Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Komornik zabierze mniej emerytom i rencistom

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 20-01-2017/11:20

Komornik zabierze mniej emerytom i rencistom

Reklama


 

Komornik zabierze mniej emerytom i rencistom

 Dobra wiadomość dla wszystkich emerytów i rencistów! Już w pierwszej połowie nadchodzącego 2017 roku mają zostać wprowadzone nowe reguły dotyczące egzekucji komorniczych z emerytur oraz rent. Jeżeli najnowsze zmiany zostaną wprowadzone w życie, komornicy będą mieli mniejszą możliwość dokonywania zajęć na świadczeniach wypłacanych przez ZUS. Rok 2017 przynajmniej według zapowiedzi i przewidywań ma być dobrym rokiem dla rencistów i emerytów. Wraz z początkiem marca przyszłego roku ma wzrosnąć wartość najniższej emerytury i renty wypłacanej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z 882,56zł brutto do 1000zł brutto.

 Chociaż w dalszym ciągu wysokość tego świadczenia nie będzie można uznać za wysoką to główni zainteresowani czyli osoby otrzymujące najniższe renty oraz emerytury odczują wzrost wysokości ich świadczeń. Następną korzystną dla emerytów i rencistów zmianą, którą przyniesie początek roku 2017 jest znaczne podniesienie kwot emerytur i rent niepodlegających zajęciom komorniczym. Żeby w pełni zrozumieć wszystkie wprowadzane zmiany, a także ich zasadność i znaczenie konieczne jest najpierw zapoznać się z obecnie panującymi zasadami egzekucji komorniczych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 Obecne zasady zajęć komorniczych świadczeń ZUS

 Informacji na temat zasad zajęć komorniczych emerytur oraz rent należy szukać w ustawie z 17 grudnia 1998r. (DZ. U. 1998 nr 162 poz. 1118). Trzeba wiedzieć, że regulacje z omawianej ustawy obejmują zajęcia świadczeń naliczonych oraz niewypłaconych przez ZUS.  W przypadku egzekwowania zaległych alimentów komornik może zabrać 60% kwoty brutto, w którą wlicza się również składka NFZ oraz podatek PIT. Komornik ma prawo zająć połowę kwoty brutto na poczet zadłużenia powstałego na wskutek pobytu w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczo – leczniczych lub pielęgnacyjno – opiekuńczych. Z kolei przy egzekucji pozostałych świadczeń takich jak na przykład nieuregulowany kredyt komornik zabierze emerytowi lub renciście 25% kwoty brutto.

 Doświadczenie i codzienna praktyka pokazują, że zazwyczaj stosuje się limit potrącenia w wysokości 25% kwoty brutto danej renty tudzież emerytury. Warto zauważyć, że ten limit jest dwukrotnie mniejszy niż poziom potrąceń w przypadku pensji za pracę na etacie, który wynosi 50%. Limit 25% kwoty brutto renty albo emerytury ma również zastosowanie w sytuacjach, gdzie następuje zbieg kilku egzekucji pozostałych świadczeń, takim przypadkiem są np. dwa niespłacone kredyty. Następnym ograniczeniem, o którym trzeba pamiętać jest kwota wolna od egzekucji wynosząca 50% najniższego świadczenia brutto przy egzekucji pozostałych świadczeń takich jak niespłacone kredyty czy alimenty. Jest to 20% najniższego świadczenia brutto, gdy zadłużenie powstało w wyniku pobytu w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W przypadku zwrotu nienależnym emerytur oraz rent kwot wynosi ona 60% najniższego świadczenia brutto.

  Czym jest kwota wolna? Jest to minimalna suma, którą musi otrzymać emeryt lub rencista. W zdecydowanej większości przypadków kwota ta obecnie wynosi 50% z 882,56zł czyli 441,28zł. W pierwszej kolejności komornicy biorą pod uwagę limity zajęć, a kwota wolna często jest traktowana jedynie jako dodatkowe ograniczenie.

 750zł dla emeryta od 2017 roku

Od dawna emeryci i renciści skarżyli się na niski poziom kwoty wolnej od zajęcia. Kilkukrotnie już różni posłowie usiłowali interweniować w tej sprawie, jak dotąd jednak niestety bezskutecznie. Na szczęście dobra wiadomość dla emerytów i rencistów jest taka, że wszystko wskazuje na to, że w końcu zostaną podjęte realne kroki w tej sprawie. Dnia 21 października 2016r. Sejm podczas głosowania jednogłośnie przyjął ustawę podwyższającą kwotę emerytury i renty wolną od zajęcia komorniczego.

 Następnie projekt nowelizacji został skierowany do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, potem trafił do Senatu, gdzie nie było żadnych zastrzeżeń. W takim wypadku losy ustawy wydają się być pewne, wszakże trudno oczekiwać prezydenckiego weta w tej sprawie. W takim wypadku możemy oczekiwać, że już w pierwszej połowie 2017 roku będą obowiązywać przepisy podwyższające kwotę wolną z 50% najniższej renty/emerytury do 75%, co w roku 2017 daje kwotę w wysokości 750zł. Trzeba zaznaczyć, że zmiany te nie dotyczą innych kwot wolnych, dla alimentów i pobytów w placówkach opiekuńczych  oraz limitów.

 Podwyższoną kwotę wolną od zajęcia odczują ci emeryci i renciści, którzy mają długi powstałe w wyniku niespłaconych pożyczek lub kredytów. Nowe zasady będą miały zastosowanie również w przypadku zobowiązań powstałych przed wprowadzeniem zmiany w przepisach. Nowa kwota od zajęcia na poziomie 75% minimalnej emerytury ma zacząć obowiązywać pół roku od chwili ogłoszenia ustawy. Chociaż wielu osobom może się wydawać, że jest to zmiana niewielka, dla wielu emerytów i rencistów kwota ta w znaczący sposób pozytywnie wpłynie na domowy budżet.

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Inga Data dodania: 06-02-2017 19:03 Gorzej tylko ze potem taki emeryt nie ma z czego zyc jak nierozsadnie zaciagnie dlugi a splacac trzeba... A osoba pracujaca zawsze moze druga prace znalezc czego emeryt nie zawsze moze zrobic

0

Balbinka Data dodania: 21-01-2017 13:43 Emeryt czy rencista zawsze jest doskonałym klientem dla banków czy prywatnych firm chwilówkowych bo wiadomo że emeryturę czy rentę na pewno otrzyma. Jak ktoś jest nawet na wysokiej pensji to zawsze może prace stracić a emerytura to nawet jak jest mała ale zawsze pewne to świadczenie pieniężne od państwa jest
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.