Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie spłaty
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie spłaty

 

 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie spłaty

Chronią na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (pod warunkiem że je obejmują), podwyższają zdolność kredytową (gdy zachodzi taka potrzeba), wpływają na lepsze warunki kredytowe- to zalety ubezpieczeń dla klientów. Banki zmniejszają ryzyko (klient nie płaci, zapłaci ubezpieczyciel), zarabiają. Wydaje się, że korzyści są po obu stronach. Czy rzeczywiście ubezpieczenie jest potrzebne? Banki oferują je praktycznie przy każdej pożyczce, bez względu na okres spłaty i kwotę. Kredytobiorca skuszony zaletami ubezpieczenia, które można wrzucić w raty, podpisuje umowę. Po kilku dniach, tygodniach, z jakiegoś powodu chce jednak z niego zrezygnować. Być może dopiero zapoznał się z OWU, a być może stwierdził, że ubezpieczenie nie jest potrzebne. Czy w trakcie spłaty kredytu możemy zrezygnować z ubezpieczenia?

Kredyt będzie, ale z ubezpieczeniem

Idealnie byłoby, gdyby każdy posiadał rozległą wiedzę finansową, a umowa kredytowa i OWU były tak skonstruowane, że zapoznanie się z nimi nie trwało dłużej niż kilka minut. Zaufanie do doradców często przeważa szalę na korzyść ubezpieczeń. Nie zawsze są one idealnie dopasowane do potrzeb klienta, choć banki, zgodnie z Rekomendacją U, mają obowiązek działać na korzyść klienta. Praktyki związane ze sprzedażą ubezpieczeń niedostosowanych do sytuacji klienta czy też niepotrzebnych, nie powinny mieć miejsca. Warto jednak zauważyć, że spotykamy się z określeniem ubezpieczenie obowiązkowe i nieobowiązkowe przy kredytach. W niektórych przypadkach sugestia nieobowiązkowe, ale korzystniej byłoby je wziąć, bywa bardzo skuteczna. Musimy wiedzieć, że nie mamy obowiązku płacenia dodatkowo za ubezpieczenie przy kredycie, ale bank może wówczas odesłać nas z kwitkiem.

Odstąpienie od ubezpieczenia

Kredytobiorca, który wykupił dodatkowo ubezpieczenie, może odstąpić od niego w dowolnym momencie. Nie ma znaczenia, czy dopiero rozpoczął spłatę kredytu, jest pośrodku czy też pod koniec. Na każdym etapie ma możliwość złożenia wniosku z rezygnacją z ubezpieczenia. Mało tego od ubezpieczenia można odstąpić również jeśli są opóźnienia w spłacie rat, z jakiegoś powodu zaprzestano spłacania kredytu, a nawet gdy dług został sprzedany firmie windykacyjnej. Kredytobiorca nie zawsze jest świadomy ubezpieczenia kredytu, w ferworze formalności, podpisuje wszystkie dokumenty, dlatego warto sprawdzić czy posiadane kredyty nie są ubezpieczone. A jeśli tak, to mamy prawo skorzystać z niego, w sytuacjach objętych ubezpieczeniem, a uznając je za zbędne, zrezygnować.

Gdzie wysłać wniosek z odstąpieniem od ubezpieczenia?

Wniosek składamy w banku, ale można wysłać też na adres ubezpieczającego. W sieci znajdziemy wzory wniosków dotyczących rezygnacji z ubezpieczenia kredytów poszczególnych banków. Jeśli chcemy odstąpić od ubezpieczenia, wystarczy wejść na stronę banku, poszukać zakładki dokumenty i odszukać wzór wniosku, wypełnić i dostarczyć do banku. Taki wzór powinniśmy otrzymać również w banku. Podpisując umowę kredytową wraz z ubezpieczeniem, doradca jest zobowiązany do udzielenia szczegółowych informacji dotyczących ubezpieczenia, w tym powinien poinformować, iż klient na każdym etapie spłaty kredytu może od niego odstąpić.

Zrezygnujesz z ubezpieczenia?- Kredyt będzie droższy!

Zależność pomiędzy oprocentowaniem kredytu, prowizją a ubezpieczeniem jest bardzo prosta. Banki proponują lepsze warunki kredytowe klientom, którzy zdecydują się na ubezpieczenie. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowe zabezpieczenie zmniejsza ryzyko kredytowe, a to ma przełożenie na atrakcyjniejsze warunki. Klient, który kupi polisę, otrzyma propozycję niższej marży albo niższą prowizję, albo jej brak. Kupując ubezpieczenie, klient może dostać kredyt na lepszych warunkach, należy jednak doliczyć koszt ubezpieczenia. Ale jeśli przyjdzie mu do głowy pomysł rezygnacji z ubezpieczenia i spłacanie kredytu na tych samych warunkach, to jest w błędzie. Trzeba zajrzeć do umowy kredytu. Jeśli ubezpieczenie obniżyło marżę czy prowizję, wówczas bank podniesie te koszty do standardowych. 

Proste przeliczenie, ile wynosi rata z ubezpieczeniem i ile bez pomoże podjąć decyzję. Trzeba jeszcze zapoznać się z OWU, bo może się okazać, że polisa jest niedopasowana do naszych potrzeb.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.