Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak wziąć kredyt we dwoje nie mając ślubu

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 31-10-2016/11:34

Jak wziąć kredyt we dwoje nie mając ślubu

Reklama


 

Kredyt bez ślubu

Życie na kocią łapę dla wielu młodych ludzi jest najlepszym rozwiązaniem, a przynajmniej na ten moment nie widzą sensu stawania na ślubnym kobiercu. Co innego mieszkanie, które zwyczajnie jest potrzebne do życia i usamodzielnienia. Dziś młodzi przede wszystkim chcą mieć własne M, papier, potwierdzenie związku, może zaczekać. Inna kwestia to, że nie każdy może wziąć ślub. Pary tej samej płci póki co w Polsce nie zalegalizują swojego związku. A gdzieś mieszkać trzeba, bo im dłużej pozostaje się z rodzicami, tym coraz trudniej wyprowadzić się od mamy, która gotuje, pierze i sprząta, a często płaci również rachunki. Kredyty dla par żyjących w związkach nieformalnych to nic nadzwyczajnego, ale czy bank tak samo oceni zdolność kredytową pary żyjącej na kocią łapę i małżeństwa. A co w razie rozstania? Dziś o tym słów kilka.

Ślub dla banku ma znaczenie?

Ależ oczywiście, że ma! A przynajmniej w niektórych bankach. Małżeństwo, nierozerwalne i trwałe, jak pokazuje życie nie zawsze, ale dla banków ma znaczenie. Partnerzy życiowi mogą bez problemu zaciągnąć kredyt hipoteczny, prawo w żaden sposób nie dyskryminuje ze względu na brak dokumentu potwierdzającego związek. A jednak pary żyjące w konkubinacie mogą czuć się pokrzywdzone, a to na przykład ze względu na niższą zdolność kredytową. Porównując dwie pary o takich samych zarobkach, bank może zaproponować dużo mniej żyjącym w konkubinacie. Ogólnie kredyt czy to zwykły gotówkowy, czy hipoteczny można wziąć z dowolną osobą, jednak jak się okazuje rodzaj związku w jakim pozostajemy ma znacznie. Ale czy warto brać ślub tylko po to by dostać większy kredyt? W zasadzie kredyt też połączy nas na wiele lat i często trudniej wyplątać się ze wspólnych zobowiązań niż rozwiązać małżeństwo.

Jak obniża się zdolność w związku nieformalnym?

Wydawać by się mogło, że poza papierem, dwóch par, które ze sobą żyją nic nie różni, a jednak jak się okazuje tym w formalnych związkach banki proponują więcej. Dlaczego? Ano dlatego, że gdy do banku przychodzą dwie osoby, które są sobie 'obce' prowadzą według banku dwa gospodarstwa domowe. Małżeństwo prowadzi jedno, a więc wniosek jest prosty ich zdolność kredytowa będzie wyższa. Koszty utrzymania dwóch domów są o wiele wyższe. W taki sposób niektóre banki obliczają zdolność kredytową osób żyjących na kocią łapę, podwójne koszty, to o wiele niższa pożyczka w porównaniu z tą, którą otrzyma małżeństwo. W takiej sytuacji dobrze jest pomyśleć o tym, by dostarczyć do banku oświadczenie o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa, co przełoży się na niższe koszty utrzymania.

We dwoje łatwiej

Kredyt na zakup M o wiele łatwiej jest dostać, gdy starają się o niego dwie osoby, oczywiście pod pewnymi warunkami. Bo jeśli druga połówka będzie miała niskie dochody to może obniżyć zdolność kredytową. Poza tym istotny jest wiek kredytobiorców. Nawet jeśli my mamy trzydzieści czy czterdzieści lat, a partner jest dużo starszy, to bank może udzielić kredyt, ale na krótszy okres. To oznacza wyższą comiesięczną ratę, ale ma swój duży plus. Pożyczka będzie tańsza. Średnio banki udzielają kredytów, których spłata przypada na 65-70 lat. Młodym ludziom zdecydowanie łatwiej jest otrzymać kredyt na własne M we dwoje niż w pojedynkę. Zarobki w Polsce są na niskim poziomie, ale już dwie pensje i wspólne gospodarstwo domowe, zwiększają szansę na całkiem przyzwoitą kwotę kredytu hipotecznego.

Każde w swoją stronę, kredyt zostaje…

Tego typu sytuacji nie da się przewidzieć. Małżeństwa z wieloletnim stażem decydują się na rozstania i nowe życie. I tak samo jest w przypadku związków nieformalnych. Mówi się, że małżeństwa mają trudniej, ale to nie do końca prawda. Ludzie, którzy niesformalizowani związku też wspólnie się dorabiali i teraz ten majątek trzeba podzielić, ktoś musi się wyprowadzić, a kredyty pozostają. W takie sytuacji należy wybrać najlepszą opcję dla obu stron.

Solidarna odpowiedzialność

Warto wiedzieć, że gdy zaciągamy pożyczkę hipoteczną z partnerem to podział własności nie musi być równy. Jeden z partnerów może mieć mniejszą część. Istotne jest to, że obaj kredytobiorcy są odpowiedzialni za całe zobowiązanie. Jeśli partner z jakiegoś powodu nie spłaca rat kredytu, druga osoba jest zobowiązana do spłaty całego zobowiązania. I nie ma tu znaczenia, że jej udział w nieruchomości jest mniejszy. Jest to klauzula solidarnej odpowiedzialności. Decydując się na wspólny, kredyt musimy pamiętać, że w ostateczności będziemy musieli spłacić całość.

Jak podzielić mieszkanie?

Wspólne przebywanie pod jednym dachem po rozstaniu to najgorszy z możliwych pomysłów. Dlatego warto pomyśleć o sprzedaży mieszkania i podzieleniu się gotówką, którą wówczas można przeznaczyć na spłatę swojej części kredytu. W takiej sytuacji każdy idzie w swoją stronę i spłaca swoją część. Drugie rozwiązanie to przejęcie całej nieruchomości przez jednego partnera. Wiąże się to ze spłatą drugiej osoby. W obydwu przypadkach konieczna jest rozmowa z bankiem.

Jak widać, niby tak samo są traktowane związki formalne i nieformalne przy kredytach, ale coś jednak nadal przeważa szalę na stronę sformalizowanych.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Marzena

5

Marzena Data dodania: 20-02-2017 18:17 Kocham swojego partnera, jestesmy razem 8 lat, nie bierzemy ślubu bo nie odczuwamy takiej potrzeby, ale mimo tego ze mam do niego pelne zaufanie to i tak bym sie nie zdecydowala na kredyt we dwoje nie majac slubu czy majac slub, to nieistotne
Pisklak

4

Pisklak Data dodania: 04-01-2017 16:36 Wydaje mi sie, że to bez znaczenia dla banku tak na dobrą sprawe czy jest ślub czy nie ma ślubu, no bo co wtedy jesli osoby sa w zwiazku malzenskim, ale maja intercyze? Wychodzi na to samo wtedy
Chmoorka

3

Chmoorka Data dodania: 28-11-2016 14:08 Jedyny kredyt we dwoje jaki ma ręce i nogi to kredyt na mieszkanie jak już jest się małżeństwem, żęby mieć wspólny własny kąt i miejsce do założenia własnej rodziny,. Takie moje zdanie!
hUbert

0

hUbert Data dodania: 22-11-2016 07:35 decydując się na kredyt we dwoje nie mając ślubu trzeba bardzo solidnie się nad tym zastanowić, paradoksalnie jest to niemal tak samo ważna decyzja jak ślub w dzisiejszych czasach...
Lidka

0

Lidka Data dodania: 21-11-2016 16:37 wzięłam kredyt gotówkowy z moją przyjaciółką na wspólny interes, interes nie wyszedł, z przyjaciółką się pokłóciłam, a kredyt został, ale trzeba oddać jej sprawiedliwość, że potrafiła się zachować i kredyt spłaciłyśmy bez problemów
Makstik

2

Makstik Data dodania: 18-11-2016 14:13 Bardziej istotną kwestią od tego jak wziąć kredyt we dwoje nie mając ślubu, bo to żaden problem to kwestia czy naprawdę jesteśmy pewni w 100% tej osoby, bo jak sie rozstaniecie to różnie potem może być. Warto sie zastanowić solidnie przed podjęciem tak istotnej decyzji!!
Kacper

0

Kacper Data dodania: 17-11-2016 13:48 nie zgadzam sie Omisia, bank lepiej patrzy na małżeństwo niż dwoje ludzi bez ślubu jeśli chodzi np o kredyt hipoteczny, ale prawda jest ze kredyt we dwoje nie majac slubu jest mozliwy i to jak najbardziej
Omisia

0

Omisia Data dodania: 07-11-2016 15:15 mozna normalnie jako współkredytobiorcy brać kredyt we dwoje nie mając ślubu i nie przysparza to większych problemów
Olisia

0

Olisia Data dodania: 31-10-2016 13:43 Nie wiem, czy bym się zdecydowała na kredyt we dwoje nie mając ślubu. Różne sytuacje bywają, a później kłopot zostaje.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.