Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak bezpłatnie sprawdzić raport BIK?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jak bezpłatnie sprawdzić raport BIK?

 

 

Jak bezpłatnie sprawdzić raport BIK?

Każda osoba pełnoletnia może bezpłatnie sprawdzić swój BIK. Każda instytucja, która zajmuje się przetrwanianiem danych osobowych jest ustawowo zobowiązana do przekazania informacji zainteresowanym, zgodnie z zapisami ustawy. Dodatkowo Biuro Informacji Kredytowej udostępnia opcję szerszą raportu z możliwością pobrania w dowolnym momencie, ale za opłatą. Historia kredytowa jest istotna z punktu widzenia kredytów, pożyczek pozabankowych, zarówno chwilówek jak i pożyczek ratalnych, ale też produktów pozabankowych. Nie tylko banki sprawdzają klientów w Biurze Informacji Kredytowej, również inni usługodawcy, spoza branży bankowej. Pozytywna historia zdecydowanie ułatwia życie, ale nie tylko dlatego warto mieć pod kontrolą swój BIK. Dziś o tym jak pobrać bezpłatny raport, ile kosztują opcje dodatkowe i dlaczego powinniśmy zaglądać do BIK.

Po co sprawdzać BIK?

W najbliższym czasie nie zamierzam zaciągać kredytu, wszystko spłacam regularnie, dlatego nie sprawdzam bazy. To niestety duży błąd. Oszuści wyłudzający kredyty czy choćby próbujący zaciągnąć pożyczkę na cudze dane tylko czekają na okazję. Wszelkie wnioski o pożyczkę są odnotowane w BIK, jak również zaciągnięte kredyty. Dzięki alertom BIK (usługa dodatkowa) klient automatycznie jest informowany o złożonym wniosku, szybka reakcja chroni przed licznymi problemami. Raport pozwala w pełni kontrolować terminowość spłat, umożliwia dokładną analizę wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Bez trudu odczyta go każdy. Jest tak skonstruowany by nie pojawiały się wątpliwości jak się za niego zabrać. Jest interaktywny, dzięki czemu łatwo i szybko analizowane są poszczególne pozycje, dodatkowo opcja wydruku. I co najważniejsze, raport, niestety odpłatny, zawiera ocenę punktową, która jest kluczowa przy decyzji kredytowej.

Raz na pół roku ustawowo każdy może pobrać raport za darmo

Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych (art. 33) każdy ma możliwość sprawdzić gromadzone na jego temat dane. Ustawa precyzuje co jaki okres za darmo każdy ma prawo uzyskać informacje odnośnie gromadzonych na swój temat danych. Jest to tzw Informacja Ustawowa, którą można pobrać raz na pół roku.

Trzy kroki do bezpłatnego raportu

Wchodząc na stronę BIK, pojawiają się różne opcje raportów BIK, w tym próbny za 0 zł. Nas jednak interesuje Informacja Ustawowa. Dlatego należy zjechać na sam dół strony, w kolumnie dokumenty i regulacje wejść w zakładkę obowiązki ustawowe. W tekście, który pojawi się na stronie (praktycznie na jego końcu) na niebiesko podświetla się Informacja Ustawowa BIK, wystarczy kliknąć. Znajdziemy tam wszystkie ważne informacje i rozpoczniemy proces rejestracji. Aby przebiegał sprawnie, przygotuj PESEL, zdjęcie bądź skan dowodu osobistego, nr konta z którego wysłany zostanie przelew potwierdzający dane i telefon komórkowy- na niego przyjdzie wiadomość z kodem aktywacyjnym. Inna opcja to odwiedzenie siedziby BIK w stolicy i złożenie wniosku osobiście, najczęściej raport wydawany jest od razu do ręki. Można także wydrukować wniosek i wysłać go na adres biura z dopiskiem ‘Informacja Ustawowa’. Najszybciej raport pobierzemy online, zarówno bezpłatny jak płatny. Przy rejestracji w pierwszym kroku należy podać adres mail, zaznaczyć wymagane zgody i przejść dalej. Na podany mail wysyłany jest link aktywacyjny, ustalamy dane dostępu do konta i aktywujemy konto. W kolejnym kroku wybieramy rodzaj oferty, można wybrać pakiet płatny bądź bez opłat, pakiet minimalny. Przechodzimy do potwierdzenia tożsamości. Na tym etapie należy podać dane osobowe oraz załączyć pliki, skan bądź zdjęcia dowodu osobistego, również należy podać nr rachunku bankowego, z  którego zostanie wysłany przelew. Ważna informacja jest taka, że konto nie może być firmowe i nie może być współdzielone, czyli musimy być jedynymi właścicielami konta. I o tym należy pamiętać składając wniosek o raport. Ostatnim krokiem jest przelew na wskazane konto, z rachunku, który wcześniej został podany. Po zaksięgowaniu przelewu, sms-em przychodzi kod, który należy wpisać po zalogowaniu się na konto. Aktywuje dostęp do usługi.

Co zawiera Informacja Ustawowa?

Bezpłatny raport z BIK, do którego każdy ma prawo co sześć miesięcy, zawiera historię kredytową. Sprawdzimy posiadane zobowiązania, terminowość płatności rat. Informacja Ustawowa niestety różni się od pełnego raportu BIK, jest jego nieco uboższą wersją. Mimo tego, że sprawdzimy swoją historię kredytową nie ma dostępu do niektórych informacji, stąd szczególnie gdy zamierzamy starać się o kredyt, przykładowo hipoteczny, warto wziąć pod uwagę płatny raport BIK. Dane zawarte w Informacji Ustawowej są aktualne na moment ich wygenerowania. Bezpłatny raport jest dostarczany w postaci PDF, do miesiąca od złożenia zamówienia.

Różnice między Informacją Ustawową a raportem

Jedną z ważniejszych różnic, która z pewnością interesuje większość, to ocena punktowa BIK. To ona jest jednym z głównych elementów składających się na decyzję kredytową. Niska ocena punktowa BIK to brak szans na kredyt. Składanie kolejnych wniosków, nie służy jej poprawie, dlatego warto wiedzieć ile punktów daje nam BIK. Jest to szczególnie ważne przy kredytach hipotecznych czy pożyczkach na wyższe kwoty. Im wyższa ocena punktowa BIK, tym większe szanse na kredyt, ale też opcja wynegocjowania dobrych warunków kredytowych. Jeśli wiemy na ile wycenia nas BIK, łatwiej podjąć decyzję o kredycie w określonym czasie. Zbyt niska ocena to sygnał, by nad nią popracować, przykładowo rezygnacja z kart kredytowych czy debetu, być może mamy za dużo zobowiązań. Zaś wysoka ocena daje pewność siebie w rozmowach z bankiem. A to przekłada się na warunki kredytowe. Dla tych powodów lepiej wiedzieć na ile wycenia nas BIK. Informacja Ustawowa różni się od raportu tym, że niestety jej nie zawiera. Jeśli chcemy wiedzieć, ile punktów mamy, trzeba wykupić raport. Pojedynczy raport to koszt 36 zł. 12 pełnych raportów z dodatkowymi usługami na rok to koszt 79 zł. Kolejna różnica między bezpłatnym a płatnym raportem to, że ten pierwszy można pobrać raz na pół roku, a ten drugi w dowolnym momencie, co jaki czas chcemy.

Alerty BIK 60 dni za darmo

Powiadomienia o zapytaniu kredytowym chronią przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane. To jedna z zalet alertów. Przypominają one również o opóźnieniu w spłacie, co może pogorszyć dotychczasową ocenę punktową. Alerty BIK to stosunkowo niewielki koszt w porównaniu z profitami, za rok opłata wynosi 19 zł.  

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.