Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Pieniądze pożyczone na słowo- jak je odzyskać?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Pieniądze pożyczone na słowo- jak je odzyskać?

 

 

Pieniądze pożyczone na słowo- jak je odzyskać?

Bratu, siostrze, córce, synowi, mamie, tacie, kuzynostwu, przyjacielowi, znajomemu czy współpracownikowi, wszystko jedno komu, jeśli nie chce oddać pieniędzy, czeka nas ciężka batalia, gdy pożyczka nie została potwierdzona pisemną umową. Podpisywanie papierów z najbliższymi, ludźmi którzy są w naszym życiu od zawsze bądź z którymi wiąże nas przyjaźń często uznajemy za niepotrzebne, wręcz nawet wstydzimy się coś takiego zaproponować. Bo jak to zostanie odebrane przez drugą stronę…? Czy nie zmieni naszych relacji, jak mogę nie ufać komuś bliskiemu? Najczęściej to brak pisemnej formy wpływa na pogorszenie relacji, niedopowiedzenia i kłótnie. Umowa pożyczki spisana nawet z najbliższą rodziną chroni nas, nasze pieniądze i pożyczkobiorcę! Nie zawsze ją spisujemy. Co zrobić jak już jesteśmy na etapie podejmowania różnych prób odzyskania gotówki?

Czarno na białym

Umowa to koronny dowód w sądzie. Dowód na udzielenie pożyczki, ale też zawiera bądź powinna zawierać istotne informacje, dotyczące terminu spłaty, wysokości prowizji, odsetek. To wszystko wpływa na szybką decyzję sądu. Pożyczkodawca nie musi udowadniać, że pieniądze zostały pożyczone, że dawno minął termin zwrotu itd. Udzielając pożyczki bliskiej osobie, najlepiej jest przedstawić pozytywne strony podpisania umowy, w tym powiedzieć, że umowa chroni nie tylko pożyczkodawcę, ale i pożyczkobiorcę (przykładem zażądanie zwrotu wyższej kwoty). Przedstawienie zalet spisania umowy w tym, że pewne ustalenia z czasem uciekają i by nie było wątpliwości warto je spisać, to szansa na przekonanie drugiej strony. Nie ma to nic wspólnego z zaufaniem, lecz w dzisiejszych czasach jest to naturalna rzecz. Szczególnie zabezpieczmy się umową gdy pożyczamy duże kwoty.

Próba porozumienia

Zanim zaczniemy myśleć o drodze sądowej, spróbujmy się dogadać. Zamiast złości, krzyku, spróbujmy na spokojnie usiąść do stołu. Być może nadmiar negatywnych emocji sprawia, że sytuacja wygląda nie za dobrze. Dopiero, gdy nie widzimy szansy na odzyskanie gotówki, można myśleć o rozstrzygnięciu sporu w sądzie.

Do sądu bez dowodu pisemnego

Tu pojawia się problem. Oczywiście ustna umowa pożyczki jest wiążąca, ale brak pisemnego potwierdzenia rodzi duże komplikacje w postępowaniu przed sądem. W zasadzie nie mamy innego wyjścia jak udać się do sądu i odzyskać pożyczoną gotówkę. Niespisana umowa pożyczki to wykluczenie możliwości powołania świadków, którzy potwierdzą ten fakt, a także nie jest dopuszczony dowód z przesłuchania stron. Są wyjątki, aczkolwiek pożyczkobiorca z pewnością nie będzie chętny do współpracy. Dowód w postaci zeznań świadków będzie dopuszczony jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zażąda tego konsument, który jest w sporze z firmą, a także dowody te są dopuszczalne przy spierających się przedsiębiorcach. Szansa na dopuszczenie tych dowodów jest, dlatego warto spróbować odzyskać pieniądze w sądzie.

Korespondencja z pożyczkobiorcą

W walce przed sądem liczy się każdy dowód, który uwiarygodni, że pożyczka została udzielona. Niestety wielu pożyczkobiorców zachowuje dużą ostrożność, wiedząc że każdy dowód może zostać wykorzystany. Rozmowa ustna dotycząca zwrotu pożyczonej kwoty, bez świadków, nie stanowi dowodu. Natomiast prowadząc korespondencję przykładowo za pomocą poczty elektronicznej, mamy już jakiś ślad po tym, że pożyczka została udzielona. Pożyczkobiorcy niechętnie odpowiadają pisemnie, pozostawiając ślad i to rodzi kolejne problemy, ale zawsze warto próbować. Dowodem przed sądem będzie potwierdzenie przelewu gotówki na konto pożyczkobiorcy. Jeżeli osoba, która chce pożyczyć od nas gotówkę, nie chce spisywać umowy bądź poczuła się urażona, nie przekazujmy gotówki do ręki. Zróbmy przelew, a w tytule warto wpisać np. pożyczka z terminem spłaty do.. Innym istotnym dowodem będzie uznanie długu przez pożyczkobiorcę.

Z pomocą prawnika

W sytuacji, gdy nie mamy umowy, pieniądze daliśmy do ręki to najlepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy prawnika. Każdą sprawę, nawet wyglądającą na beznadziejną można wygrać. Dobry prawnik doradzi co możemy zrobić, jakie kroki zostaną podjęte i jakie są szanse na zwrot gotówki. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Joan

1

Joan Data dodania: 05-09-2019 13:54 Polecam mecenasa w kwestiach windykacji. Poukładał nam te sprawy w firmie. Wcześniej korzystaliśmy z tradycyjnych windykatorów i kompletnie nic to nie dawało. Kancelaria ma zupełnie inne podejście, bez szarpania, ponaglania etc. Raz na jakiś czas dostaję raport co jest aktualnie robione i czekam na wyniki. Więcej niż połowa zobowiązań już odzyskana. Mogę polecić.
brutik

0

brutik Data dodania: 11-02-2017 15:29 to co Wam poradze nie jest legalne, ale za to skuteczne, zawsze można takiego delikwenta odpowiednio potraktować jeśli wiecie co mam na myśli :)
Dadul

0

Dadul Data dodania: 04-01-2017 18:56 jeżeli pożyczyliśmy komuś pieniądze na słowo to bardzo ciężko będzie nam je teraz odzyskać, moim skromnym zdaniem to jest to wręcz niemożliwe niestety :C
Laura

0

Laura Data dodania: 21-12-2016 16:30 Na słowo to ja przyjaciółce mogę pożyczyć jedynie, albo rodzinie, a jak nie odda to nie była warta tych pieniędzy po prostu i tyle, podchodzę do tego w ten sposób, np pożyczę komuś 100 złotych i nie odda to znaczy, że na tyle wyceniła naszą znajomość
Katana

1

Katana Data dodania: 20-12-2016 16:26 bez żadnych dowodów to bardzo ciezko bedzie odzyskać nam gotówke, pieniadze pozyczone na slowo splaca sie honorowo, jak to usłyszałam kiedyś od kogoś
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.