Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak odstąpić od umowy pożyczki?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

 

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

 Zdarzają sie w życiu sytuacje, w których nie ma czasu na uważną analizę i liczy się szybkość działania. W takich chwilach, gdy liczy się szybkie zdobycie gotówki na palącą potrzebę nie zwracamy uwagi na warunki podpisywanej umowy. Gdy kryzys zostanie już zażegnany dopiero wtedy przyglądamy się szczegółom, które często okazują się o wiele mniej korzystne niż pod wpływem chwili. Okazuje się wtedy, że na rynku możemy znaleźć atrakcyjniejsze oferty. Bywa też, że zaraz po podjęciu pieniędzy uzyskujemy przypływ gotówki z innego źródła i wzięta pożyczka zwyczajnie przestaje być nam potrzebna. Zapewne wiele osób zastanawia się co w takiej sytuacji można zrobić. Dziś przyjrzymy się zagadnieniu jak skutecznie odstąpić od umowy pożyczki.

 Według litery prawa

Kwestia rezygnacji z pożyczki jest uregulowana prawnie w ustawie o kredycie konsumenckim. Prawo daje klientowi 14 dni od chwili podpisania umowy na zrezygnowanie z niej bez ponoszenia żadnych dodatkowych konsekwencji. Zapis tej ustawy obejmuje każdą sytuację, w której osoba fizyczna podejmuje pożyczkę w celach niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą od podmiotu udzielającego pożyczek w celach zarobkowych. Takie pożyczki są nazywane kredytem konsumenckim i wbrew pozorom nazwa ta obejmuje zarówno pieniądze uzyskane z banku jak i od firm pozabankowych oraz internetowych chwilówek.

 Co więcej składający rezygnację klient nie musi w żaden sposób tłumaczyć się pożyczkodawcy, gdyż ten nie ma prawa wymagać podania powodu odstąpienia od umowy. Podczas podpisywania umowy firma, u której zaciągamy zobowiązanie ma obowiązek dostarczenia nam wzoru wniosku rezygnacji z pożyczki. Musi się na nim znajdować nazwa oraz adres firmy świadczącej usługę. Odpowiednio uzupełniony dokument radzimy złożyć bezpośrednio w siedzibie pożyczkodawcy prosząc jednocześnie o potwierdzenie złożenia wniosku. Jeśli zdecydujemy się na wysłanie określonego oświadczenia pocztą, wiążąca jest data stempla pocztowego na przesyłce. Warto posiadać dowód na złożenie wniosku w terminie w razie ewentualnych komplikacji ze strony kredytodawcy, w przypadku przesyłki pocztowej należy wybrać list polecony z potwierdzeniem nadania i odbioru.

 Zwrot podjętej gotówki i odzyskanie poniesionych kosztów

Jeśli pożyczkodawca zdążył udostępnić nam pieniądze, złożenie wniosku niesie za sobą konieczność zwrotu otrzymanej kwoty. Musimy dotrzymać tego zobowiązania nie później niż w przeciągu 30 dni od momentu odstąpienia od umowy. Należy pamiętać, iż każdy dzień dysponowania pożyczoną gotówką wiąże się z odsetkami wynikającymi z umowy. W celu uniknięcia nieporozumień radzimy udać się do firmy, aby obliczyła całkowitą kwotę do spłaty.

 Niektóre firmy oferują również brak obciążania nas dodatkowymi kosztami jeśli oddamy pieniądze w określonym terminie. Ważne, aby poprosić o dokument potwierdzający spłatę wszystkich zobowiązań i brak roszczeń ze strony pożyczkodawcy.  W przypadku braku zwrotu należności złożony wniosek uznawany jest za bezskuteczny i należy dotrzymać wszystkich zapisów zawartych w umowie. Obowiązek rozliczenia się dotyczy również firmy udzielającej nam środków finansowych. W przeciągu 14 dni od momentu odstąpienia od umowy musi ona zwrócić wszystkie koszty związane z udzieleniem gotówki. Zwrotowi nie podlegają jedynie opłaty przygotowawcze, notarialne oraz związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

 Czy można odstąpić od zakupu na raty?

Należy mieć na uwadze, iż zakup na raty 0% nie jest umową o kredyt konsumencki, a co za tym idzie w tym przypadku nie przysługuje kupującemu ustawowe prawo odstąpienia od umowy. Niewykluczone jednak, iż sprzedający dopuszcza taką ewentualność, odpowiedzi na to pytanie należy szukać w zapisach zawartej umowy. Zaś jeśli chodzi o umowę zakupu na raty z odsetkami, jest to kredyt wiązany, który mieści się w kategoriach kredytu konsumenckiego. W przypadku, gdy towar został już wydany kupujący ma obowiązek zapłacenia sprzedawcy za otrzymany przedmiot  i przekazać podmiotowi udzielającemu rat (którym najczęściej jest bank) odsetki za czas od chwili otrzymania towaru do momentu odstąpienia od umowy. Przyjęcie zwrotu towaru w pełni zależy od woli sprzedawcy.

 Na co trzeba uważać chcąc odstąpić od umowy pożyczki?

W momencie, gdy od zawarcia umowy upłynęło 14 dni, prawa obu stron i szczegóły dotyczące ewentualnego odstąpienia regulują zapisy zawarte w podpisanym dokumencie. Zazwyczaj podpisane przez nas ustalenia nie przewidują prawa do rezygnacji z pożyczki wtedy jedynym wyjściem jest próba odstąpienia od umowy pożyczki za porozumieniem stron. Należy jednak liczyć się z odmową, ponieważ z reguły firmy bardzo niechętnie przystają na tego typu rozwiązanie.

 Wypowiedzenie obliguje nas do natychmiastowej spłaty zobowiązania w przeciągu 30 dni. Należy bezwzględnie dotrzymać tego terminu, gdyż po upływie tego czasu firma może skierować sprawę do sądu i w drodze postępowania egzekucyjnego ściągnąć z nas wszystkie należności powiększone dodatkowo o koszty sądowe oraz windykacji. Tego typu sprawy dla pożyczkobiorcy są z góry przegrane dlatego niewywiązanie się z płatności w terminie wiąże się z wpisem na czarne listy dłużników typu BIG, KRD i ERIF. Wpis do takiej ewidencji wiąże się z zamkniętą drogą do zaciągnięcia innych kredytów oraz pożyczek.

 Odstąpienie od umowy pożyczki, a umowa o kredyt odnawialny

Niektóre firmy pozabankowe typu Wonga czy Vivus posiadają umowy o pożyczkę skonstruowane w inny sposób.  W przypadku podjęcia kolejnej pożyczki przybiera ona charakter kredytu odnawialnego. Wtedy sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku umowy o kartę kredytową lub konto debetowe, na którym bank przyznaje nam limit kredytowy pozostający do naszej dyspozycji na czas trwania umowy. Istotną rzeczą przy umowie o pożyczkę odnawialną jest fakt, iż uznaje się ją za ważną w przypadku własnoręcznego podpisania na papierze. Jest to powód, dla którego Vivus w odróżnieniu od innych firm, wysyła umowę pocztą, a klient zobowiązuje się do podpisu i odesłania pożyczkodawcy. Umowę z Vivusem również można wypowiedzieć, ale tylko z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

 W ten sposób jeśli pożyczka została zawarta na 30 dni tak czy inaczej poniesiemy wszystkie koszty z powodu udzielonej pożyczki. Warto zwrócić uwage, że niekiedy wypowiedzenie umowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż nieustanne przedłużanie terminu spłaty chwilówek. W przypadku wypowiedzenia umowy ponosimy jednorazowe koszty i doliczone do nich odsetki natomiast podczas trwania pożyczki jesteśmy narażeni na ciągłe obciążenia z tytułu kosztów przedłużeń, odsetek, monitów i inne opłaty np. z tytułu dochodzenia wierzytelności. Podsumowując, oprócz samej wiedzy jak odstąpić od umowy pożyczki należy bezwzględnie przestrzegać terminów spłaty, gdyż nawet najmniejsze opóźnienie może wiązać się z unieważnieniem wniosku i naliczeniem dodatkowych kosztów. Równie istotne jest zebranie wszelkich możliwych potwierdzeń o dotrzymaniu warunków rezygnacji i spłaty zobowiązań.

 

            

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Marcin

2

Marcin Data dodania: 07-08-2019 06:20 A ja skorzystałem z pożyczki w VIVUS i nie miałem żadnych papierów pocztą przesyłanych.
Tarantino

1

Tarantino Data dodania: 04-01-2017 12:33 Uważajcie bo jak odstąpicie od umowy to jesteście już "spaleni" w tej firmie pożyczkowej, przynajmniej ja tak miałem, odstąpiłem od umowy i już drugi raz pożyczki mi nie dali chociaż zdolność miałem.
Demolka

2

Demolka Data dodania: 27-10-2016 11:28 odstapienie od umowy pożyczki to nasze święte prawo, tylko że polskie prawo daje nam na to tylko 14 dni, wiec lepiej szybko sie zdecydować!
Maras

1

Maras Data dodania: 12-09-2016 13:23 jak chcemy odstapic od umowy to nie ma na co czekać, bo mamy na to tylko dwa tygodnie, a jak juz sie przekroczy ten termin to w 99% przypadków nic nie mozna juz poradzic, a najlepiej to bardzo dokladnie przemyśleć sprawe i dopiero wtedy podejmowac decyzje to i od umowy nie bedzie trzeba odstepowac
Profit

1

Profit Data dodania: 12-07-2016 17:46 odstępowałem od umowy w vivusie i nie robili mi żadnych problemów, ale już następnej pożyczki u nich nie dostałem i to bez podania powodów :P rozmawiałem ze znajomą, która pracuje w jednej z pozabankowych firm pożyczkowych i mówiła, że większość firm ma taką politykę, że jak ktoś odstąpi od umowy, albo spłaci wcześniej to już nie otrzyma w tej firmie pożyczki
Kiskof

1

Kiskof Data dodania: 29-06-2016 11:52 pilnujcie też daty wysłania, bo firmy będą kombinować jak tylko mogą, żeby nie uznać tego odstąpienia od umowy, bo wiadomo że wtedy nie zarobią
Kantei

1

Kantei Data dodania: 22-06-2016 18:09 lepiej odstąpić od umowy nawet jak nie bedziemy mieli z czego splacic pozyczki niz placic te przedluzenia, osoba ktora dobrze sie zna na prawie i tych wszystkich regulaminach moze tak zrobic, ze skutki niesplaconej pozyczki wcale nie beda tak straszne
Lala

1

Lala Data dodania: 16-06-2016 15:50 z reguly firmy pozyczkowe nie robia problemow przy odstapieniu od umowy ale slyszalam ze jak sie odstapi to potem nie ma juz co wnioskowac o pozyczke bo nie dadza
Toothie

1

Toothie Data dodania: 10-06-2016 18:56 uważajcie, bo właśnie tak nacięłam się z tymi ratami 0%, chciałam odstąpić od umowy i nie mogłam, bo mi powiedzieli że nie mogę bo nie jest to umowa o kredyt konsumencki. Koniec końców sprzedałam w internecie ten telewizor, ale warto wiedzieć, że nie można sie wycofać. Zawsze muszą jakiś haczyk wcisnąć
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.