Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zmiany w przepisach dotyczące dłużników- szybciej trafią do BIG
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zmiany w przepisach dotyczące dłużników- szybciej trafią do BIG

 

 

Zmiany w przepisach dotyczące dłużników- szybciej trafią do BIG

13 listopada weszły w życie przepisy, które wprowadziły zmiany w działaniu BIG-ów. Są one częścią tak zwanego pakietu wierzycielskiego, część przepisów zaczęła obowiązywać w czerwcu, a kolejne dotyczące Rejestru Należności Publicznoprawnych będą obowiązywały od stycznia. Głównym założeniem pakietu wierzycielskiego jest przyspieszenie procesu odzyskiwania długów. Przepisy, które weszły w życie 13 listopada zmieniają położenie osób fizycznych, jak i firm, które nie regulują na czas swoich należności. Ale to jeszcze nie wszystko. Bo od teraz dzięki BIG-om i ich współpracy, prześwietlisz bardzo dokładnie potencjalnego kontrahenta. Unikając tym samym relacji handlowych z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Co się zmieni?

Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż w rejestrze odnotowanych jest ponad 2 miliony dłużników, których zaległości sięgają ponad 37 mln zł. Przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne często ściągają z terminem płatności albo nie płacą w ogóle. Do 13 listopada dłużnika można było wpisać do rejestru po 60 dniach od terminu płatności, obecnie zrobisz to szybciej. Główne zmiany w przepisach to:

  • wpis do bazy dłużników już po 30 dniach od terminu płatności
  • możliwość wysłania wezwania do zapłaty w formie elektronicznej
  • nie można wpisać długów starszych niż 10 lat
  • za pośrednictwem jednego BIG-u sprawdzisz wszystkie bazy
  • zyskasz dostęp do dodatkowych informacji o kontrahencie
  • dłużnik może zgłosić sprzeciw wobec wpisu
  • długi przedawnione muszą zostać opatrzone informacją o przedawnieniu

Wpisanie dłużnika do jednego z BIG-ów działa motywująco. Już samo wezwanie do zapłaty dla części dłużników jest wystarczającą mobilizacją do uregulowania zaległości. Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż 25% dłużników bardzo szybko po umieszczeniu w rejestrze reguluje należność.

Nie zapłacisz faktury, możesz trafić do BIG po 30 dniach

Jedną z kluczowych zmian zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw jest czas po jakim można wpisać dłużnika na czarną listą. Wcześniej było to 60 dni. Obecnie jeśli dłużnik nie ureguluje należności w terminie, może zostać wpisany do jednego z BIG-ów po 30 dniach. To oznacza szybszą i często skuteczniejszą windykację, bo najwięcej długów udaje się ściągnąć w pierwszych etapach windykacji. To również mobilizacja do uregulowania rachunku w terminie, ewentualnie z miesięcznym opóźnieniem, a nie jak było do tej pory z dwumiesięcznym. Istotną zmianą jest również możliwość wysłania wezwania do zapłaty drogą elektroniczną. Warunkiem skorzystania z tej opcji, jest zawarcie w umowie odpowiedniego o tym zapisu. W praktyce oznacza to dla firmy próbującej ściągnąć dług, obniżenie kosztów windykacji. Do tej pory wezwanie do zapłaty należało albo dostarczyć do rąk własnych albo listem poleconym.

Kilka prostych kroków, by umieścić dłużnika w bazie

Dłużnika w BIG-u umieścić może zarówno osoba fizyczna jak i firma. Jeśli nie zapłaciliśmy faktury, to przedsiębiorca w kilku prostych krokach może umieścić dane w bazach BIG. To oznacza, że konsument będzie miał trudności z podpisaniem długoterminowych umów z odroczonym terminem płatności, przykładem umowy u operatora telefonii komórkowej, o świadczenie usług internetowych czy tv. Mało tego zamyka sobie drogę po kredyt w banku, a i o chwilówkę nie będzie już tak łatwo. Każda firma pozabankowa udzielająca pożyczek online sprawdza klientów w bazach BIG. Są takie, które jako jedno z wymagań stawiają brak obecności w którejkolwiek z baz dłużników. Inne udzielają chwilówek bez bik czy pożyczek bez big, ale wniosek każdego klienta, który widnieje w bazie dłużników, jest szczegółowo analizowany. Znaczenie ma rodzaj zadłużenia oraz wysokość. Wpis w bazie dłużników zdecydowanie utrudni życie, ale nie tylko osobie fizycznej, bo również firmie. Nieuczciwy kontrahent nie znajdzie chętnych do współpracy, jeśli jego dane będą w którejś z baz BIG.

Współpraca między biurami informacji gospodarczej

To kolejna z kluczowych zmian. Dla wierzycieli bardzo dobra, dla dłużników znacznie gorsza. BIG-i zaczęły ze sobą współpracować. To oznacza, że wystarczy złożyć wniosek w jednej bazie, by sprawdzić klienta we wszystkich. Wcześniej konieczne było składanie wniosków w każdym z biur z osobna. To nie tylko pochłaniało czas, ale i zniechęcało. Sprawdzenie potencjalnego kontrahenta jest łatwiejsze i zdecydowanie wpłynie na uniknięcie wejścia w relacje handlowe z nieuczciwym przedsiębiorcom. A to jeszcze nie wszystko. BIG-i zajmą się analizą kondycji finansowej firmy i wydadzą pozytywną opinię co do współpracy. Dostęp do takich informacji ogranicza ryzyko wejścia w relacje z nieuczciwą firmą

Wezwanie do zapłaty z dodatkową klauzulą

Po zmianach wezwanie do zapłaty musi zawierać dodatkową informację dla dłużnika. Wierzyciel musi zawrzeć w piśmie informację o prawie dłużnika do złożenia sprzeciwu.

Po 10 latach wpis do BIG niemożliwy

I tu z pewnością ucieszą się osoby, których długi są starsze niż 10 lat. Jeżeli od dnia płatności upłynęło 10 lat to Biuro Informacji Gospodarczej nie przyjmie takiego wpisu. Również, gdy 10 lat upłynęło od momentu otrzymania tytułu wykonawczego. Zmiany dotyczą również długów przedawnionych. Wcześniej było tak, że widniała informacja o długu przez 10 lat albo do momentu, gdy nie został on uregulowany. Obecnie przy długach, które są przedawnione musi widnieć taka informacja. Czy to coś zmienia w sytuacji dłużnika? Raczej nie. Jego dług jest nadal widoczny i dostępny dla zainteresowanych, a to, że jest przedawniony raczej nie ma znaczenia. Dla każdego oznacza to jedno, czyli nieuczciwa osoba, nieuczciwy przedsiębiorca.

Rejestr Należności Publicznoprawnych

Od stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące RNP. W bazie umieszczone zostaną osoby, które mają długi wobec państwa, przekraczające kwotę 5 tys zł. To kolejna baza, która ma motywować do spłacania swoich długów, w tym przypadku wobec państwa.

Czy zmiany w prawie będą motywowały do regulowania należności na czas? Z pewnością nowe przepisy będą miały wpływ na część osób, firm i szybsze regulowanie należności.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.