Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy każde mieszkanie traci na wartości?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 07-05-2018/15:22

Czy każde mieszkanie traci na wartości?

Reklama


 

 

Czy każde mieszkanie traci na wartości?

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w życiu, pomijając milionerów, którzy zmieniają je jak rękawiczki i nie przejmują się tym czy nieruchomość straci na wartości czy też nie. Pozostali śmiertelnicy zanim podpiszą umowę kupna, muszą się mocno wysilić, by znaleźć lokum, które nie tylko będzie tanie, dobrze usytuowane, w stanie dobrym (bądź bardzo dobrym), a do tego w przyszłości sprzeda się przynajmniej za kwotę, którą zapłacono. A najlepiej, gdy nieruchomość zyska na wartości. Wybór nie jest łatwy, ale angażując dużą gotówkę bądź biorąc kredyt, na znalezienie idealnej nieruchomości warto poświęcić dużo czasu. Może się to opłacać, bez względu na to czy mieszkanie kupowane jest pod wynajem czy do zamieszkania. Dziś o tym jak zwiększyć szanse na zakup nieruchomości, która zyska na wartości.

Kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje

Osoby, które dobrze znają się na rynku nieruchomości, mogą zadziwiać swoimi wyborami, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości. Przykładem mało ciekawa okolica, nie ciesząca się zbyt dobrą sławą, ale to właśnie może być strzał w dziesiątkę. Zakup nieruchomości za niewielkie pieniądze, a później sprzedaż z dużym zyskiem bądź wynajem na korzystnych warunkach. Na przestrzeni lat odpowiednio zagospodarowana dzielnica, może stać jedną z atrakcyjniejszych części miasta, a tym samym inwestycja w nieruchomość może oznaczać, że zyska ona, a nie straci na wartości.

MPZP powie Ci co się zmieni

Kupując nieruchomość, zawsze powinno się myśleć perspektywicznie, nawet jeśli w planach jest zamieszkać w niej na stałe. Nikt nie wie co wydarzy się za kilka miesięcy czy lat. A być może sytuacja będzie wymagała sprzedaży lokalu, przeprowadzki czy wynajmu. Wówczas liczy się wszystko. Dlatego przed zakupem mieszkania, należy zajrzeć do Miejscowego Planu zagospodarowania Przestrzennego. Plan składa się z dwóch części: tekstowej i graficznej. Określa zmiany w przestrzeni miejskiej w najbliższych latach. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie planowane są nowe inwestycje i jakie, czy budowane będą nowe bloki, przedszkola, szkoły, fabryki (co oznacza nowe miejsca pracy) itd. To jak będzie wyglądała za kilka lat okolica, w której zamierzasz kupić nieruchomość, ma kluczowe znaczenie czy jej wartość będzie spadać czy wzrastać. Dlatego MPZP powinien być pierwszym krokiem przy szukaniu nieruchomości, zarówno pod wynajem jak i do zamieszkania.

Mieszkanie z ładnym widokiem

Atrakcyjniejsza jest nieruchomość, która posiada widok na zieleń, plac zabaw itp., jest oddalona od ruchliwej ulicy, niż ta, z której widok jest na kolejny blok bądź przy drodze szybkiego ruchu. Z MPZP dowiesz się czy przy bloku, w których chcesz kupić mieszkanie, nie ruszy za chwilę budowa drogi ekspresowej, a to raczej mało atrakcyjne położenie.

Co w okolicy?

Dobra lokalizacja to bliskość szkół, przedszkoli, szpitala, biblioteki, sklepów, a także terenów zielonych, parków, skwerów, placów zabaw dla dzieci. Życie w betonie modne było tylko w PRL-u, teraz większość ludzi chce mieszkać w pobliżu obszarów zielonych. Im jest ich więcej w okolicy, tym lepiej. Oczywiście tu znów trzeba dokładnie przyjrzeć się MPZP, czy parki, łąki w pobliżu nie zostaną zamienione na obiekty z betonu.

Znaczenie ma również dobra komunikacja do centrum miasta, z pozostałymi dzielnicami, możliwość dojazdu do sąsiadujących miejscowości, a także punktów rozrywki, w dni wolne od pracy itd. Zmotoryzowani pod uwagę powinni wziąć parking pod blokiem. W większości parkingi są niestrzeżone, dlatego jeśli chcesz by auto stało na parkingu strzeżonym, trzeba sprawdzić, gdzie jest najbliższy i czy jest jeszcze miejsce. W przyszłości będzie miało to również duże znacznie przy sprzedaży bądź wynajmie nieruchomości.

Małe, średnie czy duże?

Od kilku lat w Polsce obserwowalny jest trend dotyczący kupowania mieszkań małych i średnich. W przyszłości, a przynajmniej w ciągu kilku najbliższych lat, raczej się to nie zmieni. Najbardziej poszukiwane i najczęściej kupowane są mieszkania o powierzchni od 40 do 60 m. kw. Są to nieruchomości z dwoma bądź trzema pokojami. W cenie są również kawalerki. Mniejsze mieszkanie to nie tylko niższe koszty, ale łatwiej w przyszłości będzie sprzedać bądź wynająć taką nieruchomość. Duże mieszkania powyżej 80 m. kw. nie sprzedają się dobrze, bo zainteresowanie nimi jest małe. A to oznacza, że właściciel jeśli chce je sprzedać szybko, albo musi obniżyć cenę, albo mieć lokal w bardzo dobrej lokalizacji. 

Piętro ma znaczenie

Mieszkania na parterze i pierwszym piętrze są mniej atrakcyjne od tych na wyższych piętrach. Szczególnie na ostatnim, gdy jest ładny widok za oknem na okolicę. Mieszkanie na parterze wiąże się z wyższym ryzykiem, złodzieje łatwiej mogą dostać się do niego przez balkon. Dlatego wiele osób decyduje się na rolety antywłamaniowe. Ponadto, czytanie książki czy słuchanie muzyki na parterze na balkonie czy pierwszym piętrze, może być nieco krępujące, gdy przechodnie zaglądają z ciekawości przez balustradę. A zatem warto inwestować w nieruchomości na wyższych piętrach, chyba że w planach jest przeznaczenie jej na działalność usługową.

Mieszkanie w kamienicy/ starym budownictwie opłacalną inwestycją?

To zależy od stanu budynku i planów wobec niego. Jeśli kamienica jest wyremontowana, na zewnątrz i w środku bądź są takie plany, a do tego położona jest w bardzo dobrym punkcie, to inwestycja może się opłacać. A już szczególnie, gdy jest możliwość kupienia lokalu w dobrej cenie. Wiele osób obecnie interesuje się mieszkaniami czy też lokalami na poddaszach w starych budynkach. Mają one swój klimat i niepowtarzalny charakter. Jeśli budynek utrzymany jest w dobrym stanie, to mieszkanie może w przyszłości zyskać na wartości.

Dodatkowe metry mają znaczenie

Piwnica oraz garaż również mają znaczenie, zarówno kupując mieszkanie do zamieszkania jak i wynajmu. Mieszkanie, które ma piwnicę i sprzedawane jest z garażem, dla osób zmotoryzowanych jest bardziej atrakcyjne. Dla młodych małżeństw znaczenie może mieć również wózkownia.

Szereg elementów ma wpływ na wartość nieruchomości w przyszłości. Jedni mogą stracić, a inni zyskać. Szczęściu warto pomóc.

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.