Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy bank wpisuje żyranta do BIKu?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy bank wpisuje żyranta do BIKu?

 

 

Czy bank wpisuje żyranta do BIKu?

Żyrant, czyli inaczej poręczyciel to jedna z powszechniejszych form  zabezpieczenia kredytu. Dla banku to mniejsze ryzyko. Zarówno kredytobiorca jak i żyrant są w taki sam sposób odpowiedzialni za spłatę zobowiązania. Procedura sprawdzania żyranta jest identyczna jak kredytobiorcy, w związku z czym nie wystarczy tylko przyjść i podpisać się pod treścią umowy, ale konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Poręczenie kredytu nie tylko jest odnotowane w BIK, ale i wpływa na zdolność kredytową. Zdarza się, że pociąga za sobą inne negatywne dla żyranta konsekwencje. Dziś o tym jakie informacje znajdą się w BIK żyranta.

Dlaczego informacja o poręczeniu widnieje w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej powstało z myślą o obniżeniu ryzyka kredytowego, ponoszonego przez bank. Gdyby nie informacje zawarte w BIK, kredytów niespłaconych z pewnością byłoby znacznie więcej. Dzięki bazie BIK, bank szybko i łatwo sprawdza posiadane zobowiązania klienta. W ostatnim czasie współpracę z Biurem Informacji Kredytowej nawiązało wiele firm pozabankowych. Historia klientów wzbogaca się o pozytywne bądź negatywne wpisy od firm pożyczkowych. Poręczenie oznacza wzięcie na siebie zobowiązania za spłatę długu w sytuacji, gdyby kredytobiorca nie płacił rat. Taka informacja znacząco wpływa na decyzję o przyznaniu kredytu żyrantowi.

Rata cudza, rata swoja

Wpisanie żyranta do BIK chroni jego samego. Bo co w sytuacji, gdyby musiał spłacić zobowiązanie za kredytobiorcę, a dodatkowo miałby jeszcze swój kredyt? Płacenie rat cudzych i swoich na tyle mogłoby obciążać żyranta, że w pewnym momencie staje się niewypłacalny. Decydując się na poręczenie kredytu komukolwiek, niestety trzeba mieć świadomość, że ostatecznie być może zobowiązanie przyjdzie spłacić nam. Choć wiele osób nie dopuszcza do siebie takiej myśli, bo kredyt poręcza się najczęściej najbliższym i najbardziej zaufanym ludziom z otoczenia. Kto jak kto ale ten człowiek z pewnością by mi tego nie zrobił. Życie pokazuje jednak coś zupełnie innego. Cudzy kredyt spada na barki żyranta i albo go spłaci albo wpędzi się w kolejne problemy.

Jakie informacje o poręczeniu są odnotowane w BIK?

Bank pobierając raport dotyczący wnioskującego o kredyt, ma dostęp do wszystkich informacji, w tym poręczonego kredytu. Są to standardowe informacje jak w przypadku każdego długu. Jeśli dochodzi do sytuacji, że kredytobiorca nie spłaca rat i bank puka do drzwi żyranta, a ten również się uchyla, to takie informacje też odnotowane zostają w bazie. Jest to sygnał dla banków świadczący o tym, że mają do czynienia z nierzetelnym klientem i prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt dla siebie jest niewielkie.

Kredytobiorca nie płaci- co robić?

Najlepszą drogą jest spłata zadłużenia wobec banku. Zanim jednak podpisana zostanie umowa kredytowa, koniecznie trzeba zadbać, by zawierała dogodne dla żyranta rozwiązania, przykładem spłata długu tylko do określonej kwoty. Żyrant traktowany jest jak kredytobiorca, w związku z czym aby nie robić sobie problemów, dług najlepiej jest spłacić. A w następnym kroku odzyskać pieniądze od kredytobiorcy. Można to zrobić na drodze sądowej, korzystając w kolejnym etapie z pomocy komornika. Zyskujemy czysty BIK i sygnał dla banków w przyszłości, że jesteśmy rzetelnymi klientami, ponoszącymi odpowiedzialność za swoje decyzje. Dług kredytobiorcy wobec żyranta przedawnia się po trzech latach, a potwierdzony wyrokiem sądu po 10 latach. W najbliższej przyszłości okres ten ma być skrócony.

Jak poręczenie wpływa na zdolność?

Bycie żyrantem nie pozostaje bez wpływu na zdolność kredytową. W zależności od kwoty poręczonego kredytu, okresu spłaty, w mniejszym bądź większym stopniu rzutuje na zdolność kredytową. Jeśli będziemy chcieli zaciągnąć kredyt, to trzeba mieć na uwadze, że bank weźmie pod uwagę poręczenie. Informacja o takim kredycie widoczna jest w BIK żyranta przez pięć lat po jego spłacie.

Poręczenie kredytu pociąga za sobą szereg skutków, a często traktowane jest jako zwykła, koleżeńska przysługa.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.