Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym- ile formalności nas czeka?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym- ile formalności nas czeka?

 

Zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym- ile formalności nas czeka?

 

Decyzji o kredycie hipotecznym nie podejmujemy z dnia na dzień, a jest dokładnie przemyślana. Po kilku latach może się jednak okazać, że zakupiona nieruchomość z jakichś względów przestała odpowiadać naszym potrzebom. Zmiana praca, chęć wyjazdu do innego miasta, a jednym z najczęstszych powodów jest rodzina, która się powiększyła. W krótkim czasie na świat przychodzi jedno dziecko, drugie i M3, które kiedyś było spełnieniem marzeń, przestaje wystarczać. Co zrobić z kredytem, który zaciągnięty jest na 20, 30 lat? Jedną z opcji jest zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym. Kupujemy większe mieszkanie, o wyższej wartości i przenosimy na nie hipotekę. Sama zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym wydaje się logicznym rozwiązaniem, jednak musimy przygotować się na liczne formalności i dodatkowe opłaty.

 

Było dwa pokoje, chcemy trzy

 

Kredyt na mieszkanie nie sprawia, że jesteśmy więźniami hipoteki. Jeśli pojawia się potrzeba większej przestrzeni czy zmiana miejsca zamieszkania, to jest kilka opcji, które warto wziąć pod uwagę. Zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym to jedno z nich. Hipotekę można przenieść na nową nieruchomość, spłacając dalej stary kredyt, często jest to bardziej opłacalne niż inne rozwiązania.

 

Sprzedaż mieszkania, spłata kredytu

 

Kredyt hipoteczny przyznawany jest na konkretną nieruchomość, mieszkanie bądź budowę domu. Sprzedając nieruchomość, logicznie musimy spłacić kredyt na nią przyznany. To jedna z możliwości, gdy chcemy zamienić mieszkanie na większe czy w innym mieście. Nie tylko zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym jest godna rozważenia, ale każda z opcji w tym sprzedaż mieszkania i spłata kredytu.

 

Przeniesienie hipoteki tylko na droższą nieruchomość

 

Jednym z warunków, by bank w ogóle chciał z nami rozmawiać, jeśli interesuje nas zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym jest wartość nowego mieszkania. Nieruchomość, która ma stanowić nowe zabezpieczenie, nie może być tańsza od posiadanego obecnie mieszkania, na które zaciągnięty został kredyt. Na nowym mieszkaniu nie może być  już ustanowiona hipoteka, ani też nie może być zadłużone.

 

Jakie formalności?

 

Osoby, które interesuje zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym w pierwszych krokach powinny udać się do banku i zapytać konkretnie jak wygląda procedura. Każdy bank działa nieco inaczej, informacje zawarte na forach internetowych również należy traktować z dystansem. Przeniesienie zabezpieczenia kredytu hipotecznego to dłuższa procedura, stąd koniecznie wybierz się do banku. Przygotuj się na zbieranie grubej teczki dokumentów, potrzebne będą między innymi: operat szacunkowy nowej nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, zdjęcia nieruchomości, dokumenty potwierdzające brak zadłużenia. Oczywiste jest wypełnienie i złożenie stosownego wniosku, by zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym mogła mieć miejsce. Dopiero po złożeniu wszystkich dokumentów, bank oceni czy jest możliwość zmiany przedmiotu zabezpieczenia kredytu.

 

Zdolność kredytowa pod lupą

 

Klienci banków, którzy zdecydowali się na przeniesienie starego kredytu na nową nieruchomość często narzekają, że procedury wyglądają podobnie jak przy staraniach o kredyt hipoteczny. Kolejny raz badana jest zdolność kredytowa klienta i ma ona znaczenie przy ostatecznej decyzji.

 

Frankowicze w najgorszej sytuacji

 

Z racji tego, że frank poszedł w górę w ubiegłym roku, Frankowicze mają największy problem, gdy interesuje ich zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym. Choć niektóre banki otworzyły im drzwi do łatwiejszego przeniesienia kredytu, to nadal sytuacja nie wygląda za dobrze.

 

Przygotuj się na opłaty dodatkowe

 

Najmniej przyjemny aspekt przeniesienia kredytu na inną nieruchomość. Musimy się jednak przygotować na dodatkowe opłaty, które wiążą się z odpisami z księgi wieczystej, opłatą za rozpatrzenie wniosku itd.

Zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym może trwać kilka tygodni, a nawet dłużej, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Katarina

8

Katarina Data dodania: 03-01-2017 12:25 Ciężko mi wyobrazić sobie jakas logiczna sytuacje ktora bylaby dobrym uzasadnieniem ze zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym jest konieczna albo dobra, moze ktos mi pomoze ;)?
Werbel

1

Werbel Data dodania: 24-10-2016 15:23 próbowałem zmienić zabezpieczenie w kredycie hipotecznym, po całym stosie papierówi kilku dniach urlopu zmarnowanych na formalnościach i tak nic z tego nie wyszło
Fiona

2

Fiona Data dodania: 18-08-2016 13:36 nie jestem w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której dobrym rozwiązaniem byłaby zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym, mógłby mi ktoś to wyjaśnić?
Dariusz

2

Dariusz Data dodania: 24-06-2016 16:49 zamiast zmieniac zabezpieczenie w kredycie hipotecznym lepiej dobrze przemyslec wybor zeby tego nie robic, zreszta banki niechetnie sie na to godza, moj szwagier chcial tak zrobic i mu odmowili
Jacek

0

Jacek Data dodania: 24-05-2016 13:34 chcialem przeniesc zabezpieczenie na mieszkanie o podobnej wartości i bank się nie zgodził, usłyszałem wtedy nieoficjalnie od konsultanta, że aby bank sie zgodzil na przeniesienia zabezpieczenia w kredycie hipotecznym to ta druga nieruchomość musi mieć wartość wyższą przynajmniej o 20%
Bambo

3

Bambo Data dodania: 18-05-2016 13:14 Wszystko zależy od tego jak umowa jest skonstruowana, zawsze też można wprowadzić aneks. Ale niestety zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym zawsze wiążą sięz dodatkowymi kosztami
Tadek

0

Tadek Data dodania: 17-05-2016 15:35 mam kredyt we frankach, ubiegałem się o zmiane zabezpieczenia w kredycie hipotecznym i bank nie wyraził zgody
Alika

0

Alika Data dodania: 09-02-2016 12:49 Z tego co wiem to mBank wprowadził jakieś ułatwienia.
Eko

1

Eko Data dodania: 08-02-2016 17:26 Póki co zmiana zabezpieczenia w kredycie hipotecznym nie dla Frankowiczów! Porażka niby banki ułatwiają, niby... bo nie wiele można zrobić...
Eja

1

Eja Data dodania: 07-02-2016 17:52 Można, ale sprawdzają wszystko dokładnie, czy nie ma innego zabezpieczenia już ustanowionego, zadłużenia i oczywiście muszą się zgodzić właściciele.
Janek

0

Janek Data dodania: 06-02-2016 13:35 To tak też można?
Eja

0

Eja Data dodania: 05-02-2016 19:48 Niekoniecznie, ja przenosiłam zabezpieczenie na dom od rodziców i lepiej na tym wyszłam.
Jugo

1

Jugo Data dodania: 05-02-2016 18:33 Myślę, że lepsza jest sprzedaż mieszkania, a potem kredyt na nowe.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.