Data dodania: 12-03-2016 18:27 Mojej mamie wcisnęli taki kredyt w banku, że byłam w szoku. Ubezpieczenie, ale jakie! kredyt na 5 tys, a ubezpieczenie ok 600 zł! Do tego doszły jakieś inne opłaty, za obsługę kredytu itd!
Fuka

0

Fuka Data dodania: 11-03-2016 19:36 Mi kiedyś doliczali ponad 50 zl co miesiąc jakiejś opłaty administracyjnej.
Danutka

0

Danutka Data dodania: 10-03-2016 19:55 Ubezpieczenie w pierwszej kolejności, bo cisną już do wszystkiego!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.