Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy komornik może zająć zasiłek?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy komornik może zająć zasiłek?

 

 

Czy komornik może zająć zasiłek?

Jeszcze kilka lat temu kwestia zajmowania zasiłków przez komorników sądowych nie była do końca uregulowana i zdecydowanie częściej dochodziło do ich zajęć. W 2010 roku weszły w życie przepisy, które chronią w większym stopniu dłużników otrzymujących zasiłki. Nie wszystkie rodzaje zasiłków podlegają ochronie i z niektórych komornik może ściągać dług. Zależne to jest również od przyczyny zadłużenia. Przykładem długi powstałe w wyniku niepłacenia alimentów, które mogą być również ściągane z niektórych zasiłków. Dziś zajmiemy się tematem zasiłków, których nie może i  które może zająć komornik. A także co zrobić, gdy komornik zajmie zasiłek?

Zasiłek- świadczenie dla potrzebujących

Świadczenie pieniężne bądź niematerialne, które wypłacane jest przez instytucje państwowe, organizacje non profit osobom potrzebującym. Zasiłki wypłacane są osobom, które z jakiegoś powodu znalazły się w trudnej sytuacji. Najczęściej wypłacane są tym, którzy podupadli na zdrowiu bądź w danym okresie nie mogą wykonywać pracy (przykładem po urodzeniu dziecka), są w trudnej sytuacji finansowej (utracili pracę), także dla osób z biedniejszych rodzin na edukację (czyli stypendium socjalne). Rodzajów zasiłków jest wiele, jednak wszystkie łączy jedno. Stanowią pomoc dla beneficjenta. Są wypłacane osobom potrzebującym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wypłatą zasiłków zajmują się głównie ośrodki pomocy społecznej. Zajęcie komornicze zasiłku byłoby sprzeczne z jego przyznaniem. Jeśli ktoś go potrzebuje, to pieniądze te powinny być wolne od zajęcia. Niestety nie zawsze tak jest.

Zasiłek jak dochód?

Zależy z jakiej perspektywy na to spojrzymy. Dla komornika jest to dochód. Zwłaszcza że nie ma on dostępu do informacji, skąd pieniądze znalazły się na koncie dłużnika, a co za tym idzie nie wie, iż jest to zasiłek. Komornik zajmuje rachunek, na który wpływają pieniądze z zasiłków i takich sytuacji i przykładów jest mnóstwo. Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie co zrobić jak komornik zajmie zasiłek. Dla komornika nie ma znaczenia czy jest to zasiłek. Rachunek dłużnika jest namierzony i zostaje zajęty.

Świadczenia niepodlegające egzekucji

Zgodnie ze zmianą przepisów w 2010 roku wyodrębniona jest grupa świadczeń, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Oznacza to, że komornik sądowy nie może zając środków pochodzących z tych świadczeń. Wolne od egzekucji komorniczej są:

  • świadczenia alimentacyjne
  • świadczenia wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny, w sytuacji gdy ściąganie alimentów jest bezskuteczne
  • zasiłki pielęgnacyjne
  • dodatki pielęgnacyjne
  • świadczenia pielęgnacyjne
  • becikowe, czyli jednorazowe świadczenie po urodzeniu dziecka
  • zasiłki rodzinne
  • dodatki do zasiłków rodzinnych, w tym: dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka, z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego, z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w inny miejscu zamieszkania
  • świadczenia rodzicielskie
  • zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych
  • dodatki dla sierot zupełnych
  • świadczenia integracyjne
  • świadczenia z pomocy społecznej, w tym między innymi: zasiłki okresowe, stałe, celowe

Pełna lista świadczeń, które nie podlegają egzekucji komorniczej zawarta jest w Kodeksie Cywilnym. W razie wątpliwości szybko można sprawdzić czy zasiłek, który otrzymujemy podlega zajęciu komorniczemu.

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek ten wypłacany jest przez urząd pracy osobom, które straciły zatrudnienie. W zależności od tego czy zostały zwolnione czy też same się zwolniły otrzymują zasiłek od razu bądź po kilku miesiącach. Aby otrzymać zasiłek trzeba spełnić kilka warunków. Co gdy już dostajemy zasiłek, a komornik puka do drzwi? Czy może zająć zasiłek dla bezrobotnych? Teoretycznie może, ale w praktyce nie. Zasiłek dla bezrobotnych jest traktowany jako pieniądze pochodzące ze stosunku pracy, czyli jako wynagrodzenie. Jednak jego wartość jest na tyle niska, że nie przekracza kwoty wolnej od potrąceń. W związku z tym komornik nie może zająć zasiłku dla bezrobotnych. Wyjątkiem jest ściąganie długów pochodzących z niepłaconych alimentów. W przypadku egzekucji alimentów nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń.

Czy komornik może zająć zasiłek macierzyński?

Świadczenia otrzymywane po urodzeniu dziecka w postaci zasiłku macierzyńskiego mogą być zajęte przez komornika sądowego. Egzekucja odbywa się na zasadach, które określa ustawa emerytalna. Świadczenia alimentacyjne egzekwowane są do 3/5 wysokości zasiłku, zaś inne należności do ¼ wartości.

Zasiłki przelewane na konto mogą być zajęte przez komornika

Niestety w takiej sytuacji znalazła się już niejedna osoba. Musimy pamiętać o tym, że pieniądze wpływające na konto, w tym zasiłki, tracą w tym momencie swój charakter i zaczynają obowiązywać inne przepisy. Komornik nie ma takich uprawnień, by sprawdzić źródło z którego pochodzą pieniądze. Blokując środki na rachunku, zajmuje zarówno wynagrodzenie za pracę, alimenty, zasiłki itd. W takiej sytuacji, gdy konto zostało zablokowane nie wiele już możemy zrobić.

Zasiłek zajęty na koncie- co zrobić?

W myśl przepisów, komornik blokując konto, nie może zająć wszystkich środków, musi zostawić dłużnikowi pieniądze na życie. Co zrobić, gdy konto służyło wyłącznie do wpływów zasiłków, alimentów itd.? Musimy udać się do ośrodka pomocy społecznej, który wypłaca świadczenie i poprosić o potwierdzenie wypłaty takiego świadczenia. Mając taki dokument, powinniśmy udać się do komornika sądowego, który dokonał zajęcia. Wyjaśnić sprawę i ustalić szczegóły dalszego postępowania.

Zasiłki najlepiej pobierać do ręki

Aby uchronić się przed zajęciem zasiłków na rachunku bankowym i koniecznością odkręcania całej sytuacji, najlepszym rozwiązanie jest pobieranie ich do ręki. Oczywiście komornik może sięgnąć do naszej gotówki, ale w przypadku świadczeń, które są wyłączone spod egzekucji jesteśmy bezpieczni.

Wniosek jest taki, że w przypadku zasiłków najpewniej odbierać je osobiście i trzymać w skarpecie.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Yz

2

Yz Data dodania: 22-02-2018 01:54 A ja sie nauczyłam, ze oszuści korzystając z takich podpowiedzi nie oddadzą mi zasadzonych należności. Autor artykułu troszczy sie o osoby, ktore unikają rozliczenia. A ja choc zostałam oszukana, nie moge odebrać należnych pieniędzy, ktore jako samotna matka, tez potrzebuje na dziecko...
Abarot

0

Abarot Data dodania: 11-02-2017 15:21 Już dawno przestałam wierzyć w to, że to że prawo czegoś zabrania gwarantuje to, że zabroniona rzecz sie nie wydarzy. Prawo jest jak płot, kto zwinny to przeskoczy, ale bydło jest na swoim miejscu!
Teslaman

0

Teslaman Data dodania: 04-01-2017 18:58 Komornik nie ma prawa zabrać i zająć zasiłek, bo nie przekracza on tego minimalnego progu zwiazanego z pensją minimalną
Bartłomiej

3

Bartłomiej Data dodania: 21-12-2016 16:35 jak komornik zajmie coś czego nie ma prawa zająć, np. dokona zajęcia zasiłku, to choćto bez sensu troche to składajcie skargi i zażalenia to może w końcu się nauczą!
Prota

2

Prota Data dodania: 20-12-2016 16:27 Ja już przy 500+ nauczyłam sie, że najlepiej gotówke to do rączki brać, bo inaczej się rzucą jak sępy i hieny, płać, płać!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.